Jaki odbiornik DAB+ warto wybrać i co trzeba wiedzieć?

Autor: Zosia

Radio to nadal jeden z najpopularniejszych środków masowego przekazu. Ekspansja telewizji oraz – od ponad dwóch dekad – internetu nie sprawiła, że odeszło ono do lamusa. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, ale najważniejsza dość prozaiczna – radio odbieramy wyłącznie zmysłem słuchu, czego nie można powiedzieć o nowocześniejszych narzędziach, które zostały wymienione. Z tego względu nie należy się spodziewać jakiegoś gwałtownego końca tego medium. Wręcz przeciwnie – rozwój technologii sprawia, że także odbiorniki radiowe są coraz bardziej zaawansowane i lepsze jakościowo.

Mężczyzna obsługujący konsole radiową.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co warto wiedzieć o radiu DAB+
  2. co jest potrzebne do odbioru w tej technologii
  3. które modele warto kupić

Radio do DAB+ – co to takiego?

Przód radia samochodowego

Stosowana powszechnie w komputerach technika cyfrowa objęła kilka lat temu wszystkie odbiorniki telewizyjne w Polsce. Drogą cyfryzacji w niedługim czasie powinno podążyć także radio. Już teraz można odbierać niektóre programy w znakomitej jakości dźwięku i wyższym standardzie. Wiadomo, że na razie tylko nieliczne stacje radiowe emitują sygnał w cyfrowej jakości, ale ze względu na coraz szerszą dostępność odbiorników ich śladem powinny pójść kolejne. Dlaczego musi tak się stać?

Radio cyfrowe ma przede wszystkim tę zaletę, że pozwala słuchać audycji pozbawionych szumów. Dźwięk jest naprawdę czysty, wręcz krystaliczny. Już ten atut sprawia, że wiele osób będzie chciało sprawdzić takie rozwiązanie na własne uszy. W związku z tym pojawia się nieuchronne pytanie: jak odbierać radio cyfrowe DAB+? Recepta wydaje się prosta – trzeba mieć odpowiednie urządzenie, które umożliwi słuchanie w najnowszym standardzie. A zatem jak odbierać DAB+ w praktyce? Odpowiedź podana poprzednio jest jak najbardziej trafna – należy być posiadaczem odbiornika, który obsługuje moduł radia cyfrowego. Ale tu pojawia się kolejne pytanie – czy na taki odbiornik musimy wydawać fortunę? Uspokajamy – oczywiście, że nie. Na rynku można spotkać coraz więcej tego rodzaju urządzeń. Co jeszcze istotniejsze – nie są to odbiorniki jednego typu, dlatego każdy znajdzie coś właściwego do domu czy w podróż.

Skoro o podróży mowa, to jak odbierać DAB+ w samochodzie? Tutaj możliwości są dwie. W większości nowych aut znajdziemy już odbiorniki radiowe DAB. Łatwo poznać, że z takim mamy do czynienia, ponieważ na wyświetlaczu zobaczymy wtedy takie informacje, jak nazwa wykonawcy, utworu czy albumu. Natomiast samych stacji radiowych nie będziemy musieli ustawiać ręcznie, szukając częstotliwości, lecz wyświetlą nam się ich nazwy. Pierwsza możliwość, czyli wbudowane radio cyfrowe w samochodzie, to świetna sprawa. Aczkolwiek w starszych modelach radia DAB+ próżno szukać. Nie oznacza to jednak, że nie da się go odbierać. Możemy kupić niewielkie urządzenie, dzięki któremu odbiór będzie możliwy, jednocześnie nie wydając przy tym fortuny.

Przykładem takiego sprzętu jest TechniSat DIGITRADIO Car 1. Za pośrednictwem transmitera FM przesyła on dźwięk stacji DAB+, dzięki czemu można słuchać radia w cyfrowej jakości. Urządzenie TechniSat może pełnić również funkcję odtwarzacza muzyki z różnych źródeł – Bluetooth, karty microSD i innych sprzętów multimedialnych. Warto wspomnieć, że może on także służyć jako zestaw głośnomówiący, więc nie trzeba kupować dodatkowego, aby rozmawiać przez telefon podczas jazdy. Magnesy, za pomocą których mocowane jest radio, znacznie ułatwiają montaż urządzenia w samochodzie.

  • 599 zł
  • 109,99 zł
  • 359 zł
  • 999 zł
  • 54,99 zł

A jakie odbiorniki DAB+ będą dobre w domu?

Rdioodbiornik retro na białym tle

Radia słuchają oczywiście nie tylko kierowcy, a odbiorniki to nadal nieodzowna część wyposażenia wielu domów i biur. Na rynku znajdziemy różne radia do odbioru DAB+. Sencor SRD 6400 DAB+ to niewielki odbiornik z antenką, która przydaje mu klasycznego wyglądu. Przystępna cena nie jest jedyną jego zaletą. Dzięki wbudowanemu zegarowi da się bez problemu sprawdzić na wyświetlaczu LCD, która jest godzina. Wyjście słuchawkowe pozwala na podłączenie zestawu i słuchanie radia tak, by nie przeszkadzać innym osobom. Ten odbiornik ma również funkcję RDS, dzięki której strojenie jest szybkie i bezproblemowe.

Nietypowy wygląd to cecha szarego radia PURE Pop Mini. Sprzęt ten wyróżnia nie tylko stylowy design, lecz także użyteczne funkcje, np. alarm i wyłącznik czasowy. Warto zauważyć, że odbiornik ten może być zasilany zarówno klasycznie, jak i akumulatorowo. Ta druga opcja pozwala na używanie go jako przenośnego radia nawet tam, gdzie nie ma dostępu do prądu.

Jak sugeruje nazwa, idealny do zabrania w podróż jest Sangean TRAVELLER 650 DPR-65. Jego lekkość (178 g), niewielkie rozmiary i klasyczny wygląd (przede wszystkim przycisków) sprawiają, że wygląda bardzo ciekawie. Może być on zasilany sieciowo, ale da się też bez problemu trzymać go z dala od gniazdek po uprzednim naładowaniu. Może on bowiem działać w oparciu o dwa akumulatory AA lub dwie baterie tego rodzaju.

Sprzętem o większych gabarytach do odbioru DAB+ jest Philips AZB798T/12. Odtwarzanie dźwięku w stereo to tylko jedna z wielu jego zalet. Obsługuje on różne formaty audio – CD, MP3 oraz WMA. Będzie odpowiednim sprzętem również dla tych osób, które oprócz płyt nadal trzymają w swojej kolekcji kasety magnetofonowe.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów