Ładowarka bezprzewodowa – co warto o niej wiedzieć?

Autor: Ola

Bezprzewodowe ładowanie to innowacyjne rozwiązanie dla tych, którzy chcą uwolnić swoje urządzenia od kabli. Mimo tego, że gadżety, które je wykorzystują, nie są jeszcze wszystkim dobrze znane, to wydaje się, że z czasem mogą one zawojować rynek i zdobyć serca konsumentów.

Ładowarka bezprzewodowa

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak działa ładowarka bezprzewodowa?
  2. jakie są wady i zalety ładowarki indukcyjnej?
  3. jakie modele ładowarek bezprzewodowych warto wybrać?

Ładowarka bezprzewodowa – na czym polega jej działanie?

Ładowarka bezprzewodowa jako podstawka

W czasach, w których wiele osób ma w swoim domu nawet po kilka urządzeń elektronicznych wymagających ładowania, warto wiedzieć o tym, że proces ten może odbywać się bez użycia kabli. Takie gadżety, pomagające bezprzewodowo odzyskać sprzętom utraconą energię, cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jednak mimo że o tego typu urządzeniach z pewnością słyszało wiele osób, to nie każdy wie, jak tak naprawdę działają. Bezprzewodowa technologia w tego rodzaju sprzęcie opiera się na zastosowaniu cewki, która generuje pole elektromagnetyczne. W urządzeniu mobilnym także jest ona obecna, dzięki czemu poprzez indukcję otrzymuje ono energię z wytworzonego pola elektromagnetycznego.

Ładowanie bezprzewodowe sukcesywnie zyskuje na popularności. Zapotrzebowanie na bezprzewodowe ładowarki powoli więc wzrasta, czego dowodem jest fakt, że nawet do urządzeń niemających możliwości ładowania indukcyjnego tworzy się specjalne etui, które to umożliwiają. Dla tych z kolei, które wyszły spod skrzydeł znanych producentów sprzętów elektronicznych, tego typu gadżety są przeznaczone do konkretnych modeli, np. Samsung Ładowarka Indukcyjna 1A Fast Charge EP-P3100TB pasuje do smartwatchy i smartfonów tej marki i wymaga zasilania 100-240 V.

Co więcej, powstają także ładowarki indukcyjne do samochodu, np. w formie uchwytu na szybę. To świetne rozwiązanie, bo nie wymusza odpinania i ponownego wpinania kabla do urządzenia mobilnego. Ponadto samochodowa ładowarka indukcyjna może być także podpinana do gniazdka zapalniczki w samochodzie.

  • 59,99 zł
  • 89,99 zł
  • 149,99 zł
  • 49,99 zł
  • 94,99 zł

Wady i zalety ładowania bezprzewodowego

Samsung Wireless Charger EP-NG930BB

Szybka ładowarka indukcyjna to idealny gadżet dla osób, dla których liczy się wygoda. Chyba każdy użytkownik urządzeń elektronicznych nie raz tracił cierpliwość, próbując rozplątać kable. Pozbycie się tej sytuacji jest zatem niezwykle komfortowe, ponieważ pozwala zaoszczędzić czas i nerwy. Bezprzewodowa ładowarka do telefonu ma zwykle bardzo nowoczesny wygląd, więc w pomieszczeniu prezentuje się bardzo elegancko i schludnie. Przykładem jest zaprojektowana z dbałością o każdy detal Green Cell Qi czy Sony CP-WP1. Taki gadżet w eleganckiej formie i kolorystyce wpasuje się w styl każdego wnętrza. Ponadto kształt i estetyka wykonania niektórych modeli sprawia też, że urządzenie może służyć jako podstawka pod telefon.

Niestety mimo wielu zalet ładowarka bezprzewodowa do telefonu ma także kilka poważnych wad, które sprawiają, że nie każdy decyduje się na taki gadżet. Przede wszystkim wiele osób odstrasza cena. Za modele ze średniej półki cenowej trzeba zapłacić mniej więcej 100–150 zł, co stanowi niemały wydatek. Do tego wiele modeli jest dość dużych w porównaniu do tradycyjnych ładowarek, mimo że mają atrakcyjniejszy wygląd. Ponadto urządzenie, które ładowane jest indukcyjnie, nie może być w tym samym czasie używane. Proces odzyskiwania przez nie energii zostaje bowiem wstrzymany, jeśli np. się je podniesie, rozmawia przez telefon czy używa go do napisania SMS-a. To sprawia, że w wielu przypadkach ładowanie może więc trwać dłużej niż przy użyciu standardowej metody z kablem.

Jaka ładowarka indukcyjna to dobry wybór?

Wybierając dany model ładowarki bezprzewodowej, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów i funkcji, które uprzyjemnią korzystanie z tego typu gadżetu. Ważne, aby była ona wyposażona w diodę sygnalizującą stan naładowania, jak np. w modelu Reinston Ultra ELSI10. Dzięki niej nie trzeba co chwilę manualnie sprawdzać, czy telefon jest już w pełni gotowy do użycia. Istotne jest także zabezpieczenie przed przegrzaniem. Należy więc przyjrzeć się bliżej zamontowanym wentylatorom. W ładowarce bezprzewodowej ważnym elementem są też antypoślizgowe nóżki. Dzięki nim urządzenie będzie bezpieczne nawet na szklanej powierzchni. Warto także, aby ładowarka indukcyjna do telefonu miała możliwość regulacji. W ten sposób można bowiem ustawiać w niej smartfon pod pożądanym kątem. Na rynku są także urządzenia pozwalające na naładowanie dwóch urządzeń jednocześnie. Przykładem jest Zens Dual Aluminium Wireless Charger White ZEDC04W.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny