Prędkość internetu – jak ją sprawdzić na komputerze i telefonie?

Autor: Joanna

Odpowiednia prędkość przesyłu danych to najistotniejszy czynnik wpływający na komfort podczas korzystania z internetu. Jeśli jest ona zbyt niska, odtwarzanie filmów na takich serwisach, jak YouTube, a nawet przeglądanie stron tekstowych, staje się niemożliwe. Sprawdź, jak skutecznie sprawdzić prędkość internetu i dowiedz się, co oznaczają takie parametry, jak pobieranie, wysyłanie czy ping.

Mężczyzna trzyma tablet, nad których widoczny jest prędkościomierz

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak przygotować urządzenie do testu sprawdzającego prędkość internetu
 2. w jaki sposób skutecznie sprawdzić prędkość internetu na komputerze i telefonie
 3. na jakie parametry warto zwrócić uwagę, sprawdzając prędkość internetu

Sprawdzanie prędkości internetu – jak przygotować komputer i telefon?

Kobieta przesyła dane z komputera na telefon za pomocą internetu

Nie zawsze spadek jakości połączenia jest główną przyczyną spowolnienia przy ładowaniu się stron internetowych czy filmów na takich serwisach, jak YouTube czy Netflix. Czasami powodem mogą być inne programy działające w tle lub okoliczności, w jakich urządzenie w danej chwili pracuje.

Przed wykonaniem testu prędkości internetu, warto wcześniej zamknąć wszystkie zbędne programy i aplikacje. Mowa tutaj o odtwarzaczu muzyki, różnego rodzaju komunikatorach, nawigacji, antywirusie, ale także o łączności Bluetooth czy przenośnym Hotspocie. Ich nakładające się na siebie działanie może spowodować, że obciążony wieloma procesami komputer lub smartfon będzie działał niewłaściwie, sprawiając tym samym wrażenie, że to złe połączenie internetowe jest przyczyną spowolnień.

Inną istotną kwestią jest sposób połączenia sprzętu z modemem lub routerem. Naturalnie stabilniejsze parametry przesyłu zapewnia kabel sieciowy, a nie Wi-Fi. Jeśli chcemy wyeliminować prawdopodobieństwo, że za problemami z internetem stoi sieć bezprzewodowa, najlepiej przed testem połączyć komputer kablem sieciowym bezpośrednio z jednym z wymienionych wyżej urządzeń (oczywiście w przypadku telefonów nie będzie to możliwe). Potrzebny będzie do tego port LAN, który znajduje się chociażby w stacjonarnym komputerze MSI Nightblade MI3 Intel® Core™ i5-7400 8GB 1TB + 512GB SSD GTX1050Ti W10, a także w laptopie Dell Inspiron G3 3579 15,6" Intel® Core™ i5-8300H - 8GB RAM - 256GB Dysk - GTX1050 Grafika - Win10. Łącząc komputer z routerem za pomocą kabla sieciowego, zapewnimy najwyższą jakość połączenia możliwą do uzyskania w warunkach domowych.

Jednak ze względu na wygodę użytkowania, to Wi-Fi jest najpopularniejszą domową metodą komunikacji pomiędzy sprzętem wysyłającym sygnał internetowy a innymi urządzeniami. Niestety, wiele zewnętrznych czynników może mieć wpływ na stabilność sygnału internetowego przesyłanego przez Wi-Fi. Winne mogą być chociażby inne sieci bezprzewodowe działające w pobliżu. Powód spadków jakości może być też prozaiczny – być może w danym momencie z tej samej sieci korzysta jeszcze ktoś inny.

 • 1 099 zł
 • 1 499 zł
 • 549 zł
 • 899 zł
 • 1 499 zł

Jak sprawdzić prędkość internetu na komputerze i telefonie?

Uśmiechnięty mężczyzna przegląda internet na laptopie

Skutecznym narzędziem do sprawdzania prędkości internetu na komputerze i telefonie są specjalne strony internetowe, umożliwiające monitorowanie jakości połączenia internetowego. Najpopularniejszą z nich jest speedtest.pl, ale całkiem popularne są też predkosc.pl i fast.com. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby przetestować prędkość internetu na każdej z nich. Dzięki temu wynik będzie bardziej miarodajny.

Korzystanie z tego typu narzędzi jest bardzo proste. Niezależnie od tego, czy chcemy przetestować połączenie na komputerze z najnowszym Windowsem 10 (takim jak Dell Inspiron 3670 MT Intel® Core™ i5-8400 8GB 1TB GTX1050 Win10), czy na telefonie z Androidem (do których należy Xiaomi Redmi Note 7 4/64GB), wystarczy, że wpiszemy jeden z powyższych adresów do wyszukiwarki i wciśniemy „Start” lub „Uruchom test”. Po chwili na ekranie monitora pojawi się wynik. Będzie on zawierał trzy zmienne – pobieranie, wysyłanie i ping.

Szybkość łącza internetowego – jak interpretować wynik testu?

Warto na początku wspomnieć, że wynik, jaki otrzymamy po sprawdzeniu prędkości internetu, jest odzwierciedleniem sytuacji na daną chwilę. Test wykonany kilka minut później może podać wartości zupełnie odmienne od uzyskanych poprzednio. Dlatego najlepiej wykonać przynajmniej cztery próby na przestrzeni godziny i wyciągnąć z niej średnią. Otrzymany wynik z dużym prawdopodobieństwem będzie odzwierciedlał ogólną jakość połączenia internetowego. Poniżej znajduje się wyjaśnienie tego, co oznaczają poszczególne parametry.

 • Pobieranie – jest to wartość maksymalna, z jaką można pobierać dane z internetu. To ten parametr w głównej mierze wpływa na to, jak szybko ładują się strony internetowe. Łatwo sprawdzisz, czy prędkość jest prawidłowa, porównując wynik pobierania z gwarantowaną szybkością łącza zapisaną w umowie zawartej z dostawcą internetu.
 • Wysyłanie – z kolei ta wartość określa, z jaką szybkością nasze urządzenie może wysyłać dane na serwer. Wysyłanie wpływa chociażby na szybkość przesyłania filmów na YouTube czy załączników w wiadomościach e-mail.
 • Ping – określa, jaki jest czas oczekiwania na odpowiedź na zapytanie wysłane z urządzenia na serwer. Niski ping to brak lagów w grach. Jest to parametr istotny dla wszystkich graczy online, gdyż opóźnienia, zwane lagami, znacznie utrudniają komfortową rozgrywkę.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów