Jak usunąć gumę do żucia z ubrania? Sprawdzone domowe sposoby

Autor: Joanna

Guma do żucia na ubraniu to utrapienie. Wygląda nieestetycznie, jest niehigieniczna, często stawia opór podczas skrobania, zostawia ślady, a nieprawidłowo zdjęta, niszczy materiał. Jednak wśród domowych sposobów są takie, które pozwalają skutecznie pozbyć się uporczywego produktu.

Guma do żucia przyklejona do kieszeni spodni

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak usunąć gumę z ubrania domowymi sposobami
 2. jakie narzędzia są niezbędne do bezpiecznego zdjęcia przyklejonego produktu
 3. jak wywabić plamę po gumie do żucia z ubrania

Jak pozbyć się gumy z ubrania? Metody termiczne

Portret młodej kobiety która robi balona z gumy do żucia

Sprawdzonym i skutecznym sposobem na usunięcie gumy do życia z ubrania jest poddanie odzieży zamrażaniu, szczególnie w przypadku, kiedy lepka masa nie dostała się głęboko we włókna materiału. Wystarczy złożyć ubranie w ten sposób, aby oklejone miejsce nie dotykało innych części ubrania, a następnie zapakować je do worka i umieścić w zamrażarce na 3–4 godziny. Najlepiej sprawdzi się do tego urządzenie wyposażone w funkcję No Frost, np. Samsung RB37J502VB1, dzięki której na tkaninie nie zgromadzi się szron – może on wpłynąć na elastyczność materiału po rozmrożeniu. Twarda guma do żucia na ubraniu jest podatna na zeskrobanie tępym nożem, paznokciem lub szczoteczką do zębów.

Jak jeszcze pozbyć się gumy do żucia z ubrania za pomocą różnicy temperatur? Przez kilkanaście minut można pocierać zabrudzone miejsce kostką lodu. Twardniejąca guma sama zacznie odchodzić od tkaniny. Z kolei w przypadku dostania się gumy głębiej we włókna pomaga wysoka temperatura.

Jak usunąć gumę z ubrania żelazkiem? Należy ustawić temperaturę urządzenia na średni poziom i wyłączyć generowanie pary. Dobrze, gdy żelazko ma funkcję Anti-Drip, czyli blokadę wycieku wody, tak jak w przypadku Bosch Sensixx’x TDA703021A. Następnie na desce do prasowania trzeba rozłożyć papier do pieczenia, ułożyć zabrudzone gumą miejsce bezpośrednio na papierze i kilkukrotnie poprowadzić żelazko po materiale.

Małe ślady na rękawach czy kołnierzykach pomoże usunąć prostownica do włosów, której zasady działania są zbliżone do pracy żelazka. Zdjęcie gumy z ubrania ułatwi też gorące powietrze, generowane przez suszarkę do włosów, np. Philips SenselQ BHD827/00, której nowoczesna technologia chroni włókna przed zniszczeniem, utratą elastyczności i mechaceniem. Gumę zmiękczy również generator pary, np. Laurastar Lift Xtra. Wystarczy ogrzać zabrudzone miejsce i zdrapać produkt.

Polecane generatory pary
 • 779 zł
 • 599 zł
 • 599 zł
 • 789 zł
 • 999 zł

Jak ściągnąć gumę z ubrania? Metody chemiczne

Guma do żucia przyklejona do podeszwy buta

Kiedy guma do żucia okazała się oporna na metody termiczne, warto wypróbować sposoby z użyciem produktów spożywczych, obecnych w niemal każdym domu. Oto kilka sprawdzonych trików:

 • roztwór wody i octu w proporcji ⅓ – mieszankę należy podgrzać i namoczyć w niej białą, bawełnianą szmatkę, a następnie przyłożyć ją do przyklejonej gumy. Ocet osłabia połączenie włókien odzieży z powierzchnią gumy. Do zabiegu można użyć octu spirytusowego lub winnego, w zależności od preferencji zapachowych;
 • sok z cytryny – wystarczy obficie skropić uporczywą gumową masę i odczekać kilka minut. Proces znacznie usprawnią Gastroback41150, czyli automatyczna wyciskarka do cytrusów, bądź maszynka ręczna, np. Philips HR2738/00;
 • masło orzechowe, olej kokosowy, maść rozgrzewająca – sprawdzą się szczególnie w przypadku materiałów syntetycznych. Tłuszcz należy nałożyć na gumę, odczekać i zdrapać. Tuż po usunięciu zabrudzenia należy wyprać tkaninę w pralce automatycznej lub ręcznie.

Jak wyczyścić plamę po gumie do żucia?

Zdrapana z ubrania guma do żucia często pozostawia nieestetyczny ślad. W takim przypadku należy możliwie szybko oddać odzież do prania z detergentami. W zależności od rodzaju materiału należy ustawić odpowiedni program. Pranie ubrań z przyklejoną jeszcze gumą nie przyniesie pożądanego efektu. Guma do żucia składa się m.in. z hydrofobowych polimerów, czyli cząsteczek chemicznych skłonnych do odpychania od siebie wody, dlatego pranie ręczne czy mechaniczne jest bezużyteczne. Natomiast plamę po gumie można w ten sposób skutecznie usunąć.

Tłustych pozostałości pomoże pozbyć się zmywacz do paznokci bez acetonu. Jednak przed przystąpieniem do zabiegu należy przeprowadzić próbę na niewidocznej części odzieży, np. na lewej stronie, aby mieć pewność, że środek nie wywabi koloru i nie zniszczy włókien. Pomocne w usuwaniu resztek są również odplamiacze w płynie lub innowacyjny, ultrasoniczny odplamiacz Electrolux E4WMSTPN1.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link