Jaki laptop do gier wybrać? Czym się kierować przy zakupie?

Z tego artykułu dowiesz się:Jak wybrać laptop do gier? Na jakie parametry warto zwrócić uwagę? Jaka konfiguracja sprawdzi się w najnowszych grach? Dodatkowe parametry, które są ważne przy wyborze? Jaki ekran powinien mieć laptop do gier? Czy napęd optyczny to konieczność? Jak wybrać mobilny laptop do gier?
Autor: Kinga

Laptopy to mobilne odpowiedniki stacjonarnych komputerów. Najczęściej wykorzystujemy je do pracy czy rozrywki. Warto jednak wiedzieć, że niektóre modele mogą uruchomić nawet najnowsze gry wideo. W przypadku laptopów gamingowych najważniejsze są parametry, producenci stosują zatem często najlepsze rozwiązania dostępne na rynku. Jaki model warto wybrać? Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Zobacz także: Jaki laptop kupić? Na co zwrócić uwagę?
 

Jaki laptop do gier? Czym się kierować przy zakupie?

W pierwszej kolejności bardzo ważne jest stwierdzenie, do czego sprzęt będzie wykorzystywany. Ułatwi to podjęcie decyzji jaki laptop do gier będzie dla nas najlepszy. Laptopy dla gracza również różnią się między sobą parametrami czy dodatkowymi funkcjami. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Laptop do gier – czym powinien się charakteryzować? Bardzo istotna jest tu jednak sama cena urządzenia, ponieważ takie rozwiązania mogą kosztować naprawdę dużo. W przypadku kiedy gramy w mało wymagające lub starsze produkcje, możemy wybrać tańszy laptop dla gracza.

Bardziej zaawansowane modele są przeznaczone do najnowszych gier, tak by ciągle uruchamiać je w najwyższych ustawieniach graficznych. Warto zwrócić uwagę na budowę i mobilność sprzętu. Nie wszystkie gamingowe laptopy są małe oraz proste w transporcie. Jeśli nam na tym zależy, wystarczy odwiedzić sklep elektroniczny i zobaczyć, który model sprawdzi się najlepiej w podróży. Dość istotne jest również zużycie energii. Zastanawiając się jaki laptop do gier kupić, warto wybierać rozwiązania, które nie potrzebują tyle prądu co stacjonarny komputer. Dodatkową zaletą jest wtedy dłuższy czas działania na jednej baterii.

Laptop dla gracza to w skrócie bardzo duża moc obliczeniowa w kompaktowym urządzeniu. Takie konfiguracje oferują możliwości, które znajdziemy także w klasycznych, stacjonarnych komputerach. Warto wybrać tego typu model, gdy zależy nam na podróżowaniu z nim czy przenośnym graniu.

 

Laptop dla gracza - na jakie parametry warto zwrócić uwagę?

O tym jaki laptop do gier jest wart naszej uwagi często decydują niektóre jego podzespoły. Muszą one podołać nowym tytułom. Rozgrywka na wirtualnej arenie często wymaga możliwie jak najbardziej wydajnych części. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Jaki laptop do gier kupić? Co warto wiedzieć przed wyborem sprzętu?

Jednym z najważniejszych elementów jest karta graficzna. Od niej w dużej mierze zależy późniejsza wydajność w grach wideo. Najlepsze obecnie rozwiązania znajdziemy w ofercie firmy nVidia - sprawdź laptopy z kartami graficznymi nVidia. Dobrym wyborem będą karty graficzne z serii RTX, ponieważ gwarantują bardzo dobrą jakość oraz ciekawe funkcje, takie jak Ray-Tracing. Wiąże się to z wyższym kosztem, jednak gamingowe laptopy bardzo często kosztują niestety sporo. Całkowitą podstawą w takim sprzęcie powinna być karta graficzna GTX 1060. Poniżej tego rozwiązania uruchomienie nowych gier okaże się niemożliwe, a wydajność będzie pozostawiać wiele do życzenia. O tej kwestii warto pamiętać przed podjęciem decyzji w jaki laptop dla gracza zainwestować.

Prócz karty graficznej należy zwrócić uwagę na pamięć RAM dostępną w laptopie. Nie jest to jednak tak istotny element, ponieważ możemy go zawsze w późniejszym czasie rozbudować. Warto jednak zadbać o to, by na początku miał minimum 8 GB RAM. Zapewni to rozgrywkę w satysfakcjonującej jakości przy odpowiednio wysokiej liczbie klatek na sekundę. Na rynku dostępne są oczywiście rozwiązania z 16 GB i więcej. Sprawdź laptopy z 16 GB pamięci RAM i dowiedz się jaki laptop do gier spełni Twoje oczekiwania. Znajdziemy również specjalne kości pamięci RAM, które podłączamy bezpośrednio do danego wejścia w laptopie. Warto pamiętać, że większa ilość RAM-u zapewnia szybsze działanie komputera, nawet przy dużej liczbie uruchomionych jednocześnie programów.

Oczywiście sercem komputera jest zawsze procesor. To on w dużej mierze odpowiada za wiele operacji dzięki niesamowitej mocy obliczeniowej.

Ma to również znaczenie przy graniu w gry wideo. Procesor wspiera kartę graficzną, przy czym należy pamiętać, że zawsze może wystąpić zjawisko bottlenecku. Oznacza to, iż karta graficzna jest ograniczana przez zbyt słaby procesor. Komputer będzie w ten sposób działał wolniej i nie wykorzystamy wszystkich jego możliwości. Warto więc zadbać o procesor odpowiednio wysokiej jakości.

Obecnie bardzo popularne są konfiguracje i7 oraz i9 w laptopach gamingowych. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, sprawdź laptopy dla graczy z procesorem Intel Core i9 - podpowiemy jaki laptop do gier jest wart swojej ceny.

 

Jaki laptop do gier sprawdzi się w najnowszych produkcjach?

Warto wiedzieć, jakie komponenty powinien mieć laptop dla gracza, by bez problemu uruchamiać nowe produkcje w wysokich ustawieniach graficznych. Wiąże się to oczywiście z wyższą ceną, jednak nie zawsze. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Dobry laptop do gier do 4000 zł. Podpowiemy jaki laptop do gier kupić, aby nie przepłacić. Ciągle zmieniają się wymagania najnowszych gier, przez co zwykle wystarczy mieć topowe podzespoły, by móc zagrać we wszystko. Dziś są to karty graficzne z serii RTX oraz procesory i9, czy też odpowiedniki od AMD – Threadripper’y.

Co należy mieć, by grać w gry? Jaki laptop do gier sprosta wymaganiom najnowszych produkcji? Podpowiadamy.

  • Starsze i mniej wymagające produkcje – w zupełności wystarczą karty graficzne od AMD lub nVidia z minimum 2 lub 3 GB pamięci RAM. Warto jednak zwrócić uwagę na procesor. Najlepszym wyborem będzie konfiguracja Intel Core i5, ponieważ zapewni nie tylko wydajne działanie gier, ale i systemu. W kwestii pamięci RAM należy stwierdzić, jak dużo potrzebujemy, choć zwykle wystarczy zakupić 8 lub 16 GB do starszych, czy też nowszych produkcji.
  • Najnowsze gry – tutaj potrzebujemy już możliwie jak najbardziej wydajnych podzespołów. Karta graficzna, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, to RTX 2070 lub RTX 2080, czy też 2080Ti. Wszystkie te rozwiązania zapewnią możliwość grania w najnowsze tytuły przy zachowaniu najwyższych ustawień graficznych. Dodatkowo należy zaopatrzyć się minimum w procesor Intel Core i7 lub i9. Ciekawą opcją może być tutaj tańsze rozwiązanie od AMD, jednak wiele zależy od modeli dostępnych na rynku. W kwestii pamięci RAM sprawa jest dość prosta. Najlepiej wybrać 16 lub 32 GB, lecz większe wartości na pewno sprawdzą się w przyszłości.
 

Dodatkowe parametry w laptopie dla gracza

Prócz karty graficznej, procesora i pamięci RAM w laptopie gamingowym ważne są jeszcze inne komponenty. One również w dużym stopniu wpływają na ogólną wydajność sprzętu. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Laptop do gry i do pracy w jednym – o czym pamiętać? Pierwszą kwestią, kiedy zastanawiamy się jaki laptop do gier będzie najlepszy, jest system operacyjny. W laptopach do gier nie spotkamy się z opcją od Apple czyli OS X. Bardzo słabo sprawdza się one podczas wirtualnej rozgrywki, głównie ze względu na małą kompatybilność zarówno z nowymi, jak i starszymi tytułami. Standardem jest więc obecnie Windows 10. Nie wszystkie laptopy posiadają go w zestawie, przy czym należy pamiętać, że wtedy musimy zakupić licencję osobno. Warto jednak zainwestować, ponieważ Microsoft stworzył świetną platformę do grania.

Jeśli chodzi o laptop dla gracza, to bardzo istotna jest pamięć. Odpowiada za nią jeden dysk twardy lub kilka. Obecnie najpopularniejsze są konfiguracje HDD, jednak lepiej wybrać model z SSD. Takie rozwiązanie jest znacznie szybsze, co wpływa na ogólną wydajność, przy czym należy pamiętać o wyższej cenie w takim przypadku. Niższy budżet oznacza, że będziemy musieli zdecydować się na HDD, które mimo mniejszej prędkości zwykle ma znacznie więcej dostępnego miejsca. Wiele laptopów możemy również w dowolnym momencie rozbudować o dodatkowy dysk, który kupujemy osobno.

 

Jaki laptop do gier wybrać, jeśli chodzi o ekran?

Wybierając laptop dla gracza zamiast stacjonarnego komputera, stawiamy zwłaszcza na mobilność. Taki sprzęt możemy bez problemu przenosić, jednak na rynku znajdziemy także większe modele, które nie są tak kompaktowe ze względu na duży ekran. Obecnie standardem są wyświetlacze o rozdzielczości Full HD. Droższe rozwiązania oferują jednak często 2K lub nawet 4K. To wszystko zapewnia znacznie lepszą grafikę komputerową.

Podczas rozgrywki na wirtualnej arenie dość istotna jest przekątna ekranu. Dla graczy zaleca się laptopy wyposażone w monitor co najmniej 15-calowy. W ten sposób nie przeoczymy żadnego szczegółu podczas gry. Zastanawiając się jaki laptop do gier kupić, należy jednak pamiętać o tym, że taki sprzęt charakteryzuje się znacznie wyższą wagą, trudniej go transportować.

Przed wyborem urządzenia warto zwrócić uwagę na rodzaj matrycy. Obecnie stosuje się matowe i błyszczące rozwiązania, przy czym każde z nich ma swoje wady i zalety. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziemy w artykule: Wybieramy monitor lub laptop – z matrycą błyszczącą czy matową? Wpływa to w dużej mierze na odwzorowanie kolorów oraz wyrazistość obrazu. Jaka matryca będzie najlepsza jeśli chodzi o laptop dla gracza?

W większości gamingowych sprzętów stosuje się ekrany matowe. Zapewniają one wydajną pracę w każdych warunkach oświetleniowych. Warto zwrócić uwagę również na niemal niemożliwy do dostrzeżenia kurz czy też inne zabrudzenia. Taki wyświetlacz w pewnym stopniu chroni także wzrok. Oczy nie męczą się, tak jak ma to miejsce przy błyszczących rozwiązaniach, które odbijają światło. Odwzorowanie kolorów na takiej matrycy pozostawia wiele do życzenia. Jeśli decydujemy się na tę opcję, to należy pamiętać o wyższej cenie. Taka matryca jest również trudniejsza do utrzymania w czystości niż błyszczące odpowiedniki. Widać na niej wszystko, jeśli tylko jest wyłączona. W niektórych wypadkach modele matowe mają problem z ostrością. Występuje dziwne zjawisko redukcji ostrości, które sygnalizuje drobne uszkodzenie sprzętu.

MATRYCA MATOWA
ZALETY WADY
możliwość niezakłóconej pracy w różnych warunkach oświetleniowych kolory na ekranie mogą wydawać się wyblakłe
słabiej dostrzegalny kurz i zabrudzenia droższa w porównaniu do matrycy błyszczącej
ochrona wzroku – nie męczy się on, próbując poradzić sobie z intensywnie odbijającym się od ekranu światłem w niektórych przypadkach może nastąpić redukcja ostrości
  trudniejsza do utrzymania w czystości w porównaniu do matrycy błyszczącej

Niektóre laptopy mogą być wyposażone w matryce błyszczące. Gwarantują one znacznie lepsze, intensywniejsze, żywsze kolory. Taki wybór jest również znacznie tańszy i bardzo prosty do utrzymania w czystości. W pewnym stopniu wpływa jednak na wzrok przez odbijające się światło. Bardzo ciężko pracować, gdy światło ciągle się zmienia. Dla przykładu ekran laptopa z matrycą błyszczącą jest prawie niewidoczny, kiedy spróbujemy uruchomić go w pełnym słońcu na zewnątrz. To rozwiązanie również będzie problematyczne, kiedy źródło światła znajduje się niedaleko ekranu laptopa.

MATRYCA BŁYSZCZĄCA
ZALETY WADY
intensywne, żywe kolory na ekranie może być szkodliwa dla wzroku – wymaga większego niż w przypadku matrycy matowej wysiłku w śledzeniu tego, co dzieje się na ekranie
tańsza w porównaniu do matrycy matowej kolory na niej wyświetlane mogą wydawać się bardziej intensywne niż w rzeczywistości
łatwa do utrzymania w czystości znacznie utrudnia pracę przy zmieniających się warunkach oświetleniowych
Polecane laptopy
 

Laptop dla gracza a napęd optyczny - czy to konieczność?

Laptopy przeznaczone dla graczy nie zawsze mają napęd optyczny. Decydując jaki laptop do gier sprawdzi się najlepiej, warto wziąć pod uwagę, że obecnie większość programów i gier znajdziemy w wersji cyfrowej, bez konieczności korzystania z płyt DVD. Jeżeli zależy nam jednak na takiej możliwości, możemy sprawdzić przed zakupem, czy dany model ma napęd optyczny.

Jeśli nie posiadamy takiego elementu, zawsze możemy dokupić zewnętrzny napęd optyczny na USB. Jest to ciekawe rozwiązanie, ponieważ po skorzystaniu możemy odłożyć go w niewidoczne miejsce i odłączyć. Nie ingerujemy w obudowę komputera. Warto wiedzieć, że koszt takiego rozwiązania również jest stosunkowo niewielki. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziemy w artykule: Jak wybrać napęd zewnętrzny do laptopa? Wskazówki. Większość urządzeń nie ma wbudowanego napędu. Gamingowy sprzęt również rzadko wyróżnia się taką funkcją. Dzisiejsza popularność internetu z szybkimi łączami wiąże się z tym, że taka opcja nie jest niezbędna.

Dostępne na rynku rozwiązania nie różnią się tak bardzo parametrami. Niektóre zewnętrzne napędy optyczne mają po prostu kilka tacek na płytę lub możliwość wypalania płyt DVD i zapisywania plików na nich. Gdy posiadamy stare gry, filmy, czy też muzykę, taki sprzęt będzie koniecznością. Niektóre laptopy mają wbudowaną funkcję, jednak nowoczesne urządzenia jej nie potrzebują.

 

Jaki laptop do gier wybrać z modeli mobilnych?

Im więcej dodatkowych elementów zawiera laptop dla gracza, tym jest cięższy i zajmuje więcej miejsca. Gdy wybieramy takie rozwiązanie głównie z uwagi na mobilność, nie jest to dobre. Musimy sprawdzić zainstalowane złącza, ponieważ to one zwiększają rozmiar sprzętu. Wybieramy tylko te, które będą nam najbardziej potrzebne. Więcej informacji na temat mobilnych laptopów do gier znajdziemy w artykule: Laptop do gier do 3000 zł – ranking. Urządzenie dla gracza powinno mieć kilka różnych złączy. Głównie należy zwrócić uwagę na wyjścia do monitorów.

Najczęściej stosuje się HDMI oraz DisplayPort. Aby móc podłączyć do laptopa pendrive czy dowolne inne urządzenie, musi on mieć port USB. W nowszych konstrukcjach spotkamy się z najszybszym rozwiązaniem, czyli USB 3.0. Warto również zwrócić uwagę na to, czy dany model ma złącze Ethernet. To bardzo istotne, ponieważ laptop dla gracza bez internetu, nie ma pełnej funkcjonalności. Wedle uznania można również sprawdzić, czy dany model został wyposażony w złącza słuchawkowe oraz mikrofonowe. Są one niezbędne, zwłaszcza jeśli zamierzamy kontaktować się z członkami drużyny w grach wideo.

Granie może być znacznie przyjemniejsze, jeśli zakupimy odpowiednio wysokiej jakości mysz, podstawkę chłodzącą oraz słuchawki z mikrofonem. Te elementy zapewniają rozgrywkę na najwyższym poziomie. Podstawka chłodząca sprawi, że laptop dla gracza nigdy nie będzie tracił wydajności przez rozgrzewające się podzespoły (przy wymagających grach często się to zdarza). Mysz dla graczy jest zbudowana tak, by nie męczyć dłoni oraz nadgarstka. Dzięki temu granie w gry wideo nawet przez bardzo długi czas nie jest uciążliwe i bolesne. Warto zwrócić uwagę na słuchawki, z których korzystamy. Niektóre modele przy dłuższych sesjach stają się mocno niewygodne. Musimy zdejmować je co jakiś czas, by uszy po prostu odpoczęły. Najlepiej sprawdzić dany model przed zakupem w sklepie elektronicznym, tak by był możliwie jak najbardziej wygodny.

 

Akcesoria, które przydadzą się graczom

Warto zaopatrzyć się w kilka dodatkowych urządzeń, które sprawią, że rozgrywka będzie jeszcze przyjemniejsza. Więcej szczegółów na ten temat możemy przeczytać w artykule: Akcesoria dla gracza – jak dobrać sprzęt gamingowy? Laptopy dla graczy dostępne dziś na rynku wprowadzają specjalne rozwiązania, które w znacznym stopniu ulepszają rozgrywkę.

Bardzo często możemy spotkać klawiaturę mechaniczną, zainstalowaną przez producenta. Gracze korzystają z tego urządzenia bardzo często, warto więc zadbać o to, by był on solidny oraz wygodny, nawet przy długotrwałym użytkowaniu. W wielu modelach zaimplementowano także funkcję podświetlenia klawiatury. Jest to jedynie wizualna zmiana, jednak dzięki temu laptop dla gracza zyskuje charakterystyczne gamingowe zacięcie. Bardzo często podświetlenie możemy programować i ustawiać według osobistych preferencji.

Bardziej wytrzymałe, droższe konstrukcje często oferują klawiaturę wodoodporną. Dzięki specjalnym kanalikom nie uszkodzi się ona po zalaniu czy zachlapaniu. Wśród graczy i nie tylko zdarza się to niesamowicie często, warto więc zadbać o to, by nasz sprzęt mógł być użytkowany możliwie jak najdłużej. Gamingowe laptopy ogółem często charakteryzują się wytrzymałą, agresywną budową. To rozwiązanie estetyczne, ale i taki sprzęt możemy bez problemu przenosić, przy czym nie musimy martwić się o żadne uszkodzenia. Podzespoły przeznaczone do gier bardzo często są stosunkowo duże, przez co laptop jest solidny, ciężki i niesamowicie wytrzymały.

Na rynku znajdziemy wiele ciekawych rozwiązań pod względem designu. Gamingowe laptopy często mają dodatkowe podświetlenie czy grafiki na obudowie w różnych miejscach. Pod względem budowy możemy zauważyć agresywne elementy, które zwracają uwagę. Jeśli jednak wolimy bardziej stonowane, eleganckie konstrukcje, producenci ciągle udostępniają rozwiązania wyglądające jak laptop do pracy, jednak oferujące bardzo dobre parametry pod względem wydajności w grach wideo.

Gracze powinni zaopatrzyć się w urządzenia przeznaczone stricte dla nich. Dla przykładu laptop dla gracza jest kompatybilny z wieloma akcesoriami dodatkowymi, jak pady, kierownice i inne kontrolery, które sprawiają, że rozgrywka jest znacznie przyjemniejsza i oczywiście wygodniejsza. Ciekawym wyborem są specjalne gogle do wirtualnej rzeczywistości. Korzystanie z VR wymaga jednak naprawdę solidnego sprzętu. Możemy na niego się zdecydować, jeśli posiadamy budżet na najwyższej klasy laptop oraz często bardzo drogie gogle VR.

 
 

Ile trzeba wydać na dobry laptop dla gracza?

Na rynku znajdziemy wiele ciekawych rozwiązań w różnych przedziałach cenowych. Warto jednak zwrócić uwagę na to, by wybierać sprzęt od uznanych producentów z dobrymi opiniami. Jest to swoista gwarancja co do ogólnej jakości oraz żywotności urządzenia. Oczywiście przy niskim budżecie musimy iść na pewne kompromisy, ponieważ tani sprzęt zwykle nie uruchomi najnowszych produkcji. Warto jednak pamiętać, że nie powinien on mieć problemu z mniej wymagającymi i starszymi grami. Więcej informacji na temat budżetowych rozwiązań znajdziemy w artykule: Tani laptop do gier – czy warto? Jeśli jednak zamierzamy korzystać z pełni możliwości gamingowych laptopów, to znacznie lepszym wyborem będą topowe konstrukcje.

Jednym z ciekawych rozwiązań jest ASUS ROG Strix G G531GV-AL172T. Jego cena to około 6500 złotych. Ma on jednak kartę graficzną nVidia GeForce RTX 2060, co oznacza niesamowitą wydajność nawet w najnowszych produkcjach. Dodatkowo zainstalowano tutaj procesor Intel Core i7 9 generacji 9750H. Komputer świetnie sprawdzi się także podczas montowania filmów czy grafiki. Sprzęt wyróżnia się 16 GB pamięci RAM oraz szybkim dyskiem SSD o pojemności 1000 GB. Do zestawu dołączono system operacyjny Windows 10 Home Edition. Nie musimy go więc kupować oddzielnie. Ten laptop dla gracza charakteryzuje się między innymi świetnym ekranem. Jest to matowa matryca o przekątnej 15,6 cali o rozdzielczości Full HD. Częstotliwość odświeżania wynosi tutaj aż 120 Hz. Obraz jest więc niesamowicie płynny i przyjemny do obserwowania. To idealne rozwiązanie także dla profesjonalnych graczy, dla których liczy się każda sekunda.

Najbardziej wymagający użytkownicy docenią możliwości ASUSA ROG Zephyrus S GX701GXR. Ten laptop dla gracza kosztuje aż 11000 złotych, co jest naprawdę sporą ceną. Oferuje jednak najlepsze podzespoły dostępne na rynku. Wyposażono go między innymi w kartę graficzną nVidia GeForce RTX 2080 Max-Q. Dodatkowo ma on procesor 9 generacji Intel Core i7 9750H, dzięki czemu sprawdzi się idealnie zarówno podczas grania, jak i montowania filmów, czy też grafiki komputerowej. Urządzenie wyposażono w 16 GB pamięci RAM oraz szybki dysk SSD o pojemności 1000 GB. Do zestawu producent dodaje system operacyjny Windows 10 Home Edition. Ten laptop dla gracza prezentuje się elegancko i nowocześnie. Brak w nim typowego gamingowego zacięcia, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdzi się również na biznesowym spotkaniu. Wyposażono go w 17,3-calowy ekran o rozdzielczości Full HD. Częstotliwość odświeżania ekranu wynosi tutaj aż 144 Hz, obraz jest zatem bardzo płynny.

MASZ PYTANIA?
SKORZYSTAJ Z ZAKŁADKI "PYTANIA I ODPOWIEDZI"

Pytania możesz zadać na stronie danego produktu w zakładce "Pytania i odpowiedzi". Wystarczy się zalogować i zadać pytanie. Jeśli nie posiadasz jeszcze konta, zostaniesz poproszony o jego utworzenie oraz wybór Nicku. Na pytania odpowiadają użytkownicy, wspierani przez Autoryzowanych Przedstawicieli producentów, Ekspertów RTV EURO AGD oraz niezależnych Doradców.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link