Jak odpowietrzyć grzejnik – co warto wiedzieć?

Autor: Piotr

Szczególnie w okresie jesienno-zimowym staramy się, aby w naszych domach było ciepło. Często zdarza się jednak, że po naszej dłuższej nieobecności zastajemy zimne grzejniki. Najczęściej będzie oznaczać to, że kaloryfer się zapowietrzył. Co robić w takim przypadku? Jak odpowietrzyć grzejnik?

Kaloryfer zamontowany na ścianie.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są przyczyny zapowietrzania się grzejników
  2. dlaczego odpowietrzanie grzejnika jest konieczne
  3. jakie są alternatywy ogrzewania mieszkania

Zapowietrzony grzejnik – jakie są najczęstsze przyczyny?

Dłonie mężczyzny odpowietrzające grzejnik kluczem.

Zanim podpowiemy jak odpowietrzyć grzejnik, warto się zastanowić dlaczego do tego dochodzi i jakie są tego przyczyny. Jeśli zauważymy w naszym domu – czy to na całej powierzchni, czy w konkretnym pomieszczeniu – że grzejniki są zimne lub oddają ciepło nierównomiernie, może to wskazywać, że grzejnik się zapowietrzył. Bardzo często będzie towarzyszyć temu specyficzny odgłos, podobny do szumu, wydobywający się z wewnątrz kaloryfera. Oznacza to tylko jedno – musimy dowiedzieć się, jak odpowietrzyć kaloryfer i podjąć stosowne kroki. Przyczyn zapowietrzenia się grzejników może być bez liku. Jeśli nasze mieszkanie jest ogrzewane w systemie centralnego ogrzewania, pamiętajmy, że zanim napełnimy je wodą, to w takiej instalacji znajduje się już powietrze. Nawet najlepsze odpowietrzacze nie dadzą nam gwarancji, że całkowicie uda nam się je stamtąd usunąć. Do zapowietrzenia kaloryfera może dojść także poprzez uzupełnienie wodą instalacji centralnego ogrzewania w sposób nieprawidłowy. W takim przypadku oprócz wody do obiegu dostanie się również powietrze. Do zapowietrzenia może dojść w różnych pomieszczeniach, także w łazience, dlatego warto wiedzieć, jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy, byśmy mogli korzystać z tego pomieszczenia w komfortowych warunkach.

O tym, jak odpowietrzyć kaloryfery, można napisać wiele, ale wracając jeszcze do najczęstszych przyczyn, to bardzo często grzejniki zapowietrzają się poprzez przedostawanie się powietrza z zewnątrz do instalacji. Może do tego dochodzić chociażby poprzez nieszczelne poszczególne elementy, np. zawór. Bardzo często rury całej instalacji wykonane są z tworzywa sztucznego, przez które także może przedostawać się powietrze. Dodatkowo trzeba pamiętać, że w rurach zachodzą również reakcje chemiczne, co może powodować pojawianie się powietrza. Dlatego też warto wiedzieć jak odpowietrzyć kaloryfery, jak odpowietrzyć grzejnik w bloku czy wreszcie jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny, bo i taki może ulec zapowietrzeniu.

Polecane grzejniki
  • 269 zł
  • 448 zł
  • 269 zł

Dlaczego odpowietrzenie grzejnika jest konieczne?

Grzejnik wyposażony w gałkę do ustawiania poziomu temperatury.

Jeśli już wiemy, jakie są najczęstsze przyczyny zapowietrzania się kaloryferów i staramy się znaleźć sposób np. na to, jak odpowietrzyć stary kaloryfer żeliwny, zwróćmy uwagę, dlaczego jest to aż tak istotne. Jeśli mieszkamy w bloku na samej górze, to musimy wiedzieć, jak odpowietrzyć grzejniki w bloku na ostatnim piętrze, bo w przeciwnym razie pozostanie nam ubranie się w domu na „cebulkę”. Usunięcie powietrza ze środka grzejnika jest ważne, ponieważ nie może on działać prawidłowo i oddawać w wystarczający sposób ciepła. Co więcej, pozostawienie zapowietrzonego kaloryfera na dłuższy czas będzie skutkować uszkodzeniem instalacji grzewczej i narazi nas na koszty. W dodatku grzejnik, w którym są pęcherzyki powietrza, wydaje dość głośne odgłosy, które mogą nas denerwować i powodować dyskomfort w czasie przebywania w domu. Poza tym przy tego typu usterce możemy ponosić wyższe koszty za ogrzewanie. Warto więc się tym zająć, tym bardziej, że cały proces będzie trwał od kilku do kilkunastu minut. Trzeba temu poświęcić nieco czasu, ale efekt nas zadowoli.

O tym, jak prawidłowo odpowietrzyć grzejniki decyduje fakt, czy w konkretnym kaloryferze jest zainstalowany odpowietrznik, czy go nie ma. Jak odpowietrzyć kaloryfery, które mają odpowietrznik ręczny? Wystarczy użyć śrubokrętu lub klucza. To idealny sposób na to, aby odpowietrzyć stare grzejniki. W nowszych modelach odpowietrzanie odbywa się automatycznie, zazwyczaj dzięki obecności specjalnego pływaka, który w momencie gromadzenia się powietrza opada i spuszcza je. Warto sprawdzić, jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny. Do tej czynności wystarczą dwa płaskie klucze, miska na kapiącą wodę i kawałek ścierki. Pierwszym krokiem jest zakręcenie termostatu lub zaworu zasilającego i spokojne odkręcanie śrubunku, do chwili aż całe powietrze się ulotni i zacznie kapać woda. Następnie można go dokręcić. A jak odpowietrzyć grzejnik aluminiowy? Jeśli jest zamontowany termostat, wystarczy odpowiedni zawór skierować ku dołowi i podłożyć miskę na wodę, która może wydostać się z grzejnika. Następnie wystarczy przekręcić śrubę i zaczekać aż całe powietrze wydobędzie się na zewnątrz.

W jaki sposób dogrzać mieszkanie?

Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z temperatury, jaka panuje w naszym mieszkaniu lub konkretnym pomieszczeniu, to możemy zdecydować się na jego dogrzanie. Można to zrobić kupując np. grzejnik olejowy lub konwektory. Jeśli chcemy ogrzać większe pomieszczenie, to warto postawić na modele olejowe, np. RAVEN EGO001, RAVEN EGO002 lub Sencor SOH 2107BK. Do ogrzania mniejszych pomieszczeń zalecany jest lekki grzejnik konwektorowy, np. Sencor SCF 2001 lub RAVEN EGK001.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link