Podłączenie gramofonu do kina domowego – co warto wiedzieć?

Autor: Mariusz

Jeszcze do niedawna gramofon był urządzeniem całkowicie zapomnianym. Od jakiegoś czasu jednak jego popularność stale rośnie. Jego atuty doceniają nie tylko miłośnicy słuchania muzyki. To urządzenie, które doskonale wypełnia wnętrze pomieszczenia. Sprawdźmy zatem, jak podłaczyć go do kina domowego.

Gramofon z płytą winylową.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. na co zwrócić uwagę kupując gramofon
  2. jak podłączyć i skonfigurować gramofon
  3. jakie modele gramofonów warto wybrać

Na co zwrócić uwagę kupując gramofon?

Gramofon, do którego podłączone są słuchawki. Obok stoją płyty winylowe.

Gramofon jest urządzeniem, które coraz częściej powraca do naszych domów. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu, warto zastanowić się nad wyborem, aby zakup sprostał naszym oczekiwaniom. Z jednej strony gramofon powinien spełniać swoje zadania w jak najbardziej możliwym stopniu. Z drugiej zaś powinien być prosty w montażu, tak abyśmy nie musieli zastanawiać się np. jak podłączyć gramofon do kina domowego.

Pierwsza rzecz, jaką musimy uwzględnić podczas wyboru urządzenia, to sposób, w jaki gramofon jest obsługiwany. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje gramofonów – manualne, półautomatyczne i automatyczne. W gramofonach manualnych wszystkie czynności mające na celu odtworzenie muzyki musimy wykonać sami. Dotyczy to m.in. podpięcia ramienia czy odpowiedniego umieszczenia igły. Co więcej, po zakończeniu słuchania muzyki należy samodzielnie wyłączyć urządzenie. Gramofony półautomatyczne posiadają specjalny moduł auto-return, który sprawia, że urządzenie samodzielnie podnosi ramię. Modele automatyczne są najbardziej rozwinięte pod względem technologicznym – to bardziej zaawansowana wersja gramofonów półautomatycznych.

Równie ważnym elementem decydującym o wyborze jest rodzaj zastosowanego przez producenta napędu. Zazwyczaj spotkamy gramofony ze standardowym, prostym w budowie napędem paskowym. Nieco mniej gramofonów posiada napęd bezpośredni, obsługiwany przez specjalny silnik.

Wiele osób zwraca również uwagę na rodzaj igły, jaki został zastosowany w konkretnym urządzeniu. Wyróżniamy trzy typy szlifów igieł – sferyczny, eliptyczny i liniowy. Szlif sferyczny jest standardowym rozwiązaniem, używanym w większości modeli, szczególnie tych budżetowych. Szlif eliptyczny jest spotykany w nieco bardziej zaawansowanych gramofonach. Jego atutem jest możliwość odtwarzania dźwięku o dużo lepszej jakości. Szlif liniowy to obecnie najbardziej zaawansowana opcja, stosowana w najlepszych gramofonach.

Kupując gramofon, trzeba jeszcze zwrócić uwagę na wiele innych parametrów, takich jak m.in.: rodzaj zastosowanej wkładki, rodzaj ramienia czy przedwzmacniacz.

Polecane gramofony
  • 349 zł
  • 1 099 zł
  • 319 zł
  • 359 zł
  • 899 zł

Podłączenie gramofonu i jego konfiguracja – co trzeba wiedzieć?

Płyta winylowa na gramofonie, na której znajduje się igła

Warto pamiętać, że sam zakup i późniejsza obsługa gramofonu będzie wymagała od nas choćby minimalnej wiedzy dotyczącej sprzętu analogowego. Jeśli takiej nie posiadamy, będziemy musieli szukać pomocy u fachowca. Zanim zdecydujemy się np. na podłączenie gramofonu do kina domowego, musimy znaleźć dla niego odpowiednie miejsce. Przy jego wyborze uwzględnijmy obecność innych urządzeń, które wibrując mogłyby zakłócać pracę gramofonu. Niezbyt dobrym pomysłem jest ustawienie urządzenia bezpośrednio w sąsiedztwie np. laptopa czy komputera stacjonarnego. Oba sprzęty wytwarzają bowiem drgania, np. w procesie chłodzenia podzespołów, co negatywnie wpłynie na pracę naszego gramofonu. Nie stawiajmy także urządzenia na nierównej podłodze, szczególnie w miejscu, w którym często chodzimy. Każde przejście po nierównej podłodze może spowodować drgania negatywnie oddziałujące na gramofon. Po wybraniu miejsca i ustawieniu urządzenia warto sprawdzić, czy jest ono stosownie wypoziomowane. Jeśli nasz model ma fabrycznie założoną wkładkę, to wystarczy podłączyć go poprzez przedwzmacniacz do kina domowego i odtwarzać muzykę. Sprawa nieco komplikuje się, jeśli naszym zadaniem będzie samodzielny montaż wkładki do ramienia i właściwa regulacja tego układu. Najbezpieczniej będzie poprosić o kalibrację osobę znającą się na tym, np. pracownika sklepu. Oczywiście można próbować robić to samemu, jednak czynność ta będzie wymagać od nas dużo czasu i przede wszystkim cierpliwości. W kolejnym kroku musimy zamontować ramię i wkładkę. Jeśli ten krok mamy już za sobą, pozostaje ustawić odpowiednią siłę nacisku igły na płytę. Następnie warto zająć się wyregulowaniem azymutu i ustawić właściwy kąt nachylenia wkładki oraz ramienia. Sama konfiguracja gramofonu i następne podłączenie go do kina domowego na pewno nie jest procesem, który zrobimy w ciągu kilku minut. Dlatego powinniśmy sobie zarezerwować trochę więcej czasu.

Jaki model gramofonu warto wybrać?

Gramofon to nie tylko świetne urządzenie odpowiedzialne za odtwarzanie muzyki. W wielu przypadkach może być on również znakomitym wypełnieniem naszego wnętrza, jako elegancki i stylowy mebel. Rynek oferuje sporo dobrych gramofonów. Godnymi polecenia są na pewno modele z napędem paskowym: Lenco LS-50, Audio-Technica AT-LP60XUSB i Denon DP-29F. Dobrym wyborem będzie też zakup ręcznie sterowanego gramofonu Audio-Technica AT-LP120X o napędzie bezpośrednim oraz Lenco L-3808, wyposażonego m.in. w złącze USB.

20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link