Jak samodzielnie podłączyć pralkę?

Autor: Anna

Kupiłeś nową pralkę? Jej instalacja nie jest co prawda zbyt skomplikowana, jednak warto pamiętać o kilku szczegółach – dzięki temu szybciej się z tym uporasz, a urządzenie nie będzie sprawiać żadnych trudności na co dzień. Jak podłączyć pralkę? Oto kilka wskazówek, które Ci to wyjaśnią – krok po kroku!

Podłączenie pralki do odpływu – jak to zrobić?

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- o czym pamiętać przy podłączaniu pralki do instalacji elektrycznej,

- jak podłączyć pralkę do odpływu,

- jak prawidłowo wypoziomować urządzenie.

Jak podłączyć pralkę do instalacji elektrycznej?

Jak podłączyć pralkę? Model Electrolux EW7F348SP PerfectCareZnajdujące się na polskim rynku pralki są zasilane prądem o napięciu 230 V. Do ich podłączenia wystarczy więc tradycyjne gniazdo wtykowe wyposażone w uziemienie. Warto tu jednak pamiętać o dwóch kwestiach:

  • kontakt powinien być oddalony od najbliższego źródła wody o co najmniej 60 cm. Wszystko to ze względu na Twoje bezpieczeństwo. Jeśli gniazdo będzie blisko wanny czy zlewu, ryzyko zachlapania go wodą będzie naprawdę wysokie – a stąd już tylko krok do groźnych w skutkach sytuacji;
  • pralka powinna być podłączona bezpośrednio do kontaktu, a nie do przedłużacza czy rozgałęziacza – przy tak dużym napięciu nietrudno o przeciążenie instalacji, dlatego też lepiej, aby do tego samego kontaktu nie podłączać innych sprzętów.

O czym pamiętać przy podłączaniu pralki do odpływu i instalacji wodnej?

Podłączenie pralki do odpływu i wody to bez wątpienia najistotniejszy etap. Poniżej przedstawiamy Ci instrukcję, która przeprowadzi Cię przez ten proces krok po kroku – zobacz, jakie to proste!

1. Zanim zaczniesz, upewnij się, że posiadasz wszystkie przewody i że są one odpowiedniej długości. Powinny swobodnie sięgać do instalacji, bez skręcania ani maksymalnego naprężania.

2. Rozpocznij pracę od zakręcenia głównego zaworu wody. Sprawdź, czy na pewno zrobiłeś to dobrze, odkręcając kran w łazience – jeśli przestanie z niego lecieć woda, możesz kontynuować.

3. Usuń zabezpieczenia transportowe, w które została wyposażona pralka. Ich umiejscowienie najlepiej sprawdzić w instrukcji dołączonej do urządzenia.

4. Znajdź na ścianie kątowy zawór wody, załóż na niego gumowy wąż pralki, a następnie zaciśnij metalową obręcz, by uszczelnić połączenie. Ten etap pracy musisz wykonać bardzo precyzyjnie – jeśli wąż będzie wygięty, a obręcz nierówno założona, z zaworu może kapać woda.

WARTO WIEDZIEĆ

Standardowo pralki podłącza się do zimnej wody – pozwala to na skrócenie czasu prania i zmniejsza ilość energii potrzebnej do zasilania urządzenia. Niektórzy producenci dopuszczają jednak podłączenie do urządzenia ciepłej wody. Najlepiej będzie, jeśli sprawdzisz to w zaleceniach producenta.

5. Teraz czas na podłączenie pralki do kanalizacji. Służy do tego odpływ pralki, czyli drugi wąż umieszczony w jej tylnej części. Ujście brudnej wody najczęściej znajduje się w ścianie – w tej sytuacji podłączasz do niego rurę i unieruchamiasz ją tak, by nie przesuwała się w czasie prania. Uważaj jednak na to, by nie uszczelnić łączenia za bardzo. Jeśli tak zrobisz, rura będzie się zapowietrzać, a brudna woda cofać do pralki.

Polecane pralki
  • 1 699 zł
  • 1 199 zł
  • 2 099 zł
  • 2 099 zł
  • 2 699 zł

Jak wypoziomować pralkę?

rury odpływowe w pralce

Ostatni krok podłączania pralki stanowi jej wypoziomowanie. Dlaczego jest to tak ważne? Nierówno ustawione urządzenie może się przemieszczać w czasie wirowania, co w efekcie może doprowadzić do głośniejszej pracy, a nawet poważnych uszkodzeń – pralka będzie w końcu podskakiwać na twardej posadzce i uderzać o sąsiadujące meble.

Jak wypoziomować urządzenie? Posłużą Ci do tego jego nóżki, które można dowolnie regulować, najczęściej w zakresie od 1 do 5 cm. Efekt łatwo sprawdzisz przy użyciu poziomicy – połóż ją po prostu na górze pralki i zobacz, co warto poprawić.

Czy wiesz już wszystko o podłączeniu pralki do prądu, instalacji wodnej i kanalizacji? Czas na wypróbowanie tej wiedzy w praktyce – powodzenia!

Zobacz również, jak podłączyć baterię kuchenną krok po kroku.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link