Data publikacji: 9 stycznia 2019
Autor: Anna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jak działa odkurzacz z filtrem wodnym?

Poleć znajomemu Drukuj

Odkurzacze wodne są bardzo skuteczne w zatrzymywaniu kurzu i brudu w zbiorniku, a przy tym pozwalają przyjemnie nawilżyć powietrze w mieszkaniu. Różnią się jednak budową od typowych urządzeń działających „na sucho”. Chcesz dowiedzieć się, jak działa odkurzacz z filtrem wodnym? Wyjaśniamy!

Kobieta odkurza podłogę odkurzaczem na wodę

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym różni się odkurzacz z filtrem wodnym od standardowego,

- z jakich elementów składa się odkurzacz wodny,

- jak działa filtr wodny,

- jak czyścić odkurzacz na wodę.

Odkurzacz wodny – czym się różni od innych?

Wielofunkcyjny odkurzacz z filtrem wodnym

Odkurzacze na wodę składają się zazwyczaj z większej liczby części – znajdziemy tu osobny zbiornik z dodatkowym filtrem oraz pokrywą. Przed każdym odkurzaniem trzeba go napełnić odpowiednią ilością wody, zaś po zakończeniu sprzątania – opróżnić i wyczyścić pojemnik. Nie są więc konieczne dodatkowe worki. Ponadto niektóre odkurzacze z filtrem wodnym są wyposażone w dodatkowe, bardzo przydatne funkcje, jak np. możliwość prania tapicerek i dywanów w modelu Thomas Orca.

Więcej o zaletach i wadach odkurzaczy w filtrem wodnym przeczytasz w tym artykule.

Budowa odkurzacza z filtrem wodnym

Choć zasada działania większości odkurzaczy na wodę nie różni się od klasycznych urządzeń, podstawowa różnica leży w sposobie gromadzenia kurzu i innych zabrudzeń. Tradycyjne modele są wyposażone albo w worek (papierowy bądź tekstylny), albo w szczelny, plastikowy zbiornik na zanieczyszczenia. Aby cząsteczki kurzu nie wydostały się z pojemnika z powrotem do powietrza, producenci wyposażają je w dodatkowy filtr wylotowy, który zatrzymuje większość drobinek.

W odkurzaczach wodnych brud trafia do pojemnika z wodą, dzięki czemu jego cząsteczki nie unoszą się i nie wydostają ponownie do powietrza. W wielu odkurzaczach z filtrem wodnym umieszczono również dodatkowy filtr, który zabezpiecza przed uwalnianiem cząsteczek pleśni czy wirusów.

WSKAZÓWKA

Jesteś alergikiem, masz dziecko, a może po prostu zależy Ci na powietrzu całkowicie wolnym od kurzu? Postaw na odkurzacz wodny z filtrem HEPA – podwójna filtracja pozwoli z dużą skutecznością zatrzymać nawet najdrobniejsze cząsteczki kurzu, a także sierść zwierząt, alergeny, wirusy, pleśń i grzyby.

Jak działa filtr wodny w odkurzaczu?

Odkurzacze z filtrem wodnym to bardzo efektywne urządzenia, które pozwalają nie tylko utrzymać porządek w domu, ale też zachować odpowiednią wilgotność powietrza.

Odkurzacz wodny Thomas MultiClean X10 ParquetCzemu zawdzięczają stale rosnącą popularność? Przede wszystkim pojemnikowi na wodę, który należy napełnić przed każdym odkurzaniem. Woda w zbiorniku pełni rolę prostego i bardzo skutecznego filtra. Cząsteczki kurzu czy sierść zwierząt po zmoczeniu nie są w stanie ponownie unieść się w powietrzu i wraz z nim uciec przez otwór wylotowy.

Odkurzacz na wodę – czyszczenie

Po zakończeniu odkurzania konieczne jest opróżnienie zbiornika z zanieczyszczeniami, a następnie umycie go detergentem i dokładne osuszenie ręcznikiem papierowym. To niezbędny krok – jeśli zostawisz brudną wodę w wiaderku lub nie pozwolisz mu wyschnąć po myciu, w krawędziach może pojawić się niebezpieczna dla alergików pleśń, nie mówiąc już o brzydkim zapachu z odkurzacza. Jeśli dany model jest wyposażony w dodatkowy filtr tekstylny, możesz go opłukać pod ciepłą wodą. Jeśli natomiast wybrałeś odkurzacz wodny z filtrem HEPA, pamiętaj, że nie należy go prać – kiedy się zużyje, wymień filtr na nowy.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Zobacz, dlaczego warto pić wodę!

Zobacz więcej   
Zastanawiasz się, czy woda z kranu nadaje się do picia? Odpowiadamy!
Zobacz więcej   
Zobacz, jak być eko i zużywać mniej plastików z dzbankami filtrującymi!
Zobacz więcej   

Znajdź nas