Sprawdź, jak łatwo obliczyć zużycie prądu każdego urządzenia w domu

Autor: Grzegorz

Do momentu przyjścia rachunku za prąd nie myśli się o tym, ile energii zużywają sprzęty domowe. Warto wiedzieć, jak samodzielnie obliczyć zużycie prądu i tym samym utrzymać kontrolę nad comiesięcznymi opłatami. Istnieją nawet specjalne liczniki energii, które zrobią to za nas.

świecąca żarówka i mały domek na szarym tle

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak obliczyć zużycie prądu z urządzenia
 2. jakie urządzenia pomiarowe pomagają tego dokonać

Jak obliczyć zużycie prądu z licznika?

Liczniki energii w piwnicy

Każdego dnia zużywa się coraz więcej energii elektrycznej. Gadżety elektroniczne oraz zautomatyzowane akcesoria AGD ułatwiają życie, ale jednocześnie mogą podnosić opłaty za energię. Jak zatem obliczyć zużycie prądu, aby zachować nad nim kontrolę? Przede wszystkim należy zajrzeć do instrukcji urządzenia, którego pobór prądu chcemy sprawdzić lub spojrzeć na nadrukowane na nim oznaczenia, wskazujące moc wyrażoną w watach [W] lub kilowatach [kW]. Jeśli na urządzeniu podana została wyłącznie moc w watach, należy pamiętać, że 1 kW równa się 1000 W.

Oto przykład prawidłowego obliczenia::

 • telewizor o mocy 200 W / 1000 = 0,2 kW,
 • odkurzacz o mocy 750 W / 1000 = 0,75 kW.

To jednak jeszcze nie wszystko. Kolejnym parametrem, który należy określić, jest czas pracy urządzenia. Telewizor o mocy 0,2 kW działający przez dwie godziny pobierze:

0,6 kW * 2h = 0,12 kWh (kilowatogodziny)

W skali miesiąca kalkulacja będzie wyglądać następująco:

0,6 kw * 60h = 36 kWh

Otrzymany wynik przedstawia pobór prądu przez telewizor w ciągu trzydziestu dni. Pozostaje pomnożyć go przez średni koszt 1 kWh wskazany na rachunku naszego dostawcy energii elektrycznej. Przyjmując, że 1 kWh kosztuje 0,55 zł, za miesięczne korzystanie z telewizora zapłacimy 19,80 zł.

Jak wyglądałyby obliczenia dla odkurzacza? Zakładając odkurzanie trzy razy w tygodniu przez jedną godzinę:

 1. 0,75 kW * 3h/tydzień * 4 tygodnie = 9 kWh
 2. 9 kWh * 0,55 zł = 4,95 zł

Koszt odkurzania w skali jednego miesiąca wynosi zatem 4,95 zł, a w skali roku 59,4 zł.

Jak obliczyć zużycie prądu z licznika za pomocą wzorów matematycznych? Należy wykonać dwa następujące działania:

 1. moc urządzenia * czas użycia sprzętu = liczba zużytych kWh
 2. 2. liczba zużytych kWh * cena energii elektrycznej = koszt prądu zużytego przez urządzenie

Sumaryczny koszt prądu zależy więc od kilku czynników:

 • mocy urządzenia,
 • czasu, przez jaki jest ono wykorzystywane,
 • stawki sprzedawcy za energię elektryczną.

Innym ze sposobów na obliczenie zużycia prądu jest skorzystanie ze strony internetowej operatora. Niektórzy dostawcy energii elektrycznej oferują kalkulatory zużycia, w których wystarczy wypełnić wskazane pola, by po chwili otrzymać gotowy wynik.

Jakie urządzenia pomiarowe pomagają obliczyć zużycie prądu?

Zbliżenie na zużycie prądu na liczniku

Na szczęście nie wszystkie kalkulacje matematyczne trzeba wykonywać samemu. Aby obliczyć zużycie prądu można wykorzystać specjalne liczniki energii, które automatycznie wykonują wszystkie czynności. Jednym z nich jest Maclean MCE06, dzięki któremu można kontrolować zużycie oraz koszty prądu każdego urządzenia. Co więcej, Maclean MCE06 na bieżąco informuje użytkownika o napięciu sieci, aktualnym poborze prądu, a także obciążeniu gniazdka w danym momencie. Jest szczególnie pomocne przy kalkulacji kosztów za urządzenia pobierające różną moc, w zależności od jej wykorzystania np. w komputerze stacjonarnym. Po odpowiedniej konfiguracji miernik wyświetli i zapisze całkowity czas pracy sprzętu oraz zsumowaną opłatę za energię. Nieco bardziej zaawansowanym modelem jest Orno OR-WAT-408, którego największymi zaletami są duży, czytelny wyświetlacz LCD oraz możliwość pracy w dwóch indywidualnych taryfach. Co ważne Orno OR-WAT-408 w czasie rzeczywistym informuje o maksymalnym obciążeniu prądu, ostrzega o jego przeciążeniu, a także pokazuje cenę za kWh w danej chwili.

Najprostszym licznikiem energii jest Orno OR-WAT-419. Ten watomierz sprawdzi się zarówno w domu, jak i na działce. Jego obecność ułatwi obliczenie kosztów utrzymania danego urządzenia. Duży wyświetlacz LCD oraz prosta konfiguracja ustawień pomiarów gwarantuje, że z jego obsługą poradzą sobie nawet osoby starsze.

Porada eksperta: Należy pamiętać, że wyłączenie telewizora na pilocie nie wystarcza, aby przestał on pobierać prąd. Wiele urządzeń takich jak właśnie telewizor, router czy dekoder pobiera go nawet w trybie czuwania tzw. stand-by. Wartości te wahają się zazwyczaj w granicach 0,5-0,9 W, w zależności od posiadanego modelu urządzenia i jego klasy energetycznej.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie licznika energii? Przede wszystkim na maksymalną moc pomiaru oraz wartość prądu mierzoną w amperach. Istotne są również warunki pracy licznika, które należy porównać z zakresem temperaturowym wskazanym przez producenta.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link