Do czego przydaje się przetwornica? Opis funkcji i przegląd modeli

Autor: Joanna

Długie podróże często wiążą się z koniecznością ładowania kilku sprzętów elektronicznych jednocześnie. Odpowiednim rozwiązaniem jest przetwornica, która zapewnia źródło prądu, również w trakcie jazdy. Jak dobrać odpowiedni model i na co zwracać uwagę podczas kupna?

Przetwornica i ładowanie telefonu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest przetwornica i jak działa;
 2. jak dobrać odpowiednią przetwornicę;
 3. który model jest najlepszy.

Przetwornica – działanie i rodzaje

Podłączanie przetwornicy do gniazda zapalniczki

Jest to samodzielne urządzenie, które można podłączyć do gniazda zapalniczki lub bezpośrednio do akumulatora. Przetwornica ma za zadanie zamienić napięcie 12 V/24 V z instalacji samochodowej prądu stałego w napięcie prądu zmiennego o mocy 230 V. W skrócie oznacza to, że jej działanie polega na zamianie prądu stałego w zmienny. Dlatego też przy zakupie bardzo często można spotkać się ze skrótem DC/AC, sygnalizującym właśnie taki sposób działania.

Każda przetwornica samochodowa przeznaczona jest do konkretnego rodzaju samochodu. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że pojazdy osobowe posiadają napięcie o mocy 12 V, natomiast w ciężarowych spotkać również można napięcie 24 V. Urządzenie to pozwala podłączyć i naładować między innymi:

 • laptop lub komputer,
 • elektronarzędzia,
 • urządzenia wyposażone w silnik komutatorowy,
 • żarówki energooszczędne,
 • telewizory.

Bardzo ważne przed wyborem odpowiedniego modelu jest ustalenie, jaką moc powinna mieć przetwornica samochodowa. W tym celu konieczne jest określenie zapotrzebowania na moc, a następnie wybór modelu, wraz z uwzględnieniem jego zapasu mocy. W opisach technicznych bardzo często można spotkać się z dwoma wartościami, np. 600/1200 W. Aby dokładnie dobrać model, należy wiedzieć, iż pierwsza z nich oznacza moc ciągłą urządzenia, zaś druga moc chwilową, czyli taką, która jest dostępna w czasie wynoszącym mniej niż jedną sekundę.

Przetwornice napięcia dzielą się na dwa podstawowe typy.

 1. Przetwornice z czystym, pełnym sinusem – stosowane przede wszystkim w przypadku ciągłego ładowania np. lodówek czy klimatyzatorów wyposażonych w silnik indukcyjny.
 2. Przetwornice ze zmodyfikowanym sinusem – przeznaczone do mniej wymagających urządzeń, takich jak laptop czy niektóre elektronarzędzia. Sprawdzą się również w przypadku telewizorów, choć w niektórych modelach mogą powodować zakłócenia w obrazie.
 • 39,99 zł
 • 119,99 zł
 • 54,99 zł
 • 59,99 zł
 • 69,99 zł

Przetwornica a ładowane urządzenie

Zastosowanie przetwornicy do naładowania telefonu

Aby przetwornica mogła spełniać swoje funkcje, jej wybór musi być uzależniony od urządzenia, które będzie ładowane. Przyjęło się, że dla ciągłego ładowania, wynoszącego od kilkunastu minut do nawet kilku godzin, pobierana moc nie powinna przekroczyć 85% mocy przetwornicy.

W przypadku ładowania laptopa, który pobiera moc o wartości 90 W, najbardziej odpowiednia będzie przetwornica 300V. Jeśli z kolei podłączana ma być grzałka 300V, w takiej sytuacji należy wybrać urządzenie o mocy ciągłej wynoszącej 500 V. Największe obciążenie, generowane przez czajnik czy mały piecyk podróżny, z reguły wynoszące od 1200 V w górę, powinno być zaopatrzone w przetwornicę o mocy 2000 V.

Która przetwornica samochodowa jest najlepsza? Ranking

Podróżom samochodowym często towarzyszy oglądanie filmów czy zdalna praca. W tym celu najlepszym wyborem będzie Hama Safety 169876, czyli przetwornica z napięciem wejściowym wynoszącym 15 V i wyjściowym w wysokości 230 V. Dzięki mocy ciągłej 100 W, a także kompatybilności z większością zasilaczy do komputerów, urządzeń multimedialnych i urządzeń wideo, może być używana do ładowania dużej ilości modeli laptopów czy notebooków. Cechuje ją solidnie wykonana aluminiowa obudowa i wyprofilowanie, pozwalające umieścić ją w samochodowym uchwycie do napojów. Co ważne, wyposażona jest również w zabezpieczenie przed przebiciem, przepięciem i zbyt dużymi wahaniami napięcia, dzięki czemu ładowany sprzęt w każdym momencie użytkowania jest bezpieczny.

Jeszcze większą maksymalną wartość energii, bo wynoszącą 150 W, posiada przetwornica 12V 230V Vivanco Inverter 35990. Po podłączeniu do gniazda zapalniczki, pozwala ładować większość urządzeń poprzez port USB 5V, np.: telefon komórkowy, tablet czy odtwarzacz MP3. Za jej zaletę uważa się przede wszystkim mały i kompaktowy rozmiar, a także długą żywotność. Zapewnia to 150 W maksymalnej energii, jaką może przyjąć z ładowanego urządzenia.

Sprawdzoną i godną polecenia przetwornicą prądu jest również Arkas Power Inverter PI-151 o napięciu wejściowym 12 V i wyjściowym 240 V. W samochodach wyposażonych w gniazdo zapalniczki bez problemu można dzięki niej naładować notebook, lodówkę turystyczną czy sprzęt audio. Ponadto posiada funkcję reagowania na jakiekolwiek przeciążenia i zwarcia, zaś jej konstrukcja chroni przed spadkiem napięcia i przeładowaniem. Dużą zaletą jest również cicha praca, nawet przy podłączeniu bardziej wymagającego urządzenia.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link