Jak podłączyć kino domowe do telewizora?

Jacek Mazurek

Jeśli jesteś fanem czystego i wyrazistego dźwięku, rozważ zakup dodatkowego zestawu nagłośnieniowego, np. kina domowego. Jednak jak podłączyć kino domowe do telewizora, by wszystko działało poprawnie? Z tego poradnika dowiesz się, jak najłatwiej oraz najwydajniej sparować ze sobą wymienione urządzenia


Jakim kablem podłączyć kino domowe do telewizora?

Kino domowe można przyłączyć do telewizora za pomocą różnych gniazd i kabli. W ten sposób producenci upewniają się, że niezależnie od generacji sprzętu, którym dysponujesz, będziesz w stanie połączyć urządzenia ze sobą.

Do połączenia możesz użyć:

  • kabla HDMI;
  • kabla optycznego;
  • kabla jack 3,5 mm – RCA (cinch).

 

Jak podłączyć kino domowe do telewizora przez HDMI?

Najprostszym sposobem na podłączenie kina domowego do TV jest skorzystanie z kabla HDMI. Przyłączenie zajmie tylko chwilę, a dźwięk będzie naprawdę wysokiej jakości:

1) Znajdź w telewizorze złącze HDMI ARC (gniazdo z kanałem zwrotnym). Podpięty do niego wzmacniacz włączy się automatycznie.

2) Sprawdź kierunkowość kabla HDMI – określisz ją na podstawie narysowanej na przewodzie strzałki – i podłącz go strzałką w stronę telewizora.

Kluczem do poprawnego działania kina domowego jest jego poprawne połącznie z innymi urządzeniami

3) Drugi wtyk podłącz do wzmacniacza, a następnie włącz zasilanie i poczekaj, aż wszystko się aktywuje.

4) Większość telewizorów po wykryciu kina domowego przełączy się na nie automatycznie. Jeśli jednak tak się nie stanie, wejdź w menu „Ustawienia” i znajdź zakładkę „Zaawansowane”. Odszukaj w niej funkcję „Wyjście audio” i przełącz na „System dźwięku HDMI”. Jeśli będziesz uważać, że fabryczne głośniki telewizora psują jakość dźwięku, w tym miejscu możesz je również dezaktywować.

 

Jak podłączyć kino domowe kablem optycznym?

Drugą metodą jest wykorzystanie kabla optycznego (Digital Audio). Popularność tego rozwiązania wynika z tego, że nie wszystkie telewizory mają większą liczbę gniazd HDMI i każde z nich może być zajęte przez kable łączące telewizor z innymi urządzeniami. Również nie wszystkie zestawy kina domowego mają takie złącze, więc użycie kabla optycznego może być konieczne.

1) Podłącz kabel optyczny do gniazda w telewizorze opisanego jako „Digital Audio Out”. Jeśli masz kable kierunkowe (co jest rzadkością), to dźwięk musi biec z telewizora do wzmacniacza.

Polecane telewizory

2) Drugi wtyk kabla włóż w gniazdo wzmacniacza „Optical In” lub „Digital In”.

3) Podłącz zasilanie do amplitunera.

4) Wejdź w „Ustawienia” – „Zaawansowane” – „Wyjście audio”.

5) Aktywuj funkcję „Zewnętrzny system nagłośnienia”. W niektórych urządzeniach wystarczy wyłączyć głośniki telewizora, by dźwięk automatycznie został przekazany do głośników.

 

Jak podłączyć do telewizora wzmacniacz starego typu?

Kina domowe są stosunkowo bezawaryjne, dlatego wielu z nas przez lata korzysta z tych samych urządzeń. Standard złączy wciąż ulega jednak zmianie. Jak zatem podłączyć wzmacniacz do telewizora, jeśli właśnie wymieniłeś go na nowszy model?

1) Znajdź w telewizorze gniazdo słuchawkowe.

2) Jeśli go nie ma, kup specjalny kabel, który z jednej strony będzie miał jacka 3,5 mm, a z drugiej – dwa wtyki RCA (cinche) i podłącz go jackiem do telewizora.

3) Przeciwną stronę umieść w segmencie AUX na tyle wzmacniacza. Na ogół jacki są oznaczone tym samym kolorem, co gniazda, do których masz je podłączyć.

4) Sygnał powinien zostać automatycznie przekazany do wzmacniacza. Jeśli nie, w menu „Ustawienia” znajdź opcję „Przełącz na głośnik zewnętrzny” lub „Przełącz na wejście słuchawkowe”.

Rozwiązanie to oferuje niższą jakość dźwięku niż pozostałe dwie metody. Wynika to z jakości sygnału, który trafia do amplitunera za pośrednictwem kabla. Jeśli dźwięk nie spełnia twoich wymogów, możesz go poprawić poprzez podpięcie przetwornika w postaci MusicCasta. Jak to zrobić?

1) Zgodnie z powyższą instrukcją połącz kablem optycznym telewizor z przetwornikiem.

2) Teraz będziesz potrzebować kabla dwustronnego RCA. Pierwszą parę wtyków RCA włóż w przetwornik do gniazd „Aux Out” oznaczonych tymi samymi kolorami.

3) Drugą parę podłącz do wzmacniacza, wykorzystując gniazda podpisane AUX.

Poprawne podłączenie kina domowego pozwoli ci cieszyć się filmami z całą rodziną

Dźwięk powinien popłynąć automatycznie. Przetwornik go oczyści i w lepszej (w pełni sterowalnej) jakości przepuści do głośników. Wykorzystanie MusicCasta pozwoli ci używać kina domowego jako wieży Hi-Fi. Będzie więc można z niego puszczać muzykę z telefonu lub laptopa.

 

Jak podłączyć i ustawić głośniki do wzmacniacza?

Większość osób ma ogromny problem z podłączeniem głośników do kina domowego, a to ze względu na dużą liczbę wejść do głośników i subwooferów. Jak jednak poprawnie je podłączyć?

1) Obróć wzmacniacz tyłem do siebie. W ten sposób będziesz mieć lepszy dostęp do gniazd.

2) Pierwsze dwa gniazda, często oznaczone jako FR i FL, to miejsca podłączenia kolumn przednich (front right i front left). Wepnij do nich dwie kolumny tak, jakbyś było to robione zza urządzenia.

3) Obok nich będzie gniazdo oznaczone literą C (center). Jest to miejsce dla głośnika centralnego. Najlepiej ustaw go pod samym telewizorem.

4) Jeśli wzmacniacz jest przystosowany do co najmniej 7 urządzeń, to następne będą oznaczenia SR i SL (surround right i surround left), czyli głośniki prawy oraz lewy. Ustaw je odpowiednio i podepnij do urządzenia.

5) Ostatnie oznaczenia to SBR i SBL (surround back right oraz surround back left), czyli głośniki tylne prawy i lewy. Ustaw je tak, by nie napotykały po drodze żadnych przeszkód. Obiekty stojące na ich drodze mogą bowiem odbijać dźwięk, co pogorszy jego odbiór.

By skutecznie podłączyć głośniki, musisz odpowiednio podpiąć kable. Na ogół są one niezarobione (nie mają złącza na zakończeniu przewodu), co wynika ze zróżnicowanych potrzeb producentów. W takim wypadku najlepiej je zarobić złączami bananowymi. Wtedy tylko zdejmujesz zaślepkę z każdego gniazda i wkładasz je tak, jak jacki.

Prostszym sposobem jest odkręcenie pokrętła portu, włożenie w niego zakończenia przewodu i wkręcenie pokrętła tak, by zablokowało się ono w gnieździe. W wielu nowszych urządzeniach gniazdo ma zapadkę. By włożyć kabel, podnosisz zapadkę, a gdy już go umieścisz – opuszczasz ją.

Nad nimi powinny się znaleźć porty opisane „Pre out – Subwoofer” z numerami 1 i 2. Jeśli potrzebujesz mocniejszych basów lub głośniejszej muzyki, możesz podłączyć dwa urządzenia, które będą grały identycznie. Jeśli jednak planujesz korzystać ze wzmacniacza na co dzień, podłącz swój subwoofer do portu numer 1.

Obok nich znajdziesz porty Digital oraz HDMI, które służą do połączenia z telewizorem bądź innym urządzeniem. Jeśli wzmacniacz ma więcej niż jeden port HDMI, możesz rozważyć podłączenie do niego innych urządzeń, jak choćby dekodera, konsoli czy laptopa.

Wszystkie pozostałe gniazda, jak Audio IN, Video IN oraz AM, praktycznie nie są ci potrzebne. Pierwsze dwa służą do przypinania urządzeń starszego typu, jednak wiele z nich dysponowało już innymi wejściami. Gniazdo AM służy natomiast do podpięcia anteny sygnału, który w Polsce jest niemal nieużywany od końca lat 90. zeszłego wieku.

Polecane kino domowe
  • 1 099 zł
  • 269 zł
  • 889 zł
  • 1 529 zł
  • 1 049 zł
  • 1 819 zł
  • 1 879 zł
  • 3 899 zł
  • 599 zł
  • 1 799 zł

Na samym końcu, przeważnie w dużej odległości od pozostałych, znajdziesz gniazdo AC IN. Tutaj musisz wpiąć zasilacz.

 

Jak ustawić kolumny?

Sposób ustawienia kolumn to coś, nad czym głowi się wielu użytkowników. Głównym problemem są kable, które prowadzą ze wzmacniacza do kolumn. Zwykle są one bardzo długie i mogą utrudniać poruszanie się po domu. Z tego względu wiele osób decyduje się umieścić kable w ścianie lub pod podłogą. Inni sięgają po maskownice, spinają je przy listwach lub blokują pineskami bądź specjalnymi gwoździami.

Główne głośniki powinny być ustawione w kierunku kanapy czy fotela. Najłatwiej będzie, jeśli staniesz bezpośrednio za kolumną i ustawisz je tak, by stały dokładnie po obu stronach twojego miejsca wypoczynku. Jeśli minimalnie przesuniesz kolumnę w którąś stronę, raczej nie wpłynie to na jakość dźwięku. Jeśli jednak postawisz ją bokiem, dźwięk nie będzie rozprowadzany prawidłowo.

Ustaw kolumny tak, by słyszeć jak najlepiej

Subwoofer możesz umieścić prawie wszędzie. Najlepszym miejscem będzie jednak róg pokoju lub naprzeciwko ściany. Wzmocni to efekty dźwiękowe, a zwłaszcza niskie tony, za które odpowiada. Warto poeksperymentować z jego ustawieniem – sprawdź kilka lokalizacji i oceń, kiedy dźwięk wydaje ci się najlepszy. Często subiektywne odczucie może być czynnikiem kluczowym.

 

A co jeśli masz kable w ścianie i nie wiesz, które to zakończenie?

Zdarza się, że kable od głośników wmurowuje się w ścianę lub przeciąga je pod podłogą. Jak w takiej sytuacji sprawdzić, który głośnik jest który?

Pomocna może się okazać bateria AA. Jeśli głośniki są podłączone do prądu, a ty z obu stron połączysz ich kable baterią, głośnik wyda dźwięk lekkiego uderzenia wywołanego wzbudzeniem. Będziesz wiedział, od którego z nich trzymasz kable. Przyłącz je do odpowiedniego gniazda i ciesz się ulepszonym dźwiękiem.

 

Jak podłączyć kino domowe do telewizora – podsumowanie

Podłączenie kina domowego do telewizora nie jest trudne, ale może być uciążliwe, jeśli nie wiemy, gdzie podpiąć który wtyk. Kiedy już wiesz, co oznacza każda sekcja i jak wpiąć przewody tak, by wszystko działało poprawnie, wszystko staje się o wiele łatwiejsze.

 

Sprawdź też inne nasze poradniki:

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!