Istnieje szereg parametrów technicznych, na które warto zwrócić uwagę, dobierając zestaw głośników do wzmacniacza (i odwrotnie). Jednym z istotniejszych jest impedancja głośników. Chociaż zwykle nie wpływa bezpośrednio na jakość dźwięku, dobrana niewłaściwie, może spowodować poważne uszkodzenia sprzętu. Dowiedz się, czym jest impedancja głośników i jaką ją wybrać.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
Impedancja głośników – co to takiego?

Osoby początkujące, które chciałby samodzielnie skompletować swój system audio, muszą wziąć pod uwagę przynajmniej kilka podstawowych parametrów, określających możliwości sprzętu w kwestii przetwarzania i wydobywania dźwięku. Poprawne łączenie ze sobą poszczególnych elementów zestawu sprawia, że ten działa lepiej (może osiągnąć maksimum swoich możliwości). Ponadto właściwe parowanie chroni system audio przed uszkodzeniami wynikającymi z przepięć.
Jednym z ważnych punktów w specyfikacji jest impedancja głośników, czyli wartość opisująca opór prądu elektrycznego przepływającego od wzmacniacza (amplitunera) do głośnika. Najprościej rzecz ujmując, jest to parametr określający techniczne dopasowanie pomiędzy wymienionymi wcześniej elementami systemu audio. Impedancja wyrażana jest w omach, zwykle jest to 4, 6 lub 8 Ω. Jakość dźwięku nie zależy od tego, czy wybierzemy zestaw kolumn o konkretnej impedancji znamionowej. Różnice w brzmieniu pomiędzy kolumnami 6 i 8-omowymi, o takich samych pozostałych parametrach, będą dla przeciętnego użytkownika niezauważalne. Bardziej istotne jest to, aby impedancja amplitunera była podobna do impedancji podłączonych do niego głośników. Zbyt duże różnice w tych wartościach mogą znacząco wpłynąć na jakość dźwięku, a w skrajnym przypadku może nawet dojść do uszkodzenia sprzętu.
Jak właściwie dobrać impedancję głośników?
Impedancja głośników ma charakter znamionowy, więc nie wpływa na jakość dźwięku, ale właściwie dobrana, wspiera prawidłową współpracę pomiędzy poszczególnymi elementami systemu audio. Zasada jest taka, że impedancja głośników powinna być taka sama, jak wartość impedancji obsługiwanej przez amplituner . Czyli posiadając, dajmy na to wzmacniacz Yamaha MusicCast R-N803D o impedancji 8 - 16 Ω, można podłączyć do niego 8-omowe kolumny Heco Aurora 700, ale nie powinno się zestawiać z nim kolumn 4 lub 6-omowych, gdyż powstałe napięcie pomiędzy amplitunerem a głośnikiem może doprowadzić do ich uszkodzenia. Natomiast najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest łączenie głośników o wysokiej impedancji ze wzmacniaczami o impedancji niższej. Taki komplet może mieć mniejszą moc, ale ryzyko wystąpienia niewłaściwego napięcia jest wtedy minimalne.
Warto wspomnieć, że na rynku dostępne są amplitunery, które obsługują głośniki o niemal wszystkich wartościach oporowych. Dobrym przykładem jest tutaj Denon AVR-X2400H o zakresie od 4 do 16 Ω. Dlatego, jeśli nie chcesz martwić się o impedancję, możesz zaopatrzyć się w taki właśnie sprzęt.
Inne istotne parametry, czyli moc, skuteczność, pasmo przenoszenia i zniekształcenia

Po właściwym dopasowaniu impedancji głośników warto także zwrócić uwagę na inne istotne parametry systemów audio. Z pewnością chcielibyśmy, aby zestaw posiadał odpowiednią moc. Jest ona wyrażana w watach (W). W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że określa wytrzymałość głośników na moc podaną z amplitunera. Dobrze jest więc wybierać kolumny, które posiadają większą moc, niż ta obsługiwana przez wzmacniacz. Dzięki temu łatwo można uniknąć uszkodzeń wynikających z powstania zbyt dużego napięcia na linii amplituner-głośnik. Fani głośnej muzyki mogą zaopatrzyć się w zestawy kolumn o mocy nawet 600 W. Dobry przykład stanowi Klipsch Reference Premiere RP-280FA Dolby Atmos.
Kolejnym parametrem jest skuteczność, czyli poziom efektywności głośnika, którą wyraża się w decybelach (dB). Im wyższa wartość decybeli, tym głośniejszy jest zestaw kolumn. Natomiast zakres pasma przenoszenia wpływa na odwzorowanie niskich i wysokich tonów. Szeroki zakres przetwarzanych częstotliwości gwarantuje lepsze odwzorowanie dźwięku.
W szczegółowej specyfikacji głośników można także znaleźć informację o możliwych odstępstwach od oryginalnego brzmienia, czyli o zakłóceniach. Wartość ta zapisywana jest w formie procentów. Naturalnie, im jest on niższy, tym lepiej.
Na jakość dźwięku mają wpływ także funkcje dodatkowe, na przykład kompatybilność z technologią Dolby Atmos albo zaawansowane rozwiązania konstrukcyjne np. Linear Travel Suspension w przypadku głośników wysokotonowych. Na ten aspekt również warto zwrócić szczególną uwagę.