Jak regulować jasność oświetlenia?

Autor: Sara

Innowacyjne rozwiązania do domów stają się coraz popularniejsze – inteligentne systemy sterowania urządzeniami AGD, roletami czy ogrzewaniem zmieniają codzienny komfort życia. Jedną z opcji w takich instalacjach jest również regulacja oświetlenia w mieszkaniach – sprawdź, jak wybrać ściemniacze i żarówki LED do domu, by możliwe było ich łatwe ściemnianie i rozjaśnianie!

Regulowanie jasności żarówki led za pomocą smartfona

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. regulacja jasności żarówek ledowych – kiedy się przydaje
  2. co jest potrzebne do regulacji jasności żarówek LED
  3. jak sterować jasnością żarówek LED do domu

Ściemnianie żarówek LED – kiedy się przydaje?

Do tej pory dopasowanie oświetlenia do pomieszczenia oznaczało przede wszystkim wybranie żarówek o odpowiedniej mocy, by świeciły dostatecznie jasno i tworzyły komfortowe warunki do życia. Teraz jednak możliwe jest kupienie specjalnych żarówek LED, a nawet całych zestawów, np. Philips Hue, dzięki którym ściemnianie i rozjaśnianie światła to kwestia naciśnięcia jednego przycisku. W związku z tym, posiadając tylko jeden zestaw żarówek ledowych, stworzysz dokładnie taką atmosferę, jakiej oczekujesz – od w pełni rozświetlonego wnętrza płynnie przejdziesz do romantycznej atmosfery i przytłumionego, delikatnego światła w salonie lub sypialni.

CZY WIESZ, ŻE...

Korzystanie ze ściemniaczy żarówek LED jest oszczędne! Przyciemniona lampa ledowa zużywa bowiem mniej prądu niż wtedy, gdy świeci jasno!

Zastosowanie ściemnialnych żarówek LED pozwala na zaaranżowanie pokojów w sposób przyjazny dla wszystkich mieszkańców, bez konieczności kupowania kilku odrębnych źródeł światła. Co więcej, najczęściej istnieje możliwość sterowania takim oświetleniem zdalnie, a zatem będziesz mógł zapalać, gasić i przygaszać światło nawet z łóżka czy nie wstając z kanapy.
Polecane żarówki
  • 15,99 zł
  • 34,99 zł
  • 14,99 zł
  • 14,99 zł
  • 19,99 zł

Ściemniacze i żarówki LED – co będzie Ci potrzebne?

Ściemnianie oświetlenia jest możliwe dzięki specjalnym żarówkom ledowymJeśli zdecydowałeś się na sterowanie jasnością oświetlenia w swoim mieszkaniu, dowiedz się, co będzie Ci potrzebne:
  • Ściemniacz LED – wybór odpowiedniego modelu jest bardzo ważny. Dostępne są bowiem ściemniacze przystosowane do współpracy z niskonapięciowym oświetleniem (kontrolery 12 V), takim jak taśmy i moduły LED lub żarówki ledowe z wkręcanym gwintem. Jednak do używania większości ściemnialnych żarówek LED do domu potrzebny Ci będzie ściemniacz 230 V. Większość producentów radzi po prostu dobierać żarówki LED dedykowane poszczególnym ściemniaczom – pozwoli to wyeliminować ewentualne pomyłki podczas zakupów.
  • Żarówki LED – o ile ściemniacze bez problemu współpracują z tradycyjnymi źródłami oświetlenia, o tyle w przypadku nowoczesnych technologii mamy do czynienia z pewnymi ograniczeniami. Jaką żarówkę LED wybrać? Tę, w której zastosowana elektronika jest przystosowana do regulacji parametrów światła – informację o tym producenci zamieszczają na opakowaniu.

CZY WIESZ, ŻE...

Dostępne są także żarówki ledowe, które nie potrzebują specjalnego ściemniacza, by możliwe było ich automatyczne ściemnianie. Przykładem może być żarówka LED Sengled Pulse, którą wystarczy wkręcić w standardową lampę, a następnie sterować jej możliwościami z poziomu aplikacji w urządzeniu mobilnym.

Metody sterowania żarówkami ledowymi

Philips Hue - zestaw startowy żarówki ledowe E27Sposób sterowania żarówkami LED możesz dopasować do własnych potrzeb. Standardowe są ściemniacze mocowane na ścianach – tak jak włączniki, najczęściej umieszcza się je zaraz przy wejściu do pomieszczenia. Do tego celu możesz wykorzystać np. regulator przyciemniania Philips Hue Dim Switch, który może jednocześnie odgrywać rolę bezprzewodowego pilota. Nieco bardziej zaawansowane mogą być przełączniki dotykowe, takie jak Philips Hue Tap switch, dzięki którym możesz programować swoje ulubione aranżacje oświetlenia w całym mieszkaniu.
Wiele osób decyduje się jednak na sterowanie jasnością żarówek ledowych za pośrednictwem smartfonów lub tabletów. Taka opcja jest dostępna m.in. w żarówce LED Philips Hue White Ambiance E27 A60 lub w zestawach Philips Hue, które mogą mieć zwykłe lub kolorowe żarówki ledowe w zestawie!
Nowoczesne technologie całkowicie zmieniają oblicze instalacji oświetleniowych w mieszkaniu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o innowacyjnych rozwiązaniach, koniecznie zajrzyj do naszych poradników: Muzyka z oświetlenia, czyli żarówka LED z głośnikiem Bluetooth oraz Żarówka LED ze wzmacniaczem Wi-Fi – dla kogo.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link