Jak działają filtry do wody? Dowiedz się więcej o dzbankach filtrujących!

Autor: Ola

Woda z kranu Ci nie smakuje, ale jednocześnie nie chcesz zaśmiecać planety kolejnymi plastikowymi opakowaniami po wodzie? W takim razie przyjrzyj się bliżej dzbankom do filtrowania wody. Dzięki nim zyskasz lepszy smak i zmniejszysz zużycie plastiku we własnym domu. Dowiedz się, jak działają filtry do wody i wprowadź je do codziennego życia w swoim gospodarstwie domowym!

dzbanek do filtrowania wody

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. z czego składa się dzbanek filtrujący
 2. jak działa filtr do wody
 3. co jeszcze warto wiedzieć o filtrowaniu wody

dzbanek z filtremDzbanek filtrujący – z czego się składa?

Standardowy dzbanek filtrujący składa się z trzech części: głównego zbiornika, do którego przesączana jest oczyszczona woda z kranu, mniejszego zbiornika z filtrem i pokrywki. Ten ostatni element ma za zadanie chronić wnętrze przed kurzem i innymi zabrudzeniami, ale także przed latającymi owadami. Co więcej, na pokrywce często umieszczone są również wskaźniki wymiany wkładów, tak jak w modelu Brita Elemaris XL.

CZY WIESZ, ŻE...

Wskaźniki wymiany wykładów mogą być elektroniczne lub mechaniczne – oba należy jednak aktywować po wymianie filtra.

Jak działa filtr do wody?

Najważniejszą częścią dzbanków z filtrem są właśnie wymienne wkłady. Zawierają one węgiel aktywny, który skutecznie przechwytuje składniki odpowiedzialne za smak, zabarwienie lub przejrzystość wody, a do tego jest w stanie przechwycić metale ciężkie i wiele innych szkodliwych elementów. W filtrze do wody często znajduje się również żywica jonowymienna, odpowiedzialna za zmiękczenie wody na tyle, by nadawała się ona do używania w urządzeniach AGD, np. czajnikach i żelazkach, bez ryzyka pozostawiania kamiennego osadu.

Filtry do wody – ciekawostki

Brita Elemaris XL (czarny) + 2 wkładyZanim zdecydujesz się na zakup dzbanka filtrującego, poznaj kilka ciekawostek, które ułatwią Ci wybór odpowiedniego zestawu:

 • Dzbanki filtrujące oczyszczają wodę nie tylko ze szkodliwych substancji, ale i ze składników mineralnych. Dlatego można kupić standardowe filtry lub modele wzbogacające o pierwiastki, np. o magnez i wapń jak w przypadku Laica Bi-Flux M3M Mineralbalance.
 • Woda wodociągowa w Polsce jest zdatna do picia, jednak najczęściej jest dość twarda. Dlatego też warto używać filtrów do wody choćby w celu jej zmiękczenia – pamiętaj, że nie wszystkie wkłady mają funkcję zmiękczania.
 • Niektóre dzbanki z filtrem do wody mają wbudowane lampki LED informujące o konieczności wymiany wkładu, np. dzbanek filtrujący Dafi Crystal Classic LED.
 • Z możliwości filtrowania wody wodociągowej możesz korzystać nie tylko w domu – dla tych, którzy często przebywają poza domem i aktywnie spędzają czas, stworzono specjalne butelki filtrujące, np. Brita fill&go vital.
 • Zazwyczaj należy wymieniać filtry do wody w dzbankach raz w miesiącu, choć dostępne są także wkłady o dłuższym działaniu, szacowanym na ok. 3-6 miesięcy.
 • Najczęściej wkłady do dzbanków do filtrowania wody różnych marek pasują do siebie – ważna jest nie marka filtra, a jego rodzaj.
 • Z dzbanków filtrujących warto korzystać, jeśli rury wodociągowe są stare – dzięki nim pozbędziesz się metali ciężkich, które mogą z nich przenikać do wody.
 • Dostępne są dzbanki z filtrem w wielu rozmiarach do wyboru, abyś mógł łatwo dopasować je do potrzeb swoich i swojej rodziny – wypróbuj np. aż 5-litrowy model Brita Flow.

Korzystanie z dzbanków filtrujących może przynieść wiele korzyści zarówno Tobie i Twoim bliskim (czystsza i zdrowsza woda), środowisku naturalnemu (ograniczenie kupowania plastikowych butelek) i domowemu budżetowi (niska cena za wodę pitną). Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Jak zużywać mniej plastików i oszczędzać pieniądze? Poznaj dzbanki filtrujące.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link