Ile ważą książki, czyli jaki czytnik e-booków wybrać?

Autor: Adam

Noszenie ze sobą torby z książkami nie jest ani wygodne, ani zdrowe dla kręgosłupa. Dlatego warto kupić czytnik e-booków, który nie tylko nas odciąży, ale też pozwoli mieć przy sobie tysiące pozycji. Ile pamięci wbudowanej powinno takie urządzenie posiadać?

Czytnik ebooków na tle książek papierowych

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. ile pamięci wbudowanej warto mieć w czytniku e-booków
  2. na co zwrócić uwagę przy wyborze

Ile pamięci wbudowanej warto mieć w czytniku e-booków?

Kobieta czytająca książkę na czytniku ebooków

Jeśli jesteś zapalonym czytelnikiem, miłośnikiem komiksów bądź potrzebujesz urządzenia, które pomoże Ci w trakcie studiów w jednym miejscu skupić wszystkie notatki i materiały dydaktyczne, szybko polubisz czytnik e-booków. To zgrabne urządzenie pozwoli Ci na wielogodzinne czytanie bez zmęczenia oczu, a to za sprawą zastosowania specjalnego rodzaju ekranu. Wyświetlacz e-ink wykorzystuje technologię papieru elektronicznego, dzięki czemu wrażenia z czytania zbliżone są do obcowania z prawdziwą książką. W przeciwieństwie do tabletów, czytniki nie powodują problemów ze snem, dlatego można z nich korzystać tuż przed pójściem spać.

Czytniki e-booków swoją popularność zawdzięczają dużej mobilności. Wybierając się na wakacje, podróżując autobusem czy idąc na studia, nie musimy już nosić ze sobą papierowych wydań, które często są ciężkie, mało poręczne i grube. Amazon Kindle 10 to podstawowy czytnik wyposażony w łączność Bluetooth oraz Wi-Fi w celu łatwiejszego przesyłania plików. Oferuje aż 4 GB pamięci wewnętrznej, która pozwoli wszystkie ulubione pozycje trzymać w jednym miejscu. Czy taka ilość miejsca wystarczy? Zakładając, że na czytniku będą znajdować się wyłącznie pliki w dedykowanym e-bookom formacie, to pomieści on około 1000 egzemplarzy! Tyle różnych książek da się zabrać ze sobą w urządzeniu ważącym niespełna 180 g, czyli mniej więcej tyle, co większy smartfon. Kindle 10 to dobry wybór, jeśli oczekujesz dotykowego ekranu i czasu pracy na baterii wynoszącego od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu dni.

Książki to jednak nie jedyne pliki, jakie można przechowywać na czytniku e-booków. Komiksy najczęściej zajmują nieco więcej przestrzeni, dlatego warto rozejrzeć się wtedy za urządzeniem z większą wbudowaną pamięcią. Pocketbook 627 Touch Lux 4 (szmaragdowy) oferuje jej 8 GB, a dodatkowo umożliwia instalację karty pamięci microSD. Czytniki bezproblemowo radzą sobie również z odtwarzaniem plików PDF. Mimo iż nie jest to ich domyślny format, to dzięki temu wszystkie notatki, projekty, a także albumy graficzne można ze sobą wszędzie zabrać. Idealne do tego będą czytniki Pocketbook InkPad 3 Pro (szary) + etui, który oferuje 16 GB pamięci, oraz Amazon Kindle Paperwhite 4 z 32 GB pamięci. Te modele z powodzeniem pomieszczą nawet kilka tysięcy plików zarówno w formacie MOBI i EPUB, jak i PDF. Ponadto czytniki Kindle oferują funkcję „Time to read”, która określa, ile czasu pozostało do przeczytania danego rozdziału lub całej książki. Dostępna jest również możliwość powiększania tekstu oraz zmiany czcionki.

Polecane czytniki e-booków
  • 579 zł
  • 499 zł
  • 1 999 zł
  • 1 499 zł
  • 899 zł

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Czytnik ebooków na regale z książkami

Wybierając czytnik e-booków, oprócz wbudowanej pamięci, należy zwrócić szczególną uwagę na wyświetlacz. To on decyduje o wygodzie korzystania z urządzenia. Najważniejsze parametry to:

  • rozdzielczość – do komfortowego czytania książek nie potrzeba dużej rozdzielczości. Zyskuje ona na znaczeniu w przypadku komiksów lub plików PDF. Im wyższa, tym więcej treści widocznej na ekranie, dzięki czemu nie trzeba co chwila przybliżać tekstu. Co więcej, wyższa rozdzielczość to także ostrzejsze krawędzie i więcej szczegółów;
  • ekran czarno-biały/kolorowy – do czytania e-booków wystarczy monochromatyczny, komiksy oraz notatki wygodniej przegląda się jednak na kolorowym wyświetlaczu;
  • podświetlenie – imitowanie kartki papieru przez technologię e-ink w czytnikach starszej generacji wymaga doświetlenia ekranu z zewnątrz. Pocketbook Touch Lux 4 (złoty) + etui - Edycja limitowana oferuje podświetlany wyświetlacz, dzięki czemu można czytać w całkowitej ciemności. Co więcej, czytnik ten wyposażono też w proste gry, notes, a nawet przeglądarkę internetową.

Praca z notatkami czy projektami na 6-, 7- czy 8-calowym ekranie dla wielu osób może nie być wygodna, dlatego decydują się one na tablet. Alternatywą może być model Pocketbook InkPad X (szary), który oferuje dotykowy ekran o przekątnej 10,3 cala oraz 32 GB wbudowanej pamięci. Wyświetla on obraz w rozdzielczości 1872 x 1404 pikseli, co pozwala zobaczyć więcej niż na niejednym laptopie. Zaletą tego modelu jest także wielostopniowe podświetlenie ekranu, które można dostosować do warunków otoczenia, oraz odczytywanie plików MP3. Wystarczy podłączyć do niego słuchawki, aby oddać się pracy bądź zanurzyć w lekturze w zatłoczonym miejscu, takim jak metro czy tramwaj.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów