Jak usunąć plamy z czerwonego wina? Domowe sposoby, środki i urządzenia odplamiające

Autor: Joanna

Plamy po czerwonym winie na ubraniach i innych tekstyliach potrafią być oporne na wybielanie. W usuwaniu nieestetycznego zabrudzenia najważniejsza jest szybka i zdecydowana reakcja. Na szczęście nawet trwałe plamy po winie można skutecznie usunąć. Poznaj sztuczki wywabiania.

Rozlane wino

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak bezpiecznie wywabić plamy z czerwonego wina
  2. czym usunąć stare, zaschnięte zabrudzenia, a jak postępować ze świeżymi na odzieży, obrusach, tapicerce i dywanach
  3. co oferuje rynek w walce z plamą po winie

Plamy z czerwonego wina – czym sprać zabrudzenia?

Plama z czerwonego wina na podłodze

Plamy po czerwonym winie nie są tak oporne na odplamianie, jakby mogło się wydawać. Należy jedynie zastosować odpowiednie metody lub w przypadku niezadowalających efektów wypróbować kilka sposobów po sobie. Warto także interweniować od razu po zaplamieniu, szczególnie jeśli chodzi o ubrania, dywany, tapicerki czy obrusy. Metoda wywabiania plamy z czerwonego wina zależy głównie od tkaniny. Pod żadnym pozorem nie wolno prasować poplamionego materiału. Ta czynność utrwali tylko zabrudzenie, które później będzie trudniej usunąć. Pracę z żelazkiem należy odłożyć do momentu całkowitego wywabienia wina.

Usuwanie plam z czerwonego wina warto rozpocząć od preparatów przyrządzonych z produktów spożywczych, dostępnych niemal w każdym domu. Najbardziej popularne i zarazem skuteczne jest dokładne i obfite posypanie zabrudzenia solą kuchenną. Jej właściwości chłonne przejmą wilgoć oraz barwnik i pozostawią czysty materiał. Następnie wystarczy wypłukać odzież pod bieżącą wodą lub w pralce automatycznej na odpowiednim programie. Plamy po czerwonym winie neutralizuje również białe wino. Wystarczy tylko zalać zabrudzenie, odczekać kilka minut i odświeżyć ubranie w pralce lub wyprać je ręcznie. Warto pamiętać, że do wywabiania plam po winie należy używać jak najmniej inwazyjnych preparatów. Poza powyższymi propozycjami można sięgnąć po pastę z mąki ziemniaczanej i soku z cytryny czy roztwór wody ze spirytusem lub octem.

Polecane środki do prania
  • 119,99 zł
  • 39,99 zł
  • 89,99 zł

Jak wywabić stare plamy z czerwonego wina?

Naturalne produkty do wywabiania plam

Wywabianie zaschniętych plam z czerwonego wina, gdy barwnik trwale wniknął we włókna, wymaga zastosowania bardziej wyszukanych metod. Do nielicznych należy namoczenie tkaniny i wtarcie w zabrudzenie szarego mydła z dodatkiem amoniaku. Można też spróbować kąpieli w roztworze spirytusu bądź w wodzie utlenionej. Niezastąpione bywają pasta z sody oczyszczonej wymieszanej z przegotowaną wodą, a także krem do golenia. Wszystkie preparaty, mieszanki i przygotowane mazidła należy rozprowadzić na plamie. Po każdym zabiegu poleca się zebrać zastosowane środki na sucho i przetrzeć materiał wilgotną ścierką. Na koniec warto wyprać odzież. Zanim jednak zostanie ona wrzucona do bębna, należy zapoznać się z metką umieszczoną na lewej stronie, gdzie znajdują się wskazówki dotyczące czyszczenia.

Jak usunąć plamy po czerwonym winie? Produkty ze sklepu

Plamy z czerwonego wina na białym obrusie trzeba potraktować wyjątkowo. Można próbować wywabić zabrudzenia domowymi sposobami, jednak do delikatnych tkanin, często zdobionych dekoracyjnymi nićmi i efektownymi haftami, warto użyć profesjonalnych metod, ale bez konieczności oddawania tkaniny do czyszczenia w pralni. Wystarczy zastosować ultrasoniczny odplamiacz Electrolux E4WMSTPN1, który działa punktowo na plamę, dzięki czemu skutecznie. Poręczne urządzenie pracuje w połączeniu z wodą i bezbarwnym detergentem, emitując mikrodrgania, które głęboko przenikają włókna, rozbijając cząsteczki wina. Ultrasoniczny odplamiacz przydaje się do wywabiania plam nie tylko z wina. Skutecznie neutralizuje przebarwienia od czekolady, oleju, kosmetyków do makijażu, krwi czy soków.

Przed przystąpieniem do zabiegu czyszczenia czerwonych przebarwień, należy pozbyć się nadmiaru brudzącej substancji. Najskuteczniejszym sposobem jest odsączenie jej ręcznikiem kuchennym, jednorazową serwetką lub bawełnianą ściereczką, które wchłoną rozlane wino i zapobiegną powiększaniu się plamy. Kolejnym krokiem jest namoczenie zabrudzonego miejsca pod zimną, bieżącą wodą lub za pomocą mocno wilgotnej, miękkiej gąbki, którą dociska się do powierzchni obrusu. Należy unikać rozcierania! Dynamiczne, głęboko penetrujące ruchy sprzyjają wsiąkaniu barwnika, mechaceniu włókien i powstawaniu trudnych zagnieceń.

Plamy z czerwonego wina na białym obrusie podatne są na specjalistyczne odplamiacze przeznaczone do trudnych zabrudzeń na białych tekstyliach. Zastosowanie takiego preparatu jest bezpieczne dla koloru tkaniny oraz jej włókien.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny