Jak odzyskać dane z dysku twardego?

Autor: Ola

Utrata danych z twardego dysku może mieć bardzo przykre konsekwencje – w zależności od tego, co się na nim znajdowało. Niekiedy mają one wartość jedynie sentymentalną, ale bywa też, że stanowią wysokiej rangi dokumentację czy ważne informacje zawodowe. Jak odzyskać dane z dysku? Zobacz!

Przywracanie usuniętych plików

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- co możesz zrobić, gdy stracisz dane,

- czy da się odzyskać dane z dysku,

- jak przywrócić usunięte pliki i zapobiegać ich utracie.

Odzyskiwanie danych z dyskuUtrata danych – co robić?

Odzyskiwanie danych z dysku może być łatwiejsze, niż sądzisz, przynajmniej w niektórych przypadkach. Upewnij się przede wszystkim, że pliki rzeczywiście straciłeś bezpowrotnie. Jeśli Twój dysk działa poprawnie, masz szansę w prosty sposób sam przeprowadzić odzyskiwanie danych z dysku. Jeśli zatem nie wiesz, z jakiego powodu nagle zniknęły z niego dane, wypróbuj najpierw najprostszej metody nadając komendę Cofnij. Możesz to zrobić za pomocą skrótu Ctrl+Z bądź nacisnąć prawy przycisk myszy i wybrać ją z menu. Jeśli pliki znowu się pojawią, oznaczać to będzie, że z jakiegoś powodu zostały one wcześniej przeniesione w inne miejsce lub usunięte. Na szczęście są to odwracalne procesy.

Wyszukaj również to, co zniknęło z dysku poprzez systemową wyszukiwarkę czy lupkę. Może okazać się, że w jakiś sposób pliki przemieściły się i nie znajdują się już na danym dysku. Warto także zajrzeć do kosza, a już na pewno nic z niego nie usuwać.

Jeśli przez przypadek skasowałeś jakieś pliki na dysku twardym, pod żadnym pozorem nie wykonuj już na nim żadnych czynności – przede wszystkim nic na nim nie zapisuj. Każdy kolejny proces może bowiem oddalić Cię od odzyskania danych z dysku. W takich sytuacjach najlepiej nie robić niczego, jeśli już upewniłeś się, że nie da się cofnąć i łatwo przywrócić dane.

Inaczej będzie z uszkodzonymi dyskami twardymi.

Utrata danych z dysku

Najczęściej zdarza się, że problem ten dotyczy posiadaczy zewnętrznych dysków twardych. Pliki ulegają utracie nie tyle z powodu ich uszkodzenia czy wyrzucenia, ale samo urządzenie przestaje działać poprawnie. Awarie dysków zewnętrznych są najczęstszą przyczyną utraty danych, ponieważ w niektórych przypadkach po prostu nie da się ich odzyskać z zepsutego urządzenia. Da się uniknąć całkowitego zniknięcia plików, jednak jest to niezwykle kosztowne i wymaga wysłania dysku do specjalistycznego laboratorium.

  • 259 zł
  • 279 zł
  • 198,29 zł
  • 319 zł
  • 219 zł

Odzyskiwanie danych z dysku – czy to możliwe?

Dysk sieciowyW pewnych sytuacjach odzyskanie danych z uszkodzonego dysku będzie praktycznie niemożliwe, również z powodu kosztów, które mogą się z tym wiązać. Z tego powodu utracie danych najlepiej jest zapobiegać.

W wielu przypadkach dysk można defragmentować (sprawdź, jak przeprowadzić defragmentację systemu Windows), co oznacza przywrócenie go do jego pierwotnego stanu. Jednak w takiej sytuacji wszystkie pliki, które się na nim znajdowały, mogą ulec bezpowrotnej stracie. Należy również uważać, ponieważ w niektórych przypadkach defragmentacja może bardziej zaszkodzić niż pomóc i np. przyspieszyć awarię. Nie należy jej wykonywać na:

  • dyskach SSD,
  • nośnikach opartych o system pamięci Flash.

Odzyskiwanie danych z dysku jest możliwe, jednak zazwyczaj poradzi sobie z nimi jedynie specjalista, który dysponuje odpowiednim oprogramowaniem. Wysyła się również uszkodzone mechanicznie dyski do laboratorium, gdzie przywraca się im działanie. Może to kosztować nawet 2 tysiące zł i więcej!

Jak odzyskać dane z dysku i zapobiec ich utracie

Jak w większości sytuacji – lepiej zapobiegać niż naprawiać czy leczyć. Ta zasada tyczy się również Twoich danych. Zapewniając im odpowiednie warunki przechowywania i chroniąc przed atakami wirusowymi, zmniejszysz prawdopodobieństwo konieczności ich odzyskiwania. Co możesz zrobić? Szczególnie ważne pliki warto:

Sprawdź, jak jeszcze zabezpieczyć się przed utratą danych.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link