Amplituner – wybieramy najlepszy model

Autor: Klaudia

Amplituner to wyjątkowo przydatne urządzenie dla wszystkich miłośników muzyki i kina domowego. Przed jego zakupem zobacz, jak wybrać najlepszy model, biorąc pod uwagę takie aspekty, jak liczba wejść HDMI, rodzaj oraz oferowane funkcje.

Zbliżenie na wtyczkę kabla HDMI zwiniętego w kłębek

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest amplituner
  2. co to jest HDMI
  3. czy HDMI w amplitunerze jest potrzebne

Czym jest amplituner?

Kable trzymane w ręku

Nazwa amplituner pochodzi od połączenia dwóch angielskich słów: ‘’amplifier’’, co oznacza wzmacniacz elektroakustyczny, oraz ‘’tuner’’, czyli odbiornik radiowy. Mogłoby to sugerować, że urządzenie to jest jedynie rodzajem wzmacniacza z dostępem do radia. Nic bardziej mylnego. Obecnie dostępne na rynku amplitunery są wyposażone w szereg funkcji, które dają nam znacznie szersze możliwości. Zacznijmy jednak od podstaw i genezy klasycznego amplitunera. Urządzenie to jest wielofunkcyjnym wzmacniaczem, który działa na wielu kanałach. Amplituner łączy funkcje dekodera dźwięku oraz sprzętu odpowiadającego za jego wzmocnienie i reprodukcję z różnych źródeł. Głównym zadaniem tego typu urządzeń jest odbieranie i przesyłanie sygnałów dźwiękowych z urządzeń takich, jak: telewizory, radia, komputery czy smartfony. Dźwięk ten jest przesyłany do głośników, z których wydobywa się już jako czysty, wyraźny i w ostatecznej formie.

Amplitunery dzielimy na dwa rodzaje: amplitunery dwukanałowe, czyli tzw. amplitunery stereo, oraz amplitunery wielokanałowe, zwane też amplitunerami AV lub amplitunerami kina domowego. Podział ten wynika z przeznaczenia urządzenia. Przed zakupem amplitunera powinniśmy precyzyjnie określić, jakie mamy wymagania w stosunku do jego funkcjonalności. Szczególnie istotne jest to, do czego będziemy częściej wykorzystywać nasz sprzęt – do słuchania muzyki czy kina domowego. Amplitunery stereo, np. Onkyo TX-8390, świetnie sprawdzą się dla wszystkich melomanów, którzy cenią sobie możliwość słuchania swojej ulubionej muzyki w jak najlepszej jakości. Natomiast amplitunery AV, takie jak Denon AVR-X550BT, to spełnienie marzeń wielbicieli filmów o małej, prywatnej sali kinowej we własnym domu.

Podsumowując, jeszcze raz zobaczmy, jakie główne funkcje spełnia amplituner:

  • wzmocnienie sygnałów audio pochodzących z różnych źródeł i kierowanie ich do głośników,
  • dekodowanie wielokanałowych ścieżek dźwiękowych z filmów,
  • przełączanie źródła wideo oraz audio.

W sklepach czasem możemy się natknąć na analogowe amplitunery. Jest to urządzenie pozbawione cyfrowych układów elektronicznych, których rolą jest dekodowanie i generowanie dźwięku przestrzennego. Tego typu sprzęty, chociaż często wydają się atrakcyjne cenowo, nie są warte zakupu.

Polecane amplitunery
  • 3 199 zł
  • 2 999 zł
  • 3 699 zł

Co to jest HDMI?

Gniazda do różnych rodzajów wtyczek

Czym właściwie jest HDMI? To skrót od High-Definition Multimedia Interface. Jest to interfejs, który służy do przesyłania cyfrowego sygnału. Może to być zarówno sygnał audio, jak i wideo. Ważną cechą HDMI jest fakt, iż przesyłanie sygnału nie odbija się negatywnie na jego jakości. Do przesyłania danych HDMI wykorzystuje technologię TMDS, którą charakteryzuje duża przepustowość. HDMI pozwala łączyć ze sobą dowolne urządzenia audio/wideo, które są zgodne ze standardem. Mogą to być np.: odtwarzacze DVD, Blu-ray, konsole gier, komputery czy telewizory. Do transmisji multimediów wykorzystywany jest kabel HDMI. Za pomocą jednego kabla przesyłany jest dźwięk i obraz jednocześnie, co stanowi bardzo wygodne rozwiązanie. Istnieją dwa główne rodzaje kabli – standard HDMI, który przeznaczony jest do przesyłania multimediów w rozdzielczości 720p i 1080i, oraz High Speed HDMI (np. Pure Acoustics Lexus HDMI 150 lub Techlink EPP 103201), który dedykowany jest dla rozdzielczości 1080p i 4K.

Kabel HDMI może mieć 3 różne rodzaje złącz, które różnią się od siebie wielkością. Spotkać możemy złącze HDMI typu A, które zwane jest także standardowym HDMI. Typ ten wykorzystywany jest m.in. w telewizorach czy komputerach. Kolejnym typem złącza jest typ C, czyli mini HDMI. Jest ono mniejsze niż typ A i używa się go np. w kamerach. Ostatnim typem złącza jest typ D, spotykany również pod nazwą mikro HDMI. Jest to najmniejszy typ złącza i stosuje się go w urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony.

Wszystkie powyżej przedstawione złącza są 19-pinowe. Oznacza to, że posiadają 19 małych bolców, tzw. ‘’wyprowadzeń”, które transmitują kanał TMDS. Warto wiedzieć, że istnieje także HDMI typu B. Złącze to posiada nie 19, a 29 pinów transmitujących dwóch kanałów TMDS. Jest ono jednak rzadziej spotykane.

Czy HDMI w amplitunerze jest potrzebne?

Wiedząc już, do czego służy amplituner oraz czym jest HDMI, można zastanowić się nad tym, czy połączenie tych dwóch rzeczy jest korzystne i czy HDMI w amplitunerze jest potrzebne. Odpowiedź jest jednoznaczna i brzmi ona: ‘’tak”. Niektórzy twierdzą nawet, że amplituner nieposiadający wejść HDMI jest już sprzętem przestarzałym i niewspółczesnym. Argumentują to tym, że HDMI to już standard powszechnie występujący w większości typów urządzeń, których używamy na co dzień. A znając zalety przesyłania danych za pomocą interfejsu, trudno się z taką opinią nie zgodzić.

Jaka jest optymalna ilość wejść HDMI w amplitunerze? Typowe urządzenie tego typu ma od 3 do 5 wejść i 1 lub 2 wyjścia HDMI.

20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link