Data publikacji: 24 lutego 2019
Autor: Ola
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jak podkręcić procesor w laptopie? Zwiększ wydajność komputera do gier!

Poleć znajomemu Drukuj

Podkręcenie procesora w laptopie ma na celu zwiększyć jego możliwości. Będzie to ważne przede wszystkim dla graczy, dla których najważniejsza jest płynność i dobra jakość obrazu, a także szybki czas reakcji, za co bardzo często odpowiedzialny jest właśnie procesor. Zobacz, jak zwiększyć wydajność procesora, i zyskaj lepsze osiągi bez konieczności wymieniania podzespołów!

Podkręcenie procesora w laptopie może przynieść sporo korzyści

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czy podkręcenie procesora w laptopie jest możliwe,

- jak podkręcić procesor w laptopie,

- jakie są wady i zalety podkręcania procesora.

Czy podkręcenie procesora w laptopie jest możliwe?

Pamiętaj, że podkręcenie procesora w laptopie wykonujesz na własne ryzykoPodkręcenie procesorów, zwane również overclockingiem, polega na zwiększeniu częstotliwości taktowania, co pozwala wyzwolić większą moc, a tym samym poprawić wydajność komputera. Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że jest to możliwe jedynie w przypadku procesorów w komputerach stacjonarnych, okazuje się jednak, że i w laptopach o dobrych parametrach możesz przeprowadzić ten zabieg, choć efekty na pewno będą nieco gorsze niż w przypadku pecetów. Dodatkowo istnieje ryzyko, że wentylatory zamontowane w laptopie nie poradzą sobie z temperaturą generowaną przez podkręcony procesor, z tego względu często się tego unika. Jeśli jednak masz pewność, że Twój komputer posiada na tyle dobrą wentylację, by udźwignąć działanie polepszonych podzespołów, możesz zaryzykować.

CZY WIESZ, ŻE...

Overclocking może przynieść skutki odwrotne do zamierzonych, jeśli zostanie przeprowadzony nieumiejętnie. Nieprawidłowo podkręcony procesor może powodować zacinanie się komputera, zniekształcenia obrazu, ale też trwałe uszkodzenie urządzenia. Dlatego zanim podejmiesz się tego zadania, rozważ wszystkie za i przeciw.

Jak podkręcić procesor w laptopie?

Jeśli decydujesz się na podkręcanie procesora, program, który wybierzesz, musi być zaufany. Zanim więc go zainstalujesz, poznaj opinie na temat poszczególnych oprogramowań w sieci. Koniecznie uruchom także drugi program przeznaczony do monitorowania temperatury procesora w laptopie. Pierwszym punktem, zanim jeszcze zaczniesz podkręcać procesor, jest wykonanie testu obciążeniowego. Sprawdź, czy procesor nie przegrzewa się w różnych sytuacjach. Jeśli tak, lepiej podarować sobie overclocking lub zainwestować w lepsze chłodzenie laptopa.

Jeśli natomiast procesor w laptopie reaguje dobrze, możesz przejść do części właściwej overclockingu. W zainstalowanym programie należy bardzo powoli i stopniowo podnosić częstotliwość taktowania, wykonując za każdym razem testy obciążeniowe, by sprawdzić, czy procesor można jeszcze bardziej podkręcić. Jeśli temperatura procesora zacznie się zbliżać do granicy 90 stopni, wówczas overclocking powinien być zakończony.

Proponowane produkty:
Dell Latitude 5491 14" Intel® Core™ i5-8400H - 8GB RAM - 256GB Dysk - MX130 Grafika - Win10 Pro <%– –%>
HP ProBook 430 G6 13,3" Intel® Core™ i7-8565U - 8GB RAM - 256GB Dysk - Win10 Pro <%– –%>
Lenovo ThinkPad X1 Carbon 6 14" Intel® Core™ i5-8250U - 8GB RAM - 256GB Dysk - Win10 Pro <%– –%>
HP ProBook 430 G6 13,3" Intel® Core™ i5-8265U - 8GB RAM - 256GB Dysk - Win10 Pro <%– –%>
Apple Macbook 12 Intel® Core™ m3 - 8GB RAM - 256GB Dysk - OSX Sierra <%– –%>

Zalety i wady overclockingu

Acer Aspire Nitro 5 15,6" Intel® Core™ i5-8250U - 8GB RAM - 1TB Dysk - MX150 Grafika - Win10Zalety podkręcania procesora w laptopie są oczywiste, w szczególności dla graczy – zabieg ten zwiększa możliwości komputera w grach i aplikacjach, często w bardzo zauważalny sposób. Dodatkowo możliwość poprawienia osiągów komputera możliwe jest bez kupowania nowego, lepszego i często drogiego procesora, co wielu uzna za zaletę, dla której warto podjąć ryzyko.

Skoro mowa o ryzyku, poznajmy główne wady overclockingu:

  • powinny go wykonywać jedynie osoby, które dobrze zapoznały się z całym procesem podkręcania procesorów w laptopach. Bardzo łatwo można bowiem popełnić błąd, zwiększając częstotliwość taktowania zbyt mocno, a tym samym uszkodzić nie tylko sam procesor, ale i pozostałe elementy laptopa;
  • procesor po podkręceniu może się też cechować mniejszą żywotnością. Wynika to m.in. z osiągania przez niego wyższych temperatur w czasie pracy;
  • właściwie wykonany overclocking jest czasochłonny;
  • procesory po podkręceniu najczęściej tracą gwarancję producenta, więc w przypadku ich zepsucia będziesz musiał naprawiać je na własną rękę lub wymieniać na nowe.

Te argumenty z pewnością zniechęcą mało doświadczonych użytkowników, a tych, którzy mimo wszystko zdecydują się na overclocking, zachęcą do większej precyzji i uważności w czasie podkręcania procesora. Zastanów się również, czy taki zabieg jest konieczny, jeśli posiadasz laptop o dobrych parametrach, np. Acer Aspire Nitro 5 15,6" Intel® Core™ i5-8250U.

Sprawdź także inne nasze artykuły: Komputer do pracy – jak wybrać idealny sprzęt oraz Komputer na co dzień – jaki model wybrać, i ciesz się sprzętami najlepiej dopasowanymi do Twoich potrzeb, których nie będziesz musiał samodzielnie ulepszać!

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Poznaj nowoczesne urządzenia na miarę kuchni fit!

Zobacz więcej   
Przemęczenie sprawia, że zaniedbujesz domowe obowiązki? Sprawdź nasze wskazówki, jak rozprawić się z tym problemem!
Zobacz więcej   
Śniadanie to źródło energii na cały dzień – sprawdź, jak znaleźć na nie czas!
Zobacz więcej   

Znajdź nas