Bezlusterkowiec – wszystko, co warto o nim wiedzieć

Autor: Anna

Bezlusterkowce to małe aparaty fotograficzne, które mimo swoich niewielkich gabarytów posiadają dużo dodatkowych funkcji. To urządzenia, które są chętnie wybierane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalnych fotografów. Zobaczmy, czym powinien charakteryzować się dobry bezlusterkowiec.

Bezlusterkowiec

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są charakterystyczne cechy bezlusterkowca;
 2. co wybrać: bezlusterkowiec czy lustrzankę;
 3. czym kierować się przy zakupie bezlusterkowca.

Jakie są charakterystyczne cechy bezlusterkowca?

Aparat z wymienną optyką

Chociaż bezlusterkowce są dostępne na rynku już od jakiegoś czasu, to jest to nadal prężnie rozwijająca się grupa aparatów. Producenci co chwilę wypuszczają nowe wersje urządzeń z poprawionymi parametrami i kolejnymi funkcjami. Mały bezlusterkowiec to swego rodzaju kompromis między lustrzanką a aparatem kompaktowym. Jak sama nazwa wskazuje, bezlusterkowiec to rodzaj aparatu cyfrowego, który nie posiada lustra. Jest to główna cecha różniąca bezlusterkowce od lustrzanek. Od aparatów kompaktowych z kolei odróżnia je fakt, że w bezlusterkowcach można montować obiektywy do korpusów, co niemożliwe jest w przypadku kompaktów, które swoją optykę mają wbudowaną w aparat na stałe. Można powiedzieć, że bezlusterkowce są urządzeniem zawierającym najlepsze cechy lustrzanki i aparatu kompaktowego. Stanowią połączenie funkcjonalności i dużych możliwości lustrzanki oraz małego rozmiaru i niskiej wagi aparatu kompaktowego.

Co wybrać – bezlusterkowiec czy lustrzankę?

Bezlusterkowiec dla amatora, a lustrzanka dla zawodowca? Niekoniecznie. Bezlusterkowiec dla profesjonalisty to także dobry wybór! Zacznijmy od porównania bezlusterkowca i lustrzanki. Oba te typy aparatów posiadają wymienną optykę, a więc można korzystać w nich z dodatkowych akcesoriów, np. lampy błyskowej i różnych obiektywów. Bezlusterkowce są jednak pozbawione lustra, a obraz z obiektywu trafia bezpośrednio na matrycę. W związku z tym bezlusterkowce nie mają wizjera optycznego, który jest obecny w lustrzankach. Droższe modele bezlusterkowców posiadają wizjer elektroniczny. To niewielki ekran, na którym wyświetlany jest obraz z matrycy. Umożliwia to podgląd fotografowanej rzeczy. Jeżeli chodzi o rozmiary, to bezlusterkowce są z reguły o wiele mniejsze i lżejsze od lustrzanek, niektóre mieszczą się nawet w kieszeni. Lustrzanki wraz z obiektywami potrafią osiągnąć wagę aż kilku kilogramów, co może być sporym utrudnieniem podczas całodziennej pracy z aparatem. Bezlusterkowce dzięki braku lustra mają znacznie mniejsze rozmiary korpusów przy zachowaniu takiego samego rozmiaru matrycy co lustrzanka. To zdecydowany atut tych aparatów. Małe gabaryty sprawiają, że możemy go zabrać dosłownie wszędzie, np. idealny bezlusterkowiec dla podróżnika to Panasonic Lumix DMC-GX800K + 12-32 mm. Dzięki niemu uchwycimy najważniejsze momenty nawet w najdalszej podróży. Tego modelu używa znana blogerka i podróżniczka Maria Vanonen, która zwiedza cały świat wraz ze swoim psem. A jeżeli chcesz kupić bezlusterkowiec do filmowania, to koniecznie wybierz Canon EOS M10 + 15-45 mm IS STM. Rozdzielczość 18 megapikseli oraz szeroki zakres czułości ISO pozwalają na wykonanie doskonałych zdjęć i filmów Full HD także w bardzo słabych warunkach oświetleniowych.

Wybierając aparat, często zwracamy uwagę na cenę. Bezlusterkowce są z reguły tańsze od lustrzanek. Z łatwością możemy znaleźć bezlusterkowiec do 1500 zł czy bezlusterkowiec do 2000 zł, np. Nikon 1 J5 + 10-30 mm lub Olympus PEN E-PL8 + 14-42mm IIR. Istnieją też modele bezlusterkowców, których cena sięga nawet 10 000 tysięcy złotych, jak np. Nikon Z6 + 24-70mm. Model ten jest już jednak bardziej zaawansowany technologicznie, a w zestawie z nim otrzymujemy dodatkowo kompaktowy obiektyw zmiennoogniskowy NIKKOR Z 24–70mm f/4 S.

Dawniej na korzyść lustrzanek przemawiał autofocus. Ale wraz z rozwojem tej grupy aparatów, obecnie dostępne na rynku bezlusterkowce doskonale sobie z tym radzą i zapewniają szybkie i dokładne wyostrzanie obrazu, tak jak lustrzanki.

 • 2 649 zł
 • 1 829 zł
 • 9 099 zł
 • 4 149 zł
 • 6 999 zł

Czym kierować się przy zakupie bezlusterkowca?

Bezlusterkowiec Canon

Wybierając bezlusterkowiec, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka parametrów:

 • System stabilizacji obrazu – stabilizacja obrazu pozwala na wykonywanie ostrych zdjęć w ruchu oraz makro. Uznaje się, że stabilizacja znajdująca się wewnątrz korpusu jest lepsza niż stabilizacja wewnątrz obiektywu.
 • Dodatkowe akcesoria w zestawie – podczas zakupu bezlusterkowca warto od razu wybrać ten, który ma w zestawie obiektyw i inne akcesoria. Z ekonomicznego punktu widzenia jest to bardziej opłacalne niż późniejsze dokupywanie poszczególnych dodatków.
 • Ekran – to szczególnie ważny parametr w przypadku, gdy urządzenie nie jest wyposażone w cyfrowy wizjer. Im większa rozdzielczość i rozmiar ekranu, tym lepiej.
 • Rozdzielczość matrycy – warto wybierać modele, które mają wysoką rozdzielczość. Istotny jest także rozmiar matrycy, ponieważ również od jej wielkości uzależniona jest lepsza jakość zdjęć.
 • Cyfrowy wizjer – występuje zwykle w droższych modelach. Jest pomocny, gdyż ułatwia kadrowanie.
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów