Roztocza w domu – jak się ich pozbyć?

Autor: Ania

Roztocza to niewidoczne gołym okiem pajęczaki, które bardzo szybko się rozmnażają. Nie roznoszą one chorób, jednak u alergików mogą powodować silną reakcję alergiczną. Udowodniono również, że obecność roztoczy nasila objawy astmy oskrzelowej. Pozbycie się tych organizmów jest więc szczególnie ważne, jeśli w naszym domu mieszkają osoby cierpiące na powyższe schorzenia. Co robić, aby je zwalczyć?

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są domowe sposoby na ograniczenie obecności roztoczy
  2. czy warto zainwestować w oczyszczacz powietrza
  3. jaki odkurzacz może pomóc w walce z roztoczami

Walka z roztoczami – od czego zacząć?

Zanim przejdziesz do zakupu profesjonalnych sprzętów bezpośrednio przeznaczonych do walki z roztoczami, warto zadbać o najbliższe otoczenie. Przede wszystkim powinieneś odpowiednio przygotować mieszkanie. Wszelkie szczeliny i występy ścienne stanowią idealne miejsce dla rozwoju roztoczy. Dobrym posunięciem będzie więc remont mieszkania, a w szczególności – wygładzenie i odświeżenie wszystkich ścian. Do aranżacji wnętrz wybieraj minimalistyczne elementy, tak aby z łatwością można było odsunąć je od ścian i dokładnie odkurzyć przestrzeń za nimi. Warto również ograniczyć liczbę bibelotów i innych ozdób, a kolekcje książek czy płyt umieścić w zamkniętych biblioteczkach lub szafkach. Istotne jest też otoczenie, w którym śpisz. Dobrze jest wybierać proste łóżka z metalowym stelażem.

Najlepiej, jeśli materac wykonany będzie z tworzywa sztucznego, a jego pokrowiec nadawać się będzie do zdjęcia i wyprania. Warto również zainwestować w antyalergiczną pościel i zmieniać ją co najmniej raz w tygodniu. Częste sprzątanie to kolejny aspekt pomocny w walce z roztoczami. Pamiętaj jednak, że lepiej unikać wielorazowych akcesoriów (np. mopów), które stanowią idealne środowisko dla rozwoju wszelkiego rodzaju mikrobów. Dobrym rozwiązaniem jest sprzątanie za pomocą wygodnych ściereczek, które nadają się do wyprania. Dzięki temu nie będą stanowić pożywki dla bakterii i roztoczy. Unikaj też nadmiernego nawilżania powietrza, gdyż wysoki wskaźnik wilgotności sprzyja rozwojowi drobnoustrojów.

Oczyszczacz powietrza – czy warto go mieć?

Jak już wspomnieliśmy, należy unikać wzmożonego nawilżania powietrza. Dobrze jest jednak zainwestować w oczyszczacz z funkcją nawilżania (np. Sharp KC-D40EUW lub Philips Combi 2w1 AC3829/10). Sprzęt ten zachowuje bowiem idealną równowagę wilgotności powietrza w pomieszczeniu, a zarazem usuwa z niego niekorzystne elementy. Najnowocześniejsze modele gwarantują niemal stuprocentową skuteczność w walce z roztoczami. Ich dodatkowym atutem jest kompaktowy rozmiar i atrakcyjny, nowoczesny wygląd, dzięki czemu urządzenia nie zakłócają wystroju wnętrza.

Oczyszczacze wyposażone są w specjalistyczne filtry różnego rodzaju (warstwowe, elektrostatyczne, z węgla aktywowanego oraz wodne), dzięki którym usuwają z powietrza wszelkie szkodliwe związki (również cząsteczki PM2,5 oraz MP10). Tak więc oczyszczacz powietrza sprawdzi się nie tylko w walce z roztoczami, ale również zniweluje obecność kurzu, pyłków, bakterii, a nawet sierści zwierząt. Pełni również funkcję profilaktyczną, zapobiegając rozmnażaniu i rozwojowi wyżej wymienionych alergenów. Nadaje się ponadto do zwalczania obecności ozonu, którego poziom wzrasta przy intensywnym używaniu urządzeń elektronicznych, a który może być szczególnie szkodliwy dla najmłodszych domowników.

  • 599 zł
  • 1 799 zł
  • 1 099 zł
  • 2 299 zł
  • 2 699 zł

Jaki odkurzacz pomoże pozbyć się roztoczy?

Konieczność częstego sprzątania to jeden z podstawowych sposobów na pozbycie się roztoczy, o czym była mowa wcześniej. Warto więc wyposażyć się w sprzęt, który umożliwi skuteczne i szybkie usunięcie zanieczyszczeń z twojego mieszkania. Dobry odkurzacz to podstawa, a przy wyborze konkretnego modelu warto szczególną uwagę zwrócić na klasę reemisji kurzu odkurzaczy oraz oznaczenia filtra. Należy również pamiętać o tym, aby filtry, w jakie wyposażone jest urządzenie, były jak najlepszej jakości. Dzięki temu powietrze wypuszczane przez odkurzacz będzie czyste i nieszkodliwe.

W walce z roztoczami (ale również innymi drobnoustrojami) najlepiej sprawdzi się model z reemisją kurzu w klasie A i antyalergicznym filtrem dobrej jakości (np. Bosch AquaWash&Clean BWD421PRO). Dobrym wyborem będzie również urządzenie wyposażone w filtr wodny (np. Thomas Aqua+ Pet & Family Plus lub MPM Bora MOD-19/8), dzięki któremu powietrze będzie dodatkowo nawilżone, co z kolei ma korzystny wpływ na samopoczucie osób cierpiących na astmę i wszelkie alergie.

Roztocza to mikroorganizmy, których warto pozbyć się, nawet jeśli nie należysz do grona astmatyków lub alergików. Usunięcie ich z najbliższego otoczenia to gwarancja poprawy jakości powietrza i lepszego samopoczucia. Nie czekaj więc i rozpocznij walkę z nimi już teraz.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link