Do czego przydaje się hub USB?

Autor: Anna

Hub USB to bardzo wygodne rozwiązanie, kiedy do komputera podłączamy wiele urządzeń zasilanych USB i niestety w obudowie brakuje na nie miejsca. W takiej sytuacji powinniśmy posiłkować się rozdzielaczem USB.

Hub USB na cztery porty

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest hub USB
 2. kiedy należy używać huba USB aktywnego
 3. kiedy można korzystać z huba USB pasywnego

Hub USB aktywny czy hub USB pasywny?

Hub USB i czytnik kart

Mysz, dodatkowa klawiatura, dysk zewnętrzny, pendrive, kamera internetowa – lista urządzeń zasilanych USB zrobiła się dość długa, a liczba miejsc w komputerze przeznaczonych do ich podłączenia jest ograniczona. Co zrobić? Pomocnym rozwiązaniem będzie hub USB, czyli urządzenie, które posiada więcej slotów do podłączenia USB niż komputer. Ale uwaga! Trzeba wiedzieć, kiedy można korzystać z aktywnego huba USB, a kiedy wystarczy hub pasywny.

Najpierw warto poznać różnice między tymi dwoma urządzeniami. Bardziej zaawansowany technologicznie jest hub USB aktywny. A to dzięki temu, że urządzenia tego typu posiadają własne zasilanie zewnętrzne. Pozwala to na obsłużenie przez hub USB aktywny urządzeń o większym poborze prądu niż 500 mA. Wówczas bez przeszkód można podłączyć do niego skaner, tuner TV, modem LTE czy szereg dysków zewnętrznych. Tak daleko idących możliwości nie daje hub USB pasywny. Dlatego, że jest to po prostu rozgałęziacz USB, któremu energia dostarczana zostaje poprzez jeden z portów USB, do którego jest podłączony. Przez to hub pasywny obsługiwać może urządzenia, w przypadku których suma pobranej energii elektrycznej nie jest wyższa niż 500 mA. Oznacza to, że podpięcie do niego wymienionych wyżej urządzeń byłoby niewskazane. Zamiast tychże, podłączyć można pendrive’a lub mysz, ewentualnie dodatkową klawiaturę. Zaś do listy zalet huba USB pasywnego można dopisać, iż nie potrzebuje dodatkowego zasilania, więc nie wymaga kolejnego kabla i dostępu do gniazdka elektrycznego. Podsumowując: hub USB aktywny wybieramy wtedy, gdy do komputera podpinana jest długa lista urządzeń pobierających sporo prądu. Mogą być to:

 • telefon komórkowy,
 • zewnętrzny dysk,
 • tablet,
 • kamera internetowa.

Hub USB aktywny pozwala, by urządzenia te działały jednocześnie. Nie ma potrzeby wyłączania jednego z nich, żeby w jego miejsce podpiąć inne, które ma równie duże zapotrzebowanie na energię. Wszystkie kable podpięte do jednego huba pozwalają na komfortową pracę i utrzymanie porządku na biurku. Dodatkową wartość stanowi fakt, że przy okazji istnieje możliwość szybkiego naładowania telefonu lub tabletu. Hub USB pasywny to rozwiązanie do wymagających mniej energii, standardowych urządzeń. Używamy go, gdy w komputerze jest zbyt mało gniazd USB lub kiedy umieszczono je w niezbyt wygodnym miejscu. W roli takiego rozgałęziacza występują również niektóre modele klawiatury komputerowej, które posiadają wbudowane gniazda USB.

 • 59,99 zł
 • 359 zł
 • 139,99 zł
 • 1 219 zł
 • 24,99 zł

Hub USB 3.0 aktywny: czym różni się od innych?

Rozgałęziacz USB

Kolejną generacją urządzeń, która daje znacznie szybszy transfer danych, jest hub USB 3.0 aktywny. Taki hub w wersji 3.0 umożliwia przesył danych z rzeczywistą prędkością 4 Gbit/s (500 MB/s), kiedy w przypadku USB 2.0 byłoby to 480 Mbit/s (60 MB/s). Znaczenie takiego przyspieszenia doceni każdy użytkownik, który przenosił pliki z pendrive’a bądź dysku zewnętrznego na komputer. Podobnie jest z przesyłem dużych plików multimedialnych z kamery wideo. Użycie USB 2.0 powodowało, że proces ten był zdecydowanie zbyt rozciągnięty w czasie. W przypadku aktywnego huba USB 3.0 można to zdecydowanie skrócić. Oczywiście, warunkiem, który jest wtedy niezbędny do spełnienia, to zarówno komputer, jak i urządzenia zgodne z tym standardem, by możliwa była transmisja danych z określoną prędkością. Jeśli pomiędzy urządzeniami zabraknie kompatybilności, wówczas sprzęt będzie pracował wolniej, według starszych standardów USB. Dlatego warto zainwestować w sprzęt, który zdecydowanie usprawni pracę i sprawi, że będzie ona bardziej komfortowa. W niektórych nowoczesnych hubach stosowane są rozwiązania pozwalające na inteligentne sterowanie ładowaniem, co pozwala na takie usprawnienia, jak dostarczanie odpowiedniego napięcia czy odłączanie zasilania, gdy urządzenie jest już naładowane.

Nowoczesny hub USB 3.0 aktywny to dziś często jedyna opcja, by podłączyć do komputera więcej niż dwa akcesoria peryferyjne jednocześnie. Jako zamiennik do huba USB aktywnego lub pasywnego zastosować można przedłużacz USB, który także dostępny jest w wersji aktywnej lub pasywnej. To kabel, którego jedna z końcówek jest wyposażona w USB, co umożliwia podłączenie stojącego dalej urządzenia. W wersji aktywnej przedłużacz posiada wzmacniacz, więc można podłączać do niego urządzenia o dużej mocy. Jego kabel może mieć długość do 25 metrów, zaś w przedłużaczu pasywnym tylko 5 metrów.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link