Jak wybierać baterie do aparatów słuchowych?

Autor: Alicja

Baterie do aparatów słuchowych na całym świecie kupuje kilkaset milionów ludzi. Ich użytkownikami są zarówno osoby młodsze, jak i starsze. Na rynku znajdziemy modele przeznaczone do aparatów zausznych i wewnątrzusznych. Sprawdź, czym się charakteryzują, jak je wybrać i przechowywać.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. o czym pamiętać przy zakupie baterii do aparatu słuchowego;
 2. jakie są rodzaje baterii do aparatów słuchowych;
 3. jakie czynniki wpływają na żywotność baterii;
 4. jak wymieniać baterie w aparatach słuchowych.

Kupujemy baterie do aparatów słuchowych – o czym pamiętać?

Najczęściej wybierane baterie do aparatów słuchowych to baterie cynkowo-powietrzne. Popularność zawdzięczają korzystnemu stosunkowi jakości do ceny. Zapewniają także stałe napięcie i nie szkodzą środowisku. Cynkowo-powietrzne baterie do aparatów słuchowych mają niewielkie otwory, przez które powietrze dostaje się do środka. Następnie łączy się ono z cynkiem, w efekcie powstaje tlenek cynku i energia – tak w skrócie można opisać zasadę działania baterii.

Przed zakupem baterii zwróćmy uwagę na:

 • oznaczenie – baterie do aparatów słuchowych są oznaczane za pomocą kolorów. Producenci używają koloru żółtego (10), pomarańczowego (13), brązowego (312) i niebieskiego (675). Liczby znajdujące się w nawiasach oznaczają typ dedykowanego im aparatu słuchowego. Aparaty zauszne – 13, 312; aparaty wewnątrzuszne – 10, 312. Baterie typu 675 przeznaczone są do urządzeń pobierających większą ilość energii;
 • czas aktywacji baterii – baterii nie należy wkładać do komory aparatu tuż po wyjęciu z opakowania. Wcześniej należy ją aktywować. Zazwyczaj cały proces trwa minutę, lecz warto wcześniej to ustalić.

Pamiętajmy, że żywotność baterii zależy od wielu czynników, takich jak: jej rozmiar, rodzaj aparatu, w którym się znajduje, i temperatura powietrza.

Bateria do aparatu słuchowego – wydajność

Baterie do aparatu słuchowego mają cztery oznaczenia: 10, 13, 312 i 675. Najdłużej, bo od 9 do 20 dni, działają niebieskie baterie 675. Ich szerokość wynosi 11,6 mm, wysokość – 5,4 mm.

Ponad 6 dni krócej działają baterie do aparatów słuchowych 312 – ich z kolei możemy używać od 3 do 10 dni. Są także nieco mniejsze – szerokość wynosi 7,8 mm a wysokość – 3,5 mm.

Z kolei od 6 do 14 dni działają baterie do aparatów słuchowych 13. Ich szerokość wynosi 7,8 mm, wysokość – 5,4 mm.

Jeżeli z jakichś powodów brązowe baterie do aparatu słuchowego 312 nam nie odpowiadają, wówczas możemy wybrać model (10) z żółtym oznaczeniem. Mają najkrótszą żywotność, która wynosi od 3 do 7 dni. Szerokość to 5,8 mm; wysokość – 3,5 mm.

Polecane baterie
 • 9,99 zł
 • 8,99 zł
 • 15,99 zł
 • 11,99 zł
 • 11,99 zł

Baterie do aparatu słuchowego 13, 10, 312 i 675 – od czego zależy ich żywotność?

Bez względu na to, czy kupujemy baterie 10 czy 13, warto wiedzieć, od czego zależy ich żywotność. Pierwszym czynnikiem mającym na nią wpływ jest temperatura. Gdy w pomieszczeniu jest zbyt zimno, dochodzi do obniżenia napięcia w baterii i tym samym do osłabienia jej wydajności. Następnym czynnikiem jest wilgoć. Zarówno bateria 13, jak i pozostałe wersje źle znoszą zbyt dużą i zbyt niską wilgotność. Dlatego też baterie należy przechowywać w suchych miejscach. Nie bez znaczenia jest rozmiar baterii. Im większa pojemność, tym urządzenie działa dłużej. Np. baterie 312 działają dłużej niż 10.

Niemniej istotnymi czynnikami są wysokość, na jakiej znajduje się użytkownik aparatu słuchowego, i rodzaj urządzenia, z którego korzysta. Na dużych wysokościach znajduje się mniej tlenu w powietrzu, a jego niedobór obniża napięcie baterii. Im bardziej zaawansowane funkcje ma aparat, tym więcej energii zużywa.

Jak wymienić baterię w aparacie słuchowym?

Najpierw należy zdjąć z niej folię ochronną. Wielu początkujących użytkowników aparatów słuchowych wkłada baterie tuż po wyjęciu ich z opakowania – to dość powszechny błąd. Aktywacja baterii trwa od 1 do 2 minut. Gdy już się zakończy, włóżmy baterię do komory aparatu. Zwróćmy przy tym uwagę, aby oznaczenia plus i minus znalazły się po właściwych stronach. Jeżeli po wymianie baterii aparat nie działa, wyjmijmy ją i dokładnie przeczyśćmy komorę aparatu. Niekiedy nadmiar brudu uniemożliwia bateriom prawidłowy styk.

Jak używać baterii do aparatów słuchowych typu 312?

Przede wszystkim nie należy ich łączyć ani ze słabszymi, ani z mocniejszymi bateriami. Niewskazane jest używanie starych baterii. Co więcej, warto również korzystać z produktów jednego producenta. Gdy nadejdzie moment, w którym będziemy musieli je wymienić, starych baterii nie wyrzucajmy do zwykłego śmietnika, lecz do przeznaczonego na nie pojemnika.

Aparat słuchowy warto wyłączać zawsze wtedy, gdy go nie używamy. By uniknąć nadmiernego zużycia baterii, należy przechowywać ją w warunkach pokojowych. Dopóki nie zamierzamy ich wymieniać, nie wyjmujmy ich nawet z oryginalnego opakowania.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link