Karta graficzna GeForce 1080 – specyfikacja i wydajność zaawansowanej karty graficznej

Autor: Grzegorz

NVIDIA GeForce GTX 1080 to nowoczesna karta graficzna, która oferuje płynną grę w najnowsze produkcje. GTX 1080 został zbudowany na nowej architekturze danych, które przyczyniły się później do powstania takich kart, jak np. GTX 2080. Sama jednak również jak najbardziej się nadaje do gry na wysokich ustawieniach.

Przykładowa karta graficzna na białym tle

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. karta graficzna GTX 1080 została oparta na architekturze Pascal, całkowicie zmieniającej wydajność kart graficznych;
  2. GeForce GTX 1080 gwarantuje niesamowitą i płynną rozgrywkę w najnowsze produkcje;
  3. dzięki nowoczesnej technologii karta graficzna odpowiada również za sposób transmisji dźwięków w grach komputerowych;
  4. bardziej wymagający użytkownicy mogą wybierać spośród nowszych wersji kart GeForce, takich jak np. GTX 2080.

Karta graficzna GeForce GTX 1080 – Pascal i rewolucja na rynku

Zbliżenie na przykładową kartę graficzną na białym tle

Chociaż współcześnie wielu profesjonalnych graczy oraz grafików komputerów częściej patrzy na nowoczesną GeForce RTX 2070 Armor lub GeForce RTX 2080 Gaming X Trio, to jednak karcie graficznej GTX 1080 nie można zarzucić zbyt wiele. Produkt miał swoją premierę w pierwszym półroczu 2016 roku – można powiedzieć, że dokonała się wtedy swego rodzaju rewolucja.

O ile nowsze modele kart graficznych zostają wydawane właściwie przez cały czas, o tyle rzadziej następuje premiera urządzeń zbudowanych na zupełnie innej technologii. Taki moment zwykle oznacza początek nowej generacji kart graficznych. Nie inaczej stało się w przypadku GeForce GTX 1080.

Najnowsza wówczas karta graficzna oparta na chipsecie NVIDII została wyprodukowana w innowacyjnym procesie technologicznym, przy wykorzystaniu zupełnie nowej architektury o nazwie Pascal. Przełożyła się ona na znaczny wzrost wydajności GTX 1080 i obserwowalne zwiększenie liczby klatek na sekundę w zaawansowanych grach komputerowych. Oprócz tego w karcie tej zastosowano technologię umożliwiającą doskonałe odzwierciedlanie rzeczywistości wirtualnej (VR). Dzięki wielu złączom i dużej mocy karta bez problemu może być podłączona do monitora obsługującego naprawdę dużą rozdzielczość lub do telewizora.

Polecane karty graficzne
  • 1 699 zł
  • 1 429 zł
  • 3 349 zł
  • 2 569 zł
  • 1 449 zł

Parametry i specyfikacja GeForce GTX 1080

Karty graficzne

Karty takie jak ASrock Radeon RX 5700 XT czy nawet zbliżona GeForce GTX 1050 Ti Gaming nie są w stanie całkowicie dorównać wydajnością GTX 1080. Świadczą o tym parametry, które prezentują się następująco.

GeForce GTX 1080 została wyposażona w procesor grafiki w technologii FinFET. Posiada 2560 rdzeni CUDA i 8 GB ultraszybkiej pamięci GDDR5X (zamiast „klasycznej” GDDR5). Wydajność częstotliwości oscyluje wokół aż 10 000 MHz. To wszystko w połączeniu z infrastrukturą w postaci 256-bitowej szyny pozwala na uzyskanie przepustowości danych na poziomie 320 GB/s. Parametry te muszą robić wrażenie.

W karcie graficznej GTX 1080 zostały zaimplementowane nowoczesne technologie, które przed 2016 rokiem nie były jeszcze znane w branży. Warto zwrócić uwagę między innymi na system VRWorks Audio. Odpowiada on za efektywniejsze i bardziej realistyczne odbieranie dźwięków w grach komputerowych w trakcie rozgrywki. Upraszczając, technologia działa w ten sposób, że dźwięk zmienia się wraz z otoczeniem, jest płynny, a jego natężenie dopasowuje się do ruchu postaci niemalże dokładnie tak, jak w realnym życiu.

Innym atutem GTX 1080 jest technologia Ansel, która odpowiada za przechwytywanie obrazu z gier. Dzięki niej możliwe jest wyłapanie obrazu z dowolnego punktu widzenia w niezwykle wysokiej rozdzielczości. Oczywiście, w karcie zastosowano też wiele wzbogaconych i ulepszonych rozwiązań, które można było zobaczyć w starszych produktach NVIDII. Na uwagę zasługuje między innymi PhysX, odpowiedzialny za generowanie procesów fizycznych obrazów oraz wspomaganie sprzętowe.

GeForce GTX 1080 – w co można zagrać, posiadając tę kartę?

GTX 1080 z czasem zaczęły być produkowane w ulepszonych wersjach, wzbogaconych o większą liczbę pamięci operacyjnej RAM i implementację nowych technologii. Doskonałym tego przykładem może być fenomenalna karta Gigabyte Aourus GeForce GTX 1080 Ti. Niemniej jednak, już pierwsza, podstawowa wersja GTX 1080 z 2016 roku pozwala na rozgrywkę na naprawdę niezwykle wysokim poziomie.

Kultowe produkcje z ostatnich lat, takie jak Forza Motorsport 6: Apex, Need for Speed, Rise of the Tomb Rider, GTA V czy wreszcie fenomenalna polska produkcja Wiedźmin 3: Dziki Gon bez żadnych problemów są płynnie obsługiwane przez GTX 1080. O ile pozostałe podzespoły komputera, zwłaszcza procesor i pamięć RAM, są odpowiednie, to prezentowana karta umożliwia rozgrywkę na najwyższych ustawieniach graficznych przy bardzo wysokiej liczbie klatek na sekundę. GTX 1080 to również doskonałe narzędzie dla grafików, zajmujących się grafiką wektorową 3D, wymagającą najsilniejszych podzespołów.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów