Data publikacji: 4 grudnia 2018
Autor: Ola
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jak segregować śmieci? Sprawdź skuteczne sposoby

Poleć znajomemu Drukuj

Coraz częściej mówi się o ekologii oraz ochronie środowiska i Ziemi. Poruszając te tematy, nie można pominąć kwestii, która dotyczy każdego człowieka – segregowania śmieci. Tony odpadów każdego dnia lądują na wysypiskach, a przecież większość z nich można ponownie wykorzystać. Dlatego tak ważne jest, aby zacząć od własnego mieszkania i dowiedzieć się, jak segregować śmieci.

Segregowanie śmieci w pojemnikach

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie są zasady poprawnej segregacji śmieci,

- dlaczego warto segregować odpady,

- jak segregować śmieci w domu.

Segregacja odpadów w domuZasady segregowania śmieci

Zacznijmy od tego, że segregowanie śmieci wcale nie jest trudne. Wystarczy zapoznać się z poszczególnymi zasadami dotyczącymi tego zagadnienia i dowiedzieć się, jak selekcjonować odpady we własnym domu. Przede wszystkim najpierw należy wydzielić odpady suche, czyli takie, które można ponownie wykorzystać. Następnie powinno się je wyrzucać do kolorowych pojemników – każdy z nich ma swoje przeznaczenie:

  • pojemnik niebieski – do niego należy wrzucać makulaturę. Można tam składować papier, gazety, tekturę falistą, czasopisma, książki i zeszyty, katalogi, tekturę i kartony. Nie powinno się natomiast umieszczać w nich odpadów higienicznych, np. chusteczek, pieluch czy ręczników papierowych, mocno zabrudzonego papieru, szczególnie tłuszczem, kartonów po mleku i napojach, papierowych worków po materiałach budowlanych, tapet czy zużytych talerzyków z papieru. Ponadto należy pamiętać, aby przed wyrzuceniem papieru usunąć z niego wszelkie zszywki, spinacze czy plastikowe folie,
  • pojemnik zielony i biały – oba przeznaczone są do wyrzucania szkła – odpowiednio kolorowego i przezroczystego. Powinny do nich trafiać wszelkiego rodzaju butelki, słoiki czy pojemniki po kosmetykach. Nie należy natomiast do nich wrzucać szkła okiennego, zbrojonego, żaroodpornego, fajansu, porcelany, luster, świetlówek czy termometrów,
  • pojemnik żółty – przeznaczony jest na metale i tworzywa sztuczne, czyli wszelkiego rodzaju butelki, opakowania po żywności i konserwach, kartony po mleku i napojach, pojemniki na środki czystości czy folię aluminiową. Unikaj umieszczania w nich pojemników z zawartością, zabawek, opakowań po chemii samochodowej, zużytych baterii czy też puszek po farbach i lakierach,
  • pojemnik brązowy – do niego powinny trafiać wszelkie odpady biodegradowalne, czyli obierki warzyw i owoców, skoszona trawa, liście, gałęzie, skorupki jajek itd. Jednak nie należy do nich wrzucać kości, jadalnego oleju, impregnowanego drewna, płyt MDF czy też ziemi i kamieni,
  • pojemnik czarny – pozostałe odpady, czyli wszystko, co nie nadaje się do ponownego przetworzenia.

WSKAZÓWKA

Odpady organiczne warto wyrzucać do kompostownika. Tam będą mogły się rozłożyć i zmienić w kompost, czyli naturalny nawóz, który świetnie odżywia rosnące w ogrodzie rośliny.

Proponowane produkty:
Blanco SELECT 45/2 518721 <%– –%>
Blanco SELECT 60/3 XL 520780 <%– –%>
Blanco SELECT 60/4 520781 <%– –%>
Franke 300-45 Trio <%– –%>
Franke Easysort 600-3-0 <%– –%>

Dlaczego warto segregować odpady?

Dzięki oddzieleniu odpadów, które można poddać recyklingowi od reszty, ograniczysz ilość śmieci zanieczyszczających środowisko i tym samym wpłyniesz na zdrowie naszej planety i żyjących na niej ludzi. Pozyskiwanie surowców wtórnych zmniejsza wykorzystanie zasobów naturalnych, a zatem proces degradacji Ziemi się spowalnia. Dodatkowo mniej śmieci trafia na wysypiska i nie trzeba czekać dziesiątek lat, aż się rozłożą, lecz trafiają ponownie do obiegu. Warto również segregować śmieci dla siebie samego – dzięki temu można nauczyć się gospodarności, oszczędności i nawyków zachowania porządku.

Sortownik odpadów Franke Easysort 450-1-2Jak segregować odpady w domu?

Segregowanie odpadów w mieszkaniu należy zacząć od zaopatrzenia się w niezbędne do tego produkty. Tutaj z pomocą przyjdą sortowniki odpadów, dzięki którym zadanie to będzie o wiele łatwiejsze, a wszyscy członkowie rodziny szybciej przyswoją nowe zasady wyrzucania śmieci. Najlepiej wybrać model z 3 lub 4 pojemnymi komorami, taki jak Franke Easysort 600-2-2 czy Blanco BOTTON PRO 60/3 517469. Rodzaj potrzebnego sortownika na śmieci będzie zależał od wielkości kuchni i znajdujących się w nich szafek – warto to wziąć pod uwagę w czasie zakupów. Jeśli nie masz miejsca na praktyczny sortownik odpadów, zastanów się nad innymi opcjami – np. przy wyjściu z mieszkania ustaw specjalne stelaże na worki, do których będziesz na bieżąco wyrzucać śmieci.

Pamiętaj też o regularnym opróżnianiu koszy na śmieci, ponieważ mogą one wydzielać nieprzyjemne zapachy. Dowiedz się o tym z artykułu Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z kuchni.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Zobacz, dlaczego warto pić wodę!

Zobacz więcej   
Zastanawiasz się, czy woda z kranu nadaje się do picia? Odpowiadamy!
Zobacz więcej   
Zobacz, jak być eko i zużywać mniej plastików z dzbankami filtrującymi!
Zobacz więcej   

Znajdź nas