Co to jest i do czego służy cyrkulator powietrza?

Autor: Dominik

Cyrkulator z wyglądu przypomina wiatrak, lecz pełni nieco inną funkcję. Cyrkulator powietrza w lecie ochładza powietrze, a zimą pomaga równomiernie rozproszyć ciepło po pomieszczeniu. Do wyboru mamy zarówno urządzenia dysponujące większą, jak i mniejszą mocą.

Biały, podłogowy cyrkulator powietrza

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. co to jest cyrkulator
 2. na co zwrócić uwagę przy zakupie cyrkulatora powietrza
 3. w jakich miejscach ustawić cyrkulator powietrza
 4. w czym cyrkulatory przewyższają wentylatory powietrza

Co to jest cyrkulator?

Cyrkulator w wersji retro z niebieskimi śmigłami

Cyrkulator powietrza z wyglądu przypomina wiatrak, lecz ma nieco inne zastosowanie. Najważniejszym elementem urządzenia jest śmigło zamknięte w metalowej klatce. Dzięki niemu cyrkulator miesza powietrze i wprawia je w ruch. W efekcie powstaje cyrkulacja, dzięki której temperatura w pomieszczeniu się wyrównuje. Cyrkulator powietrza umożliwia wymieszanie powietrza znajdującego się pod sufitem i tego przy podłodze. Ponadto, w odróżnieniu od wentylatora, nie tylko ochładza powietrze, ale i je odświeża.

Obecność cyrkulatora powietrza ma korzystny wpływ na temperaturę pomieszczenia zarówno w lecie, jak i zimą. Podczas ciepłych dni obniża temperaturę powietrza, a zimą ułatwia równomierne rozprowadzenie ciepłego powietrza. Na szczęście, by cieszyć się zaletami cyrkulatora powietrza, nie trzeba ustawiać urządzenia na środku pokoju. Cyrkulator spełni swoje zadanie, nawet jeśli będzie znajdować się w kącie pomieszczenia.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie cyrkulatora powietrza?

Podczas przeglądania ofert warto zwrócić uwagę na:

 • jakość wykonania ‒ im cyrkulator powietrza jest lepiej wykonany, tym dłużej będzie dział. Testem jakości może być wprowadzenie urządzenia na wyższe obroty. Okaże się wówczas, jak jego łopaty poradzą sobie z większymi masami powietrza. Warto stawiać na jakość i nie kupować najtańszych modeli z plastiku. Dużą popularnością cieszą się cyrkulatory powietrza w solidnej obudowie (np. z metalu);
 • moc silnika ‒ jeżeli zależy nam, by nasz cyrkulator powietrza był wydajny i sprawny, warto kupić model o mocy około 55 W (np. RAVEN ECP003). Dzięki temu bez problemu wprowadzimy w ruch powietrze w pokoju powyżej 20 m². Jeśli zależy nam na maksymalnej wydajności, rozważmy zakup urządzenia o mocy 120 W (np. model RAVEN ECP004);
 • prędkość ‒ dobry cyrkulator powietrza powinien oferować możliwość regulowania prędkości. Dzięki temu jesteśmy w stanie dopasować tryb pracy na przykład do pory roku czy własnych upodobań. Najtańsze modele zazwyczaj oferują tylko jedną prędkość. Dobrym wyborem będzie zakup cyrkulatora powietrza, który ma kilka przełożeń. Pamiętajmy jednak, że im urządzenie będzie działać szybciej, tym więcej energii zużyje i więcej hałasu wygeneruje;
 • rozmiar ‒ jeżeli planujemy zakup cyrkulatora do małego domu lub biura, lepiej zrezygnować z modelu o dużych gabarytach. W dużym pomieszczeniu sprawdzi się na przykład cyrkulator podłogowy. Warto zadbać, by miał wysoką podstawę. Z kolei do małego pomieszczenia warto wybrać cyrkulator stołowy. Dużym zainteresowaniem cieszą się modele Boneco F100 i Boneco F210.
 • 199,99 zł
 • 129,99 zł
 • 79,99 zł
 • 129,99 zł
 • 299 zł

W jakich miejscach ustawiać cyrkulatory powietrza?

Stojący cyrkulator powietrza

Nawet najlepsze cyrkulatory powietrza nie spełnią swojej funkcji, jeżeli nie ustawimy ich poprawnie. Niemniej ważny jest wybór prędkości. Gdy chcemy ogrzać pomieszczenie, urządzenie postawmy tak, by nie znajdowało się daleko od źródła ciepła. Dzięki temu ciepłe powietrze rozejdzie się po wnętrzu równomiernie.

Warto również pamiętać, aby prędkość, z jaką pracują cyrkulatory powietrza, dopasować do kubatury pomieszczenia. Im pokój jest większy, tym szybciej powinno pracować urządzenie. Co więcej, w lepszych modelach można regulować położenie głowicy. Wykorzystajmy to udogodnienie i ustawmy głowicę tak, aby była zwrócona w górę ‒ dzięki temu wprawi w ruch masy powietrza znajdujące się bliżej sufitu.

Cichy cyrkulator powietrza czy niewielki wentylator ‒ co kupić?

Właściciele niewielkich mieszkań często zastanawiają się, które z urządzeń wybrać. Warto więc mieć na uwadze, że cichy cyrkulator powietrza oferuje więcej możliwości i jest wydajniejszy. Poza tym modele z tej kategorii dysponują dużą mocą, dlatego lepiej sprawdzą się w większych pomieszczeniach. Zaliczamy do nich m.in. cyrkulator podłogowy o mocy 120 W (np. RAVEN ECP001). Ponadto tego rodzaju modele wykonuje się między innymi ze stali, co oznacza, że są odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Minusem tego rozwiązania jest niewielki wybór kolorystyczny, niemniej zalet jest dużo więcej niż wad. Cichy cyrkulator potrafi skuteczniej niż wentylator ochłodzić temperaturę powietrza w upalny dzień i lepiej rozproszyć ciepło po pokoju, gdy na zewnątrz panuje chłód lub mróz. Ponadto jest prosty w użyciu. Co więcej, cyrkulator może stanowić wsparcie dla systemu ogrzewania. Gdy w jakimś pomieszczeniu nie ma kaloryfera, warto ustawić tam cyrkulator powietrza. Pamiętajmy jednak, że intensywne korzystanie z urządzenia (szczególnie po włączeniu go na najwyższe obroty) może nieco podnieść wysokość rachunku za prąd.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link