Jak prawidłowo podłączyć kino domowe do dekodera?

Autor: Zosia

Kino domowe pozwala w pełni cieszyć się oglądanymi filmami, słuchanymi utworami czy też graniem w gry wideo. Jego największą zaletą jest możliwość osiągnięcia efektu przestrzenności dźwięku. Dzięki temu możemy poczuć się jak w samym centrum akcji. Bardzo często rozszerza ono również funkcjonalność telewizora. Producenci implementują między innymi odtwarzacze DVD/CD, Blu-ray, moduł Bluetooth do odtwarzania filmów i muzyki ze smartfona czy dostęp do stacji radiowych. Taki sprzęt możemy podłączyć nie tylko do telewizora, ale i do dekodera. Jak to zrobić krok po kroku?

Zestaw kina domowego podłączony do dekodera

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. dlaczego warto korzystać z kina domowego
  2. jak podłączyć kino domowe do dekodera
  3. jaki zestaw kina domowego wybrać najlepiej

Dlaczego warto korzystać z kina domowego?

Para oglądająca film na kinie domowym

Takie rozwiązanie pozwala cieszyć się wysokiej jakości dźwiękiem, często z efektem przestrzenności. Wybór odpowiedniego zestawu gwarantuje całkowicie nowe emocje podczas oglądania filmów, słuchania muzyki oraz grania w gry wideo na konsoli. W ten sposób poczujemy się tak, jakbyśmy uczestniczyli w akcji na ekranie. Dołączone funkcje, takie jak odtwarzacz CD/DVD lub Blu-ray, niwelują konieczność zakupu dodatkowego sprzętu. Sterowanie przy pomocy smartfona natomiast zapewnia wygodę oraz możliwość uruchamiania dowolnych plików.

Niektóre modele są wyposażone w specjalne technologie, które dostarczają kinowych doznań. Najczęściej jest to Virtual Surround oraz Dolby Atmos. Zależnie od tego, jaki sprzęt wybierzemy – 2.1, 5.1 czy 7.1 – możemy oczekiwać różnego natężenia efektu przestrzenności. Im większa ilość głośników, tym lepsze wrażenia zapewni zestaw. Oczywiście przed użyciem zalecane jest odpowiednie rozłożenie sprzętu po całym pokoju. Wtedy właśnie wykorzystamy pełnię jego możliwości.

Warto wspomnieć, że kino domowe to zawsze lepsza jakość dźwięku od tej, którą oferuje telewizor, ale też i pełnoprawny element wystroju pomieszczenia. Na rynku dostępnych jest wiele modeli w rozmaitej kolorystyce. Dobrze zwrócić uwagę na sprzęt stylizowany na drewno – prezentuje się on minimalistycznie, nowocześnie oraz elegancko.

  • 6 999 zł
  • 3 399 zł
  • 3 799 zł
  • 3 499 zł
  • 3 999 zł

Jak podłączyć kino domowe do dekodera?

Nowoczesne minimalistyczne kino domowe

Jeżeli korzystamy z telewizora, który nie posiada wbudowanego tunera, to konieczne będzie podłączenie zestawu kina domowego do zewnętrznego dekodera. Nie jest to wbrew pozorom zbyt trudne. Wystarczy wyposażyć się w odpowiednie przewody i zrobić wszystko według instrukcji. Jeżeli jednak napotkamy problem, to warto skonsultować się także z producentem. Jak połączyć kino domowe z dekoderem w kilku krokach?

Bardzo dużo zależy tutaj od wybranego modelu. Rzecz jasna łatwiej podłączyć zestaw z mniejszą liczbą głośników, aczkolwiek są pewne uniwersalne sposoby. Najpierw należy zlokalizować 2 złącza w dekoderze. Chodzi tu o wyjście HDMI oraz cyfrowe wyjście audio S/PDIF. Zwykle znajdziemy je na tylnej części urządzenia. Porty są również podpisane, co ułatwi ten krok.

Następnym krokiem jest podłączenie telewizora przez kabel HDMI. Obraz musi być przesyłany na ekran, więc to dość oczywista rzecz. Musimy wyposażyć się także w specjalny przewód TOSLINK, który na końcu ma wyjście S/PDIF. Znajdziemy go w większości sklepów z elektroniką. Za jego pomocą bez problemu połączymy zestaw kina domowego z dekoderem. Wszystko od tego momentu powinno działać bez najmniejszego problemu.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że obraz nie będzie wysyłany na ekran, jeżeli kino domowe będzie wyłączone. Inaczej po uruchomieniu telewizora wyświetlacz pozostanie po prostu czarny. Nie warto również wybierać zestawu 7.1, ponieważ większość dekoderów nie obsługuje takiego dźwięku przestrzennego i zostanie on przeskalowany do 5.1. Zbyt rozbudowanego systemu kina domowego nie możemy podłączyć przez złącze S/PDIF, co uniemożliwia podpięcie go do dekodera.

Jaki zestaw kina domowego najlepiej wybrać?

Pierwszą kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę, jest oczywiście ilość kanałów. Determinuje to także możliwą liczbę głośników, z których da się korzystać jednocześnie. Zwykle im kanałów jest więcej, tym lepszy efekt przestrzenności uzyskujemy. Bardziej rozbudowane modele są jednak odpowiednio droższe. Poza tym musimy pamiętać, że zestawy 7.1 nie są możliwe do podłączenia do dekodera, a jeśli tak, to nie możemy korzystać z ich pełnej funkcjonalności. Na rynku da się wyróżnić w takim razie zasadniczo dwie najpopularniejsze konfiguracje, czyli 2.1 oraz 5.1. Wybór zależy od własnego uznania i budżetu.

Dość istotna jest też moc wyjściowa na każdy kanał. Decyduje ona w dużej mierze, jak głośny dźwięk mogą wydawać głośniki. Jeżeli ten parametr będzie za niski, to brzmienie może okazać się niskie jakościowo oraz zbyt ciche. Warto również wybrać sprzęt, który oferuje kilka ciekawych, dodatkowych funkcji, takich jak odtwarzacz CD/DVD czy Blu-ray. Kina domowe różnią się ponadto bardzo mocno ceną – na rynku znajdziemy sprzęt za około 100 złotych, ale bardzo zaawansowane urządzenia kosztują już 5 razy więcej.

Najlepszą decyzją jest wybór spośród często polecanych, sprawdzonych modeli dobrych marek. Dla przykładu Yamaha RX-V485, Prism Audio Vienna Grand oraz Yamaha MusicCast RX-V485, Pure Acoustics NOVA 6 to modele, które dostaniemy poniżej 3000 złotych. Charakteryzują się one bardzo wysoką jakością dźwięku oraz niesamowitą funkcjonalnością i nowoczesnym designem. Wymagający miłośnicy kina docenią Yamaha MusicCast RX-V485, NS-F51/NS-P51. Jest to zestaw za około 3200 złotych. Oferuje on o wiele lepsze brzmienie niż poprzednicy. Bardziej zaawansowane kina domowe, które stworzono w konfiguracji 7.2, jak na przykład Denon AVR-X1600H, Wilson RAPTOR 7/1/VOCAL oraz Pioneer VSX-933B, Jamo S 809 HCS, niestety nie będą możliwe do podłączenia do dekodera. Sprawdzą się jednak wtedy, gdy chcemy podłączyć zestaw bezpośrednio pod telewizor.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów