Jak składać koszulki – kilka sprawdzonych sposobów

Autor: Hanna

Składanie koszulek wydaje się prostą czynnością. Czy aby na pewno? Wiele osób tego nie potrafi. Taka umiejętność przyda się nie tylko w domu, ale także w czasie przygotowywania się do wyjazdu i pakowania walizki.

Biała podkoszulka leżąca na podłodze, gotowa do skadania.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak złożyć koszulkę krok po kroku
  2. jak składać koszulki z długim i krótkim rękawem
  3. co powinno poprzedzać składanie ubrań

Jak złożyć koszulkę? Instrukcja krok po kroku

Poskładane koszule na białym tle.

Poprawne składanie koszul i podkoszulków jest przydatną umiejętnością na co dzień. Dzięki niej nie tylko zachowamy porządek w szafce, ale będziemy też sprawniej pakować walizki czy torby podróżne, a lepsza organizacja miejsca pozwoli zabrać więcej przydatnych rzeczy. Umiejętne złożenie podkoszulka lub koszulki pozwoli zaoszczędzić czas na prasowaniu. Raz uprasowana i umiejętnie złożona koszula będzie nadawała się w każdej chwili do włożenia. Jeśli posiądziemy taką umiejętność, będzie to dla nas kolejny krok do usamodzielnienia się i sygnał dla innych, że potrafimy o siebie zadbać. Naukę warto zacząć od tego, jak się składa koszulki.

Pierwszą rzeczą, na jaką zwracamy uwagę, jest to, czy koszulka jest stosunkowo gładka i niepomięta. Jeśli nie spełni naszych wizualnych oczekiwań, warto ją najpierw uprasować. Oczywiście, jeśli jesteśmy np. w podróży służbowej, by zaoszczędzić czas, możemy tę czynność pominąć. W wypadku koszulek typu polo – z guzikami i kołnierzykiem – zwróćmy uwagę, czy po praniu wszystkie guziki zostały zapięte. W przypadku koszulek z długim rękawem składanie zaczynamy od odwrócenia koszulki grzbietem do góry. Obie powstałe połowy należy zagiąć ku środkowi. Staramy się dopasować rękaw do krawędzi, tak by był równy i nigdzie nie wystawał. Jeśli zauważymy, że w którymś miejscu koszulka się marszczy, możemy ją wygładzić dłońmi. W kolejnym kroku musimy złożyć ją na dwa razy, jeśli chcemy zaoszczędzić miejsce na grubości, lub na trzy razy, jeśli zależy nam na zmniejszeniu szerokości ubrania. Pamiętajmy, żeby kołnierzyk koszulki pojawił się na zewnątrz, dlatego właśnie składanie zaczynamy od dołu i nakładamy górę. W ten sposób złożona koszula z długim rękawem lub bluzka nie pomną się, a my będziemy mogli włożyć je w każdej chwili. Ponadto, układając tak złożone koszulki w szafie, nie tylko zaoszczędzimy miejsce, ale w każdej chwili będziemy mogli sprawdzić, jaki jest stan naszej odzieży i ile czystych sztuk jeszcze mamy.

  • 119,99 zł
  • 49,99 zł
  • 299 zł
  • 89,99 zł
  • 19,99 zł

Jak szybko składać koszulki z krótkim rękawem?

Czerwona podkoszulka leżąca na drewnianej powierzchni.

Na pewno wiele osób interesuje, w jaki sposób złożyć koszulkę typu T-shirt, tak by w każdej chwili po wyjęciu z szafy lub torby podróżnej nadawała się do założenia. Najprostszym, a zarazem najszybszym, sposobem jest składanie koszulki w następujący sposób: najpierw układamy ją tak, by przód był u góry. W dalszej kolejności musimy jedną ręką chwycić za rękawy i złożyć obie połówki do środka. Jeśli zaobserwujemy jakieś zmięcia lub nierówności, to podkoszulek wygładzamy. Ostatnim etapem jest złożenie go w poprzek.

Inna metoda pozwala złożyć koszulkę tak, by rękawy pozostały na zewnątrz. W efekcie uzyskamy podobną formę jak w przypadku składania bluzek z długim rękawem. Taki sposób składania idealnie nada się do polówek i koszulek z kołnierzykiem.

Jest jeszcze jeden sprawdzony sposób: w pierwszym kroku warto położyć koszulkę na płaskim i równym blacie. W drugim zakładamy jej rękawy ku środkowi. W kolejnej fazie musimy chwycić ją z obu stron w dolnej części, najlepiej za połową, i wsunąć tę część pod spód. Jedną część podkoszulka trzeba zagiąć do środka, tak aby uzyskać kształt przypominający prostokąt z czymś na wzór kieszonki w środku. Następnie od góry zaczynamy go rolować. Na koniec trzeba wywinąć kieszonkę i schować w nią zrolowany podkoszulek. Tej metody nie poleca się do wyjściowych i eleganckich koszul.

Co przed złożeniem koszulki?

Oczywiście, zanim zaczniemy składać koszulki, warto je odpowiednio przygotować. Pierwszym krokiem powinno być pranie. Zaleca się, aby sprawdzić, w jakiej temperaturze i w jaki sposób prać poszczególne ubrania. Wszystko zależy od materiału. Następnie po praniu warto je dobrze wysuszyć. Kolejną czynnością jest prasowanie. Tu przyda się deska do prasowania (godne polecenia są m.in. modele Leifheit 72585 AirBoard Compact M i Vileda Bravo Plus), a przede wszystkim dobre żelazko. Na rynku jest ich wiele. Przykładem sprawdzonego urządzenia jest Russell Hobbs One Temperature 25090-56 z funkcją wytwarzania pary i automatycznego wyłączania. Osoby szukające modelu o wysokiej mocy powinny zdecydować się na urządzenie Philips Azur Elite GC5036/20 (3000 W) lub Bosch Sensixx´x DI90 AntiShine TDI903231A (3200 W).

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link