Jak obserwować naturę? Poznaj przydatny sprzęt

Autor: Ola

Uwielbiasz chwilę spędzane na łonie natury? Jeśli chcesz czerpać jeszcze więcej radości z momentów spędzanych w otoczeniu pięknej przyrody, wyposaż się w odpowiedni aparat fotograficzny i akcesoria, które umożliwią Ci jej obserwację i uwiecznienie na zdjęciach. Zobacz, co może się przydać w plenerze!

obserwowanie przyrody z lornetką

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jaki aparat fotograficzny zabrać w plener
 2. w jakie akcesoria fotograficzne wyposażyć się na wycieczkę na łono natury
 3. jaką lornetkę wybrać do obserwowania przyrody
 4. czy warto zabrać drona na wycieczkę po lesie

Aparat cyfrowy, bezlusterkowiec czy lustrzanka – co sprawdzi się lepiej przy obserwacji przyrody?

Stając przed koniecznością zakupu aparatu fotograficznego do fotografowania przyrody, masz w zasadzie trzy możliwości:

 • aparat cyfrowy,
 • lustrzanka cyfrowa,
 • bezlusterkowiec.

W poniższej tabeli porównujemy ich właściwości – zobacz i sprawdź, co sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku!

tabela

Wybierając między lustrzanką a kompaktem, warto również zajrzeć do tego artykułu. Zebraliśmy w nich wszystkie zalety i wady obu rozwiązań – ich przeanalizowanie i wybranie właściwego sprzętu dla siebie nie powinno Ci zatem przysporzyć trudności.

WARTO WIEDZIEĆ

Obecnie całkiem dobre efekty można uzyskać również podczas fotografowania… smartfonem. Przykładem może być Huawei P20 Pro, który ma aż trzy aparaty o matrycach 40 Mpix + 20 Mpix + 8 Mpix, a do tego szereg dodatkowych funkcji, dzięki którym fotografowanie nie tylko nie jest łatwe, lecz przynosi wyjątkowo dobre efekty.

Jaki sprzęt do aparatu fotograficznego może się okazać przydatny?

Prawdziwy fotograf wie, jak duży wpływ na konkretne ujęcia mają dodatkowe akcesoria, w które wyposaża się aparat fotograficzny. Wybierając się na leśną wycieczkę i obserwowanie przyrody, warto wyposażyć się m.in. w:

Nikon Coolpix P1000

 • statyw – przyda się wtedy, gdy chcesz zrobić idealne, nieporuszone zdjęcia, a wciąż masz trudności z utrzymaniem aparatu w nieruchomej pozycji. Przyda się też wtedy, gdy od dłuższego czasu obserwujesz jeden obiekt – pozwoli to nieco odpocząć zmęczonym dłoniom. Jak statyw zabrać w plener? Oto nasze wskazówki;
 • torba na aparat – na biwaku czy nawet zwykłym spacerze po lesie warunki mogą być różne. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój aparat fotograficzny nie ucierpi podczas wycieczki plenerowej, zapewnij mu odpowiednią ochronę. Umożliwi Ci to dobrze dobrany plecak fotograficzny lub torba – jeśli wolisz nosić sprzęt na jednym ramieniu. Ciekawe modele etui na aparat zebraliśmy w tej kategorii;
aparat fotograficzny w plenerze
 • zapasowe baterie i karty pamięci – choć nie wpływają bezpośrednio na jakość zdjęć, mogą Ci umożliwić ich zrobienie w sytuacji, gdy właśnie używana bateria zupełnie się wyczerpie lub też skończy się miejsce w pamięci urządzenia. Prawdziwy fotograf nie dopuści do sytuacji, w której problemy techniczne pozbawią go możliwości zrobienia tego idealnego, wymarzonego ujęcia.
Polecane lornetki
 • 669 zł
 • 949 zł
 • 179,99 zł
 • 219 zł
 • 99 zł

Jaką lornetkę powinien wybrać miłośnik piękna natury?

Obserwując znajdujące się daleko obiekty albo chcąc śledzić życie dzikich ptaków, nie sposób obyć się bez dobrej lornetki. Aby jednak wybrać właściwą, najpierw zdecyduj, do czego dokładnie będziesz jej używać – to od tego zależy bowiem rodzaj obiektywu, który powinieneś wybrać. Mnóstwo przydatnych wskazówek dotyczących wyboru pierwszej lornetki zebraliśmy w naszym artykule: Dobra lornetka dla miłośnika przyrody – jaki model wybrać.

Nikon Aculon T11 8-24x25

Jeśli Twoim celem jest jedynie obserwacja przyrody w ciągu dnia, polecamy Twojej uwadze następujące modele:

 • Nikon Aculon T11 8-24x25 – kompaktowa i niewielka lornetka, idealna dla amatora, który dopiero rozpoczyna swoją przygodę z obserwowaniem przyrody. Nie sposób nie wspomnieć o specjalnie powlekanych soczewkach, które dbają o to, by obraz był wyraźny niezależnie od oświetlenia. Zapewnia dość duże przybliżenie – nawet 24-krotne.
 • Nikon Aculon A211 12x50 – ma wzmocnioną obudowę, dzięki czemu doskonale zniesie najróżniejsze warunki otoczenia. Na uwagę zasługują również porropryzmatyczna budowa oraz obrotowo-przesuwne muszle oczne, które pozwalają na szybkie dopasowanie lornetki do oczu obserwatora.

WARTO WIEDZIEĆ

Budowa typu porro sprawia, że lornetka ma większe możliwości – jej kąt widzenia jest szerszy, a obraz po prostu lepszy.

 • Celestron SkyMaster 15 x 70 – budżetowa propozycja, która doskonale sprawdzi się w roli pierwszej lornetki dla amatora. Jest wyposażona w 70-milimetrowy obiektyw, który dobrze sobie radzi nawet przy słabym oświetleniu.

W wybraniu odpowiedniej lornetki może Ci również pomóc nasz poradnik.

jaki aparat zabrać ze sobą w plener

Przyroda z lotu ptaka, czyli dlaczego warto zabrać ze sobą drona

Drony to stosunkowa nowość na rynku fotograficznym – jednak coraz więcej miłośników decyduje się na uwiecznienie pięknych krajobrazów właśnie przy użyciu małego bezzałogowca. Dlaczego? Latając dronem, możesz uchwycić znacznie większy fragment krajobrazu niż ziemi – no i możesz spojrzeć na wszystko z perspektywy lotu ptaka, co wciąż robi ogromne wrażenie.

DJI Mavic 2 Pro

Pamiętaj jednak o tym, że choć sterowanie dronem jest proste, wymaga pewnej wprawy i oczywiście skupienia – w końcu poruszasz się w strefie powietrznej, której nie jesteś w stanie w stu procentach kontrolować. O tym, jak legalnie i bezpiecznie sterować dronem, przeczytasz w naszym artykule.

Przygotowaliśmy też dla Ciebie miniporadnik dotyczący fotografowania dronem. O czym pamiętać?

Na obserwację przygody z lotu ptaka wybieraj słoneczne i bezwietrzne dni. Niesprzyjający wiatr może bowiem bardzo utrudnić sterowanie urządzeniem, jak również wpłynąć na jakość zdjęć – w końcu niełatwo o nieporuszone ujęcia, jeśli dronem rzuca na wszystkie strony i nie możesz utrzymać go nieruchomo ani na chwilę.

fotografowanie dronem

Zamiast wciąż fotografować, zmieniaj parametry pracy kamery przy jednym ujęciu. Później otrzymasz kilka niemalże identycznych zdjęć, z których będziesz mógł wybrać to, które najkorzystniej oddało krajobraz.

CZY WIESZ, ŻE…

Taki sposób fotografowania, w którym wykonujesz to samo zdjęcie, jednak z różnymi ustawieniami, nazywany jest profesjonalnie bracketingiem.

Nie zapominaj o tym, że optymalna temperatura pracy baterii drona to ok. 15°C. Jeśli zamierzasz latać w niższej temperaturze otoczenia, koniecznie ją ogrzej, aby zapewnić jej prawidłowe warunki do pracy.

Szereg praktycznych wskazówek dotyczących kompletowania sprzętu do fotografii przyrody znajdziesz w naszym artykule: Zdjęcia w plenerze – wyposażenie od A do Z. Sprawdź również, jaki aparat będzie odpowiedni dla turysty – i to takiego, który zachwyca się nie tylko pięknem przyrody.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link