Czym jest inteligentny dom? – działanie, sterowanie, rozwiązania

Autor: Grzegorz

Sformułowanie „inteligentny dom” stało się w ostatnich latach bardzo popularne. Co właściwie kryje się pod tym pojęciem? Przede wszystkim to zintegrowany system urządzeń, którymi można sterować zdalnie za pomocą tabletu lub smartfona, nawet z dala od posiadłości.

aplikacja smartdom

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest inteligentny dom
  2. jakie są zalety smartdomu
  3. jakie rozwiązania technologiczne wykorzystuje się w inteligentnych domach

Inteligentny dom – co to oznacza?

kobieta sterująca smartdomem z tableta

Inteligentny dom nazywany jest inaczej smartdomem. Oznacza zbiór systemów i urządzeń służących do automatyki domu. Jest to dom, z którym domownicy mogą się połączyć zdalnie, by wydawać różnego rodzaju polecenia podłączonym urządzeniom. Podstawą tego nowoczesnego rozwiązania jest tzw. internet rzeczy (ang. Internet of Things, IoT). Jest to koncepcja połączenia przedmiotów w jedną sieć, które mogą się komunikować między sobą i z użytkownikami. Choć założenia inteligentnego domu brzmią bardzo skomplikowanie, w rzeczywistości użytkowanie go jest bardzo proste. Jedynym trudnym aspektem jest technologiczna strona przedsięwzięcia. Przykładowo w inteligentnym domu we wszystkich pomieszczeniach można regulować temperaturę, oświetlenie wraz z jego kolorem oraz natężeniem, a także różnego rodzaju urządzenia (gniazdka elektryczne, monitoring czy system podlewania w ogrodzie). Te wszystkie czynności można wykonać zdalnie, z dala od miejsca zamieszkania.

Podstawowym elementem sterowania i zarządzania inteligentnym domem jest centralka. Łączy ona wszystkie komponenty systemu ze sobą oraz z siecią, dzięki czemu użytkownik może korzystać z systemu, nawet gdy znajduje się kilkaset kilometrów dalej. O ile zmiana natężenia światła nie jest tak ważna, gdy jesteśmy na wakacjach, to możliwość włączenia podlewania ogrodu lub wyłączenia żelazka wydaje się istotna.

Smartdom – zalety

Zarówno zalet, jak i możliwości inteligentnego systemu jest wiele i nie sposób ich wszystkich wymienić. Smartdom przede wszystkim podnosi bezpieczeństwo w domu, mieszkaniu lub firmie. Przykładem może być imitowanie obecności domowników poprzez włączanie i wyłączanie oświetlenia w wytypowanych pomieszczeniach. System pozwala na monitorowanie urządzeń pod nieobecność domowników. Można z łatwością sprawdzić, czy wszystkie sprzęty, które mogą spowodować pożar, są wyłączone. Monitorowanie ich stanu ogranicza także wydatki związane z awariami.

Kontrolowanie urządzeń to kolejna przewaga inteligentnego systemu nad tradycyjnym. Dzięki aplikacjom można przed przyjazdem do domu włączyć ekspres czy nastawić piekarnik na odpowiednią temperaturę. Po dłuższej nieobecności z łatwością użytkownik może zwiększyć temperaturę w domu lub w danym pomieszczeniu. Na wyjeździe dzięki inteligentnemu monitoringowi można kontrolować, co dzieje się w domu lub w jego najbliższym otoczeniu. Dodatkowo czujniki ruchu sygnalizują włamanie lub otwieranie czy zamykanie okien. Kamery pomogą także w pilnowaniu dziecka, starszej osoby lub czworonoga.

Smartdom ostrzega właściciela przed niepożądanymi wydarzeniami. Czujnik dymu czy wilgoci i wody wyśle powiadomienie na telefon lub tablet. Natomiast czujnik gazu ostrzeże przed śmiercionośnymi oparami. Innymi udogodnieniami jest czujnik światła, który włączy żarówki po zajściu słońca.

  • 79,99 zł
  • 44,99 zł
  • 199 zł
  • 49,99 zł
  • 89,99 zł

Inteligentny dom – rozwiązania

applikacja smartdom w telefonie

Możliwości zastosowań inteligentnych rozwiązań w domu jednorodzinnym czy w mieszkaniu jest naprawdę wiele. Do systemu inteligentnego można włączyć liczne elementy audio, tak aby z wielu głośników wychodził jeden dźwięk. W serwerze systemu można nawet zaprogramować godzinę brzmienia danej piosenki czy audycji radiowej we wszystkich pomieszczeniach lub w jednym. Dane głośniki w domu można także wykorzystać jako budzik. Takie rozwiązanie nazywane jest multiroom audio system i oznacza po prostu podłączenie wielu pomieszczeń pod jeden system nagłaśniający.

Podstawowymi rozwiązaniami smartdomu są gniazdka elektryczne, które pozwalają na ustalanie harmonogramu włączania danego urządzenia. Dzięki inteligentnym kontaktom istnieje możliwość monitorowania poziomu baterii urządzenia lub zużycia energii. Inteligentne gniazdka pozwalają na zdalne odłączenie urządzenia, co zapewnia szczególną ochronę domu i domowników. Do inteligentnego systemu włącza się również oświetlenie, którym można sterować za pomocą smartfona lub tabletu. Lecz to nie wszystko – do smartsystemu można podłączyć również ogrzewanie i monitoring. Nad bezpieczeństwem domu czuwać będą odpowiednie czujniki: dymu, gazu czy zalania. Tradycyjny alarm może zastąpić specjalny system alarmowy z czujnikami ruchu, otwierania drzwi lub okien, które pod nieobecność właściciela będą monitorowały posiadłość. Sterowanie inteligentnym domu z jednego przenośnego urządzenia typu tablet czy telefon nie jest skomplikowane. Obecnie firmy oferują szereg spersonalizowanych aplikacji, które pomogą w obsłudze wszystkich smarturządzeń.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link