Jak usunąć żywicę z ubrania? Kilka sprawdzonych sposobów

Autor: Joanna

Zabrudzona żywicą odzież jest dość trudna do wyczyszczenia. Niestety, chwila nieuwagi w parku czy w lesie wystarczy, by ubrudzić żywicą kurtkę lub spodnie. Jest jednak kilka sposobów walki z tego typu plamami. Co warto wiedzieć?

Kobieta wybiera  w sklepie detergenty czyszczące

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. od czego zacząć usuwanie plam z żywicy
  2. jak sprać żywicę z ubrania
  3. jakich środków do tego użyć

Żywica na ubraniu – jak ją usunąć?

Maszynka produkująca naklejki

W bardzo prosty sposób możemy zabrudzić odzież żywicą. Wystarczy, że podczas spaceru po parku lub lesie przypadkowo otrzemy się o drzewo, a na ubraniu pojawia się plama z żywicy. Nikt z nas nie lubi walki z zabrudzeniami, jednak te z żywicy należą do najcięższych do usunięcia. Oczywiście, jest szansa, że przy zastosowaniu odpowiednich sposobów ubranie będzie nadal nadawało się do noszenia. Jak więc usunąć żywicę z ubrania?

Żywica często plami nam kurtki lub spodnie jeansowe. Niestety, zazwyczaj nie zauważamy tego od razu, tylko po jakimś czasie, kiedy brud zdąży już dobrze zaschnąć na ubraniu. Pierwszym odruchem będzie chęć wykruszenia go. Pod żadnym pozorem nie wolno tego robić, ponieważ nie dość, że nie usuniemy plamy, to jeszcze doprowadzimy do całkowitego uszkodzenia materiału. Szczególnie delikatne tkaniny są narażone podczas takiego działania. Trzeba pamiętać, że żywica nie wnika w głąb i strukturę odzieży, tylko osadza się na jej powierzchni. Dlatego też jest szansa całkowitego jej usunięcia i przywrócenia ubraniu pierwotnego wyglądu.

Na początek dobrym sposobem jest zamrożenie ubrania. Brzmi trochę dziwnie, ale to skuteczny patent na walkę z plamami żywicy. Jeśli nie mamy miejsca w zamrażalniku, możemy obłożyć zabrudzone ubranie, szczególnie okolice plamy, kostkami lodu. Po kilkunastu minutach należy przejść do usuwania żywicy. Najlepiej zrobić to paznokciami lub nożem. Przedstawiony sposób zazwyczaj jest skuteczny. Jeśli jednak po usunięciu skrzepu zauważymy na odzieży plamę, to musimy podjąć kolejne kroki, aby ją usunąć.

Polecane pralko-suszarki
  • 3 999 zł
  • 5 799 zł
  • 2 099 zł
  • 1 999 zł
  • 1 899 zł

Jak sprać żywicę z ubrań?

Zestaw środków czyszczących i podręcznych narzędzi do sprzątania

Próbując sprać żywicę z ubrań, trzeba zwrócić uwagę, z jakiego materiału są one wykonane. Czy żywica dostała się we włókna syntetyczne czy może naturalne? W przypadku plam na odzieży z włókien naturalnych dobrym sposobem jest przygotowanie roztworu zimnej wody i spirytusu. W takim płynie nasączamy chusteczkę i staramy się nią delikatnie sprać plamę. Możemy też przyłożyć chusteczkę do plamy na kilka minut. Następnie zabrudzone ubranie wkładamy do pralki, najlepiej z funkcją odplamiania, np. Electrolux EW6F427WP PerfectCare, Siemens WM14T56EPL iQ500 iSensoric, AEG AutoDose L8FBC69SPA czy Hotpoint-Ariston NM11724WCAPL. Zamiast wody możemy także wymieszać terpentynę i spirytus w proporcji 3 części terpentyny na 1 część spirytusu. W kolejnym kroku pierzemy ubranie ręcznie w samej wodzie lub z dodatkiem szarego mydła, a dalej wkładamy je do pralki i uruchamiamy standardowy tryb prania.

W przypadku odzieży z materiałów syntetycznych plam z żywicy pomoże pozbyć się zmywacz do paznokci. Po pierwsze nasączamy wacik kosmetyczny zmywaczem i przykładamy do plamy. Nie należy jednak zbyt mocno wcierać preparatu, ponieważ może powodować odbarwienia, szczególnie na jeansach. Po takim czyszczeniu wkładamy ubranie do pralki i uruchamiamy tryb wskazany na jego metce. Jeśli po wyjęciu z pralki nie jesteśmy zadowoleni z efektu, to proces ponawiamy.

Jak inaczej wyczyścić żywicę z ubrania?

Dobrym sposobem bezpośrednio po wyjęciu ubrania z zamrażalnika i usunięciu skrzepu żywicy jest nałożenie na plamę rozpuszczalnika. Jeśli jednak zdecydowalibyśmy się na standardowy rozpuszczalnik, to ubranie zapewne wylądowałoby w koszu. Godny uwagi jest w tym wypadku stężony olejek herbaciany – produkt uniwersalny, łatwo dostępny, niedrogi, zazwyczaj do kupienia w każdym sklepie z ziołami. Niewiele osób wie, że działa jak naturalny rozpuszczalnik, który usuwa roślinne zabrudzenia, w tym właśnie plamy z żywicy, a także z trawy. Dużą zaletą preparatu jest to, że nawet obficie zastosowany, nie odbarwi ubrania. W jaki sposób usunąć plamę z żywicy olejkiem herbacianym? Wystarczy stężony płyn nałożyć na zabrudzenie. Można to zrobić zwykłym patyczkiem kosmetycznym. Warto też osłonić pozostałą część odzieży, np. ręcznikiem papierowym, tak byśmy mieli dostęp tylko do plamy. W taki sposób jesteśmy pewni, że naniesiemy preparat tylko na miejsce po żywicy, a nie pobrudzimy innego kawałka materiału. Kolejnym krokiem jest delikatne usunięcie pozostałości po żywicy. Można także spróbować usunąć plamę elektronicznym, ultrasonicznym odplamiaczem, np. modelem Electrolux E4WMSTPN1.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link