Data publikacji: 20 sierpnia 2014
ARTYKUŁ - PORADNIK
polecamy

Jak prawidłowo dobrać krzesełko do karmienia dziecka?

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

Krzesełko do karmienia należy do standardowego wyposażenia młodych rodziców. Jego prawidłowy dobór jest o tyle ważny, że siedzisko będzie służyło dziecku długo, przez kilka lat. Powinno być bezpieczne, wygodne i funkcjonalne – na co zwracać uwagę, by wybrać prawidłowe?

Kiedy kupić krzesełko do karmienia?

Dla każdego rodzica czas biegnie tak szybko, jak kolejne etapy w rozwoju jego dziecka. A te nadchodzą błyskawicznie jeden po drugim. Po pierwszych poważnych zakupach dla dziecka czas na kolejne. Młody człowiek uczy się szybko, a gdy jest na tyle sprawny fizycznie, by siedzieć, nawet w pozycji półleżącej, dla każdej rodziny przychodzi czas wspólnie jedzonych posiłków. Jest to ważne wydarzenie, dlatego warto szybciej zakupić odpowiednie dla dziecka siedzisko. Najpóźniej pół roku po przyjściu na świat przy stole rodziców zasiądzie ich najmłodszy narybek.
 

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Współcześnie produkowane krzesełka do karmienia muszą spełnić normy bezpieczeństwa przyjęte dla każdego kraju Unii Europejskiej. Dzięki temu możemy mieć pewność, że to, co widzimy w na witrynach sklepów internetowych czy w centrach miast, nie będzie stanowiło zagrożenia dla naszego dziecka.

Stabilność konstrukcji jest podstawą bezpieczeństwa malucha, kolejnymi są: pewność zamocowań w przypadku siedzisk przytwierdzanych do stołu czy krzesła, sprawny system regulacji, wygoda dziecka, waga całości, jej mobilność, łatwość umycia, szereg dodatków umilających dziecku czas wspólnych posiłków.
 

Bezpośrednio przy stole

Standardowa konstrukcja krzesełka do karmienia oznacza usytuowane tuż przy stole siedzisko w formie mniej lub bardziej przypominającej krzesło. Jednak konstruktorzy zwrócili uwagę na jedną z potrzeb rodziców, jaką była możliwość składania siedziska i nie tylko jej przenoszenia w porze między posiłkami, ale również wygodnego przewożenia, na przykład w bagażniku w samochodzie. Jedną z takich konstrukcji jest produkt firmy Chicco: Mr. Party Green.

Pierwszy z nich waży niecałe 4 kg i pozwala na przytwierdzenie siedziska do blatu stołu za pomocą pewnego, podwójnego zamocowania. Pozwala ono na regulację przylegania do stołu w dowolny sposób, a że siedzisko jest przeznaczone do przenoszenia, udowadnia dołączona specjalna torba.

Drugi model jest jeszcze lżejszy (niecałe 2 kg) i służy do przymocowania do większego krzesła, które można dosunąć do stołu. Będzie idealny na wakacyjne wyjazdy.
 

Standard zawsze w cenie

Konstrukcja krzesełka do karmienia powinna pewnie trzymać się na nogach i nie pozwolić dziecku na wyślizgnięcie się. Temu służy system zabezpieczeń, na który składają się pasy bezpieczeństwa (właściwie – paski bezpieczeństwa) oraz trzpień między nogami. Jest to absolutne minimum, które powinno być spełnione dla każdego wyrobu.

Standardowe konstrukcje są wyprodukowane z takich materiałów jak aluminium czy drewno – w przypadku tego ostatniego trzeba liczyć się ze sporą wagą całości, na który składać się mogą za to siedzisko nakładane na cztery nogi i podstawę. Pozbawione jej staje się małym krzesełkiem z blatem spełniającym rolę na przykład stoliczka do rysowania.


 

Jedzenie i zabawa w jednym

Chociaż wspólne posiłki oznaczają miło spędzony czas przez współbiesiadników, zabawa kończy się wtedy, gdy trzeba posprzątać. Szczególnie dużo uwagi poświęcić trzeba na krzesełko, aby oczyścić je z resztek jedzenia. Mogą w tym pomóc materiały użyte do produkcji obicia fotelika – najlepiej, aby były nieprzemakalne i łatwo dawały się przetrzeć ściereczką. Wydaje się, że idealna byłaby w tym wypadku cerata bądź tworzywo sztuczne – to błąd, gdyż oba są bardzo śliskie, co utrudni dziecku pewne utrzymywanie siedzącej postawy. Zachowywanie czystości w przypadku innych materiałów jest na szczęście równie proste.

Zabawa będzie nieodłącznym elementem wspólnych posiłków dla dziecka i niektóre krzesełka wyposażone są w takie elementy, które przykują uwagę malucha i pozwolą rodzicom posilić się i nakarmić dziecko jednocześnie. Na pełne wyposażenie siedziska Fisher Price Y5707 składają się takie zabawki jak grzechotka, koraliki, figurki miniaturowych zwierzątek, gryzak i obrotowe kółko. Całość jest dodatkowo skonstruowana tak, że do środka siedziska nie przedostają się okruchy i resztki jedzenia.
 

O czym pamiętać wybierając krzesełko?

Nie powinniśmy dobierać siedziska dla dziecka „na oko”, bez zmierzenia wymiarów stołu lub krzesła, do którego będzie przytwierdzone. Co prawda dzięki systemowi regulacji większość krzesełek „rośnie” wraz z dzieckiem, ale konstrukcja czy nietypowy wymiar naszego stołu mogą uniemożliwić rozsuwanie konstrukcji.


 Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
0 0
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Najgorętsze premiery gier w październiku

Poznaj najbardziej wyczekiwane premiery gier w październiku.
Zobacz więcej   

10 najwydajniejszych smartfonów wg AnTuTu (sierpień 2017)

Ranking AnTuTu przedstawia najszybsze smartfony. Które smartfony znajdują się w zestawieniu? Który z nich zajął 1. miejsce w sierpniu 2017? Przeczytaj nasz artykuł.
Zobacz więcej   

Kalendarz przetworów

Zastanawiasz się, jak rozplanować przygotowanie przetworów? Zapoznaj się z pomocnym kalendarzem. 
Zobacz więcej   

Znajdź nas