Czyszczenie i konserwacja kostki brukowej przed domem

Autor: Joanna

Kostka brukowa przed domem, podobnie jak parkiet czy glazura w domu, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Obrośnięta mchem, zanieczyszczona olejem czy odpadami po remoncie mieszkania nawierzchnia wygląda niechlujnie i ulega odbarwieniom, co zniechęca gości do odwiedzin. Zobacz, jak czyścić kostkę brukową.

Czyszczenie kostki z mchu myjką wysokociśnieniową

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak często i kiedy najlepiej czyścić bruk przed domem
 2. czym bezpiecznie usunąć mech i chwasty ze szczelin między kostkami
 3. co usunie plamy z oleju i osady wapienne z kostki brukowej

Jak i kiedy czyścić bruk przed domem?

Mycie kostki brukowej za pomocą myjki ciśnieniowej

Kostka brukowa przed domem to praktyczny i efektowny sposób na utwardzenie podjazdu. Idealnie sprawdza się również do wyznaczenia chodnika, wydzielenia pasów zieleni czy ułożenia alejek w ogrodzie. Jednak bez odpowiedniej konserwacji i regularnego czyszczenia szybko traci swój urok. Na skutek zmiennych warunków atmosferycznych, remontów w domu czy parkowania samochodu pojawiają się zacieki, plamy oleju, błoto, piach, mech i chwasty w szczelinach oraz inne naloty i zabrudzenia. Wówczas nawet najbardziej starannie ułożone wzory z kostki brukowej przed domem z grafitowych kamieni mogą wyglądać niechlujnie i oszpecać aranżację budynku. Kostka brukowa przed wejściem do domu powinna być czyszczona co najmniej 3-4 razy w ciągu roku:

 • wiosną – w celu usunięcia wszelkich pozostałości po topniejącym śniegu, odbarwień i resztek po rozsypywanych na oblodzenia: soli, piachu i chlorku sodu,
 • latem – aby pozbyć się wszelkiej roślinności,
 • jesienią – aby usunąć suche i gnijące liście oraz zakonserwować kostkę przed sezonem zimowym,
 • zimą – żeby móc bezpiecznie poruszać się po odśnieżonej i oblodzonej powierzchni.

Należy unikać posypywania solą zwykłego bruku. Granitowa kostka brukowa przed domem jest najbardziej odporna na działanie chemicznych roztworów, ale nie należy ich nadużywać, ponieważ bruk może zmatowić. Większość gromadzących się zabrudzeń na kostce brukowej z łatwością można usunąć przy pomocy myjek wysokociśnieniowych, takich jak Karcher K7 Premium Full Control Plus Home o mocy 160 barów czy Bosch Professional GHP 5-75X z maksymalnym ciśnieniem 185 barów. Urządzenia wyposażone w różnego kształtu dysze, pistolety spryskujące i grzałki wody, podnosząc jej temperaturę nawet do 60 °C, gwarantują odspajanie najbardziej uporczywego brudu na dużych powierzchniach i w trudno dostępnych miejscach w krótkim czasie. Jednak niektóre plamy i zanieczyszczenia wymagają użycia specjalnych preparatów chemicznych, szczególnie podczas czyszczenia kostki brukowej nieimpregnowanej fabrycznie.

Polecane myjki ciśnieniowe
 • 629 zł
 • 849 zł
 • 719 zł
 • 629 zł
 • 899 zł

Mech i chwasty – jak odświeżyć wzór kostki brukowej przed domem?

Czyszczenie kostki brukowej na podjeździe

Aby kostka brukowa przed domem wyglądała estetycznie, a cały ułożony wzór nie ulegał odkształceniom, należy regularnie odchwaszczać przestrzenie między brukiem. Przede wszystkim należy wzbraniać się przed wyrywaniem i wykopywaniem roślin z korzeniami. Taka metoda sprzyja obluzowaniu elementów chodnika czy podjazdu. Wystarczą proste i nieinwazyjne narzędzia, takie jak druciana szczotka lub druciana tarcza do kosy spalinowej bądź zabieg wypalania przy pomocy palnika gazowego, opryskiwanie środkami na odchwaszczanie czy chwastownik do bruku.

WSKAZÓWKA

Jeśli jesteś zwolennikiem ekologicznych rozwiązań, zamiast chemicznych środków do zwalczania mchu w kostce brukowej przed domem możesz zastosować zwykły ocet. Rozprowadź go w szczelinach za pomocą pędzla lub przy użyciu spryskiwacza.

W dalszym etapie oczyszczona z chwastów kostka brukowa we wzory przed domem powinna zostać dokładnie zamieciona lub umyta, najlepiej myjką ciśnieniową, jak np. Karcher Outdoor Cleaner OC3 Adventure Box o mocy 5 barów lub Bosch Fontus o sile 15 barów. Dla utrzymania czystych kostek, na zakończenie warto rozpylić na bruk przed domem preparat o właściwościach biobójczych, zapobiegających ponownemu wzrostowi chwastów.

Grafitowa kostka brukowa przed domem z plamą po oleju

Plamy oleju i farb, tłuste zacieki, pleśń i grzyby – to rodzaj zanieczyszczeń odpornych na różne metody mechaniczne, które skutecznie pogarszają estetykę podjazdu i chodnika. Kostka brukowa przed domem z trudnym brudem wymaga agresywnych środków, ale jednocześnie bezpiecznych dla struktury bruku. Specjalistą w tej dziedzinie jest preparat Dedra DED 8823A5, który głęboko penetruje kostkę, usuwając tłuszcz, smar i sadzę z podjazdu. Do dużych powierzchni kostki brukowej poleca się Dedra DED 8823A55. Środek najlepiej rozprowadzić przy pomocy myjki ciśnieniowej, takiej jak DeWalt DXPW003 CE, co zwiększy skuteczność czyszczenia. Aby w przyszłości ułatwić czyszczenie nawierzchni, po gruntownym umyciu warto ją zakonserwować, używając przeznaczonego do tego preparatu. Dzięki temu kostka będzie mniej nasiąkliwa, co pozwoli na łatwiejsze usuwanie plam i zabrudzeń w przyszłości.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link