Jak dbać o sprzęt elektroniczny podczas wyjazdu?

Autor: Jan

Laptop na urlopie nikogo nie dziwi. Na wyjazd zabieramy też tablety, odtwarzacze muzyczne, konsole do gier, aparaty i telefony komórkowe. Rzadko zdajemy sobie się jednak sprawę, że ten sprzęt jest podatny na różnego rodzaju uszkodzenia. Jak więc zadbać o to, by ulubione urządzenia przetrwały w całości podczas wypoczynku?

 

Ubezpieczać czy nie ubezpieczać?

Po zaplanowaniu wyjazdu, jeszcze przed spakowaniem bagażu, warto rozważyć ubezpieczenie naszego sprzętu elektronicznego. Możemy zdecydować się na wybór ubezpieczenia turystycznego, które uwzględnia również bagaż. Opcja ubezpieczenia sprzętu elektronicznego jest jednak bardzo często dostępna jako jedno z rozszerzeń i nie zawsze jest dla nas opłacalna. Decydując się na taki wybór, powinniśmy sprawdzić, czy suma ubezpieczenia nie będzie zbyt niska, by zrekompensować nam ewentualne szkody bądź kradzież naszych urządzeń elektronicznych.

Nawet pełne ubezpieczenie nie oznacza jednak faktu, że możemy sobie pozwolić na nazbyt swobodne traktowanie naszego sprzętu. Zarówno z ubezpieczeniem, jak i bez, powinniśmy zawsze dbać o nasz sprzęt. Niekoniecznie musi być to stresujące, niekoniecznie musimy się przez cały urlop oglądać dokoła siebie. Wystarczy, że zastosujemy się do kilku istotnych zasad.

Przygotowanie do urlopu - pakowanie

Kiedy wybieramy się w podróż, często pakujemy nasz sprzęt elektroniczny razem z pozostałym bagażem, co niejednokrotnie naraża go na obciążenia i uszkodzenia mechaniczne, szczególnie podczas transportowania go samolotem, autokarem czy samochodem. 
 

Z tego względu powinniśmy starać się pakować laptopa czy aparat fotograficzny do odrębnych toreb, a dodatkowo stosować również odpowiednie etui. Ważne, aby pokrowiec był w pełni funkcjonalny – z jednej strony chronił nasze urządzenie przed uszkodzeniami, kurzem i brudem, a z drugiej pozwalał na swobodne korzystanie z danego sprzętu. Dodatkowo możemy wybierać pokrowce, które będą dopasowane do naszego stylu.
  

Zobacz torby na aparaty i kamery

Różnego rodzaju etui powinniśmy stosować podczas całego urlopu, zabezpieczając tablet czy mały aparat cyfrowy, często przenoszony w torbie. Jeśli w planach mamy np. podróż łódką lub często udajemy się wraz z telefonem czy kamerą na plażę, warto wyposażyć się w etui wodoszczelne.

Zobacz torby na laptopy

W przypadku smartfonów warto pamiętać o możliwości skorzystania ze specjalnej folii ochronnej lub szkła hartowanego, która będzie w stanie skutecznie zabezpieczyć przed zarysowaniami czy dostaniem się do wnętrza urządzenia piasku.

 

Zobacz folie ochronne oraz szkła hartowane do smartfonów

Na lotnisku

Jeśli na wakacje wybieramy się samolotem, powinniśmy pamiętać o tym, że w trakcie podróży przy sobie możemy mieć najczęściej tylko jeden ze swoich sprzętów elektronicznych. Na pokład samolotu, wraz z bagażem podręcznym, możemy zabrać laptop, aparat, telefon, odtwarzacz czy konsole do gier. Jeszcze przed przejściem przez wykrywacz metali na lotnisku należy pamiętać zaś o wyciągnięciu wszelkiego sprzętu elektronicznego z kieszeni, ponieważ może on wówczas ulec zniszczeniu. Takiego zagrożenia nie ma zaś w przypadku prześwietlania bagażu falami rentgenowskimi.  

 

Kradzież

W trakcie pobytu na miejscu, w którym będziemy wypoczywać, bardzo istotne jest zabezpieczenie sprzętu elektronicznego przed kradzieżą. Powinniśmy pamiętać o tym, że nawet w stosunkowo drogich hotelach czy domkach wczasowych możemy zostać okradzeni, dlatego też najcenniejsze przedmioty powinniśmy starannie chować i, w miarę możliwości, zabierać ze sobą.

Z drugiej strony należy pamiętać również o tym, by nie wystawiać telefonu na pełne słońce, kiedy przez kilka godzin przebywamy na plaży, ponieważ może to niekorzystnie działać na podzespoły naszej komórki. Aby skutecznie chronić się przed kradzieżą, nie warto również nazbyt eksponować naszych urządzeń, zarówno nad wodą, w restauracji, jak i miejscu noclegowym.

 


Polecane torby do laptopów
  • 54,99 zł
  • 69,99 zł
  • 59,99 zł
  • 49,99 zł
  • 69,99 zł

W trakcie burzy

Pamiętajmy, że w miejscu noclegowym powinny obowiązywać nas takie same zasady w trakcie burzy, jak w domu. Jeśli wyjeżdżamy na urlop w zakątek świata, w którym nie ma szans na pojawienie się piorunów, problem nas nie dotyczy. W innych miejscach pogoda może nam jednak nie raz popsuć szyki, a naprawy zniszczonych przez burzę urządzeń elektronicznych bywają bardzo kosztowne lub, co gorsza, niemożliwe.

Nawet jeśli słyszymy, że burza i pioruny są jeszcze daleko od naszego hotelu, powinniśmy wyłączyć z sieci elektrycznej wszystkie podłączone do niej urządzenia, niezależnie od tego czy jest to kabel zasilający nasz laptop czy ładowarka od telefonu komórkowego lub odtwarzacza muzycznego.

Podczas burzy i deszczu nie powinniśmy również ryzykować i używać jakiegokolwiek sprzętu elektronicznego na zewnątrz, chyba że wyposażyliśmy się w specjalne wodoszczelne etui lub posiadamy wodoodporne urządzenia, np. kamery sportowe, które umożliwiają nagrywanie nie tylko w trakcie złych warunków pogodowych, ale także bezpośrednio pod wodą.

 

Zobacz ofertę kamer sportowych w naszym sklepie!


Jak chronić dane?

Zdjęcia czy filmy to niezapomniane pamiątki z każdych wakacji. Kiedy nie zapisaliśmy tych danych na żadnym innym urządzeniu, a nasz aparat czy kamera uległy zniszczeniu lub zostały skradzione, nie będziemy w stanie ich odzyskać.

Chyba, że wykonamy wcześniej kopię bezpieczeństwa i skorzystamy z możliwości jakie daje dysk sieciowy, czyli chmura osobista. Jest to miejsce do ładowania, robienia kopii zapasowych i przechowywania naszych plików - muzycznych, filmów lub zdjęć. Z tego typu dysku sieciowego możesz korzystać w każdym miejscu na świecie, z którego masz dostęp do Internetu. 

Zobacz pełną ofertę dysków sieciowych 
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link