Jak usunąć grzyb na ścianie? Wybrane sposoby na pozbycie się pleśni z domu

Autor: Zosia

Grzyb na ścianie nie powinien być lekceważony. Obecność czarnych, zielonych czy białych plam pleśni w domu rzutuje niekorzystnie na kondycję zdrowotną mieszkańców. W jego likwidacji najczęściej używa się środków grzybobójczych i sprzętów zmniejszających wilgotność.

Grzyb na ścianie przy listwie przypodłogowej

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czy w likwidacji grzyba na ścianie pomocne jest dodatkowe źródło ciepła
  2. jak zmniejszyć wilgotność sprzyjającą powstawaniu grzyba na ścianie
  3. jak w domowy sposób zlikwidować grzyb ze ściany

Jak zlikwidować grzyb na ścianie?

Mężczyzna w ochronnym stroju likwiduje grzyba na ścianie przy użyciu specjalnego środku

„Jak pozbyć się grzyba ze ściany” to pytanie, które skutecznie spędza sen z powiek. Pleśń powstaje najczęściej jako konsekwencja zaniedbań budowlanych. Rozwija się w obrębie tzw. mostków termicznych, czyli miejsc, w których nastąpiło przerwanie ciągłości warstwy izolacji termicznej. Jednym z domowych sposobów na pozbycie się grzyba na ścianie, będącego efektem nieskutecznej termoizolacji, okazać się może ogrzewanie. Należy zaznaczyć, że grzejniki nie służą wyłącznie do ocieplania powietrza wewnątrz pomieszczenia, ale i bryły budynku, czyli jego murów. Niedostateczna temperatura powierzchni ścian, tj. osiągnięcie tzw. "punktu rosy", powoduje skraplanie się wody, co może prowadzić do zagrzybienia.

Dlatego też warto wprowadzić do domu dodatkowe źródło ciepła, czyli grzejniki. Największy wybór modeli oferuje marka RAVEN. Popularne są również te produkowane przez Sencor czy Home Select. Jedne z częściej wybieranych to grzejniki olejowe przypominające tradycyjne kaloryfery. Zbudowane są z kilku wypełnionych olejem żeberek. Szybko się nagrzewają i stosunkowo długo trzymają ciepło po wyłączeniu. Przykładowe modele to RAVEN EGO002 i RAVEN EGO001. Kolejną propozycją są grzejniki konwektorowe zbudowane z dwóch płaskich elementów, między którymi jest nagrzewająca się płyta. Szybko robią się ciepłe i są bardzo lekkie, dzięki czemu można je umieścić bezpośrednio na zawilgoconej ścianie. Przykładowe modele to RAVEN EGK001 i Sencor SCF 2001.

Dodatkowe ciepło dostarczać może także termowentylator. To niedużych rozmiarów urządzenie z wentylatorem, który wydmuchuje ogrzane powietrze. Najlepszym rozwiązaniem będą te przystosowane do pracy w wilgotnym pomieszczeniu, jak model Stadler Form Paul. Szczególnie pomocne okazać się mogą termowentylatory, które da się zamontować na ścianie, np. RAVEN ETW002. We wnętrzach o ograniczonym metrażu doskonale sprawdzi się m.in. RAVEN ETW001. Zaś dla osób ceniących sobie wystrój, dobrą propozycją będą dostępne w różnej wersji kolorystycznej modele z serii Stadler Form Max oraz Stadler Form Anna Little.

  • 1 599 zł
  • 199 zł
  • 739 zł
  • 2 039 zł
  • 349 zł

Jak pozbyć się pleśni ze ścian?

Biały olejowy elektryczny grzejnik  - urządzenie pomocne w usuwaniu grzyba ze ściany

Usuwanie grzyba ze ścian wspomoże osuszacz powietrza, który zadba o odpowiedni poziom wilgotności powietrza (w pomieszczeniach zamkniętych nie powinna ona przekraczać 60%). W RTV EURO AGD oferowane są sprzęty marki Columbia Vac i Eldom. Wybierając osuszacz, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim jego wydajność, którą podaje się w litrach na godzinę lub na dobę. Najlepszym rozwiązaniem będą urządzenia z wydajnością na poziomie 15–20 litrów na dobę. W zależności od tego, w jak dużym pomieszczeniu pojawił się grzyb na ścianach, powinno się też uwzględnić poziom przepływu powietrza. Parametr ten podawany jest w m3/h. Im będzie on wyższy, tym swobodniej osuszy się mocniej zawilgocone powietrze. Warto wziąć pod uwagę także pojemność zbiorniczka, w którym gromadzi się zebrana wilgoć. Im większy, tym rzadziej trzeba będzie odprowadzać wodę z urządzenia. Dobrze, jeśli oprócz zasadniczej roli, sprzęt posiada dodatkowe funkcje, jak np. Columbia Vac OPC 550, zdolny do jonizacji i wyposażony w lampę UV, czy Eldom OPC500 ColumbiaVac ze specjalnym filtrem ograniczającym rozprzestrzenianie się kurzu.

Jak usunąć grzyb ze ściany – inne domowe sposoby

Istnieje kilka sprawdzonych domowych sposobów na grzyb na ścianach. W przypadku, gdy pleśń ogranicza się do powierzchni ściany, należy ją dokładnie wyczyścić. W tym celu zaleca się użycie szorstkiej szczotki/gąbki, ciepłej wody i specjalnego preparatu grzybobójczego lub samodzielnie przygotowanego wybielacza. Miksturę otrzymuje się w następujący sposób: jedną trzecią szklanki proszku do prania i pół szklanki wybielacza miesza się dokładnie w czterech litrach wody. Jednak jeśli problem sięga dalej, konieczne jest skucie tynku i odkażanie, umycie, osuszenie ściany. Na koniec uzupełnienie ubytków w tynku i nałożenie farby. Warto przemyśleć użycie antypleśniowej farby silikatowej o zasadowym odczynie pH, który nie sprzyja rozwojowi grzybów i o właściwościach hydrofobowych (gwarantują nieprzepuszczanie wilgoci). Dla utrzymania zadowalającego efektu można stosować prewencyjnie lekkie środki o działaniu odkażającym. Najlepiej, jeśli będą one naturalne – mieszanki takie, jak m.in. woda z olejkiem herbacianym, octem, sokiem z cytryny czy wodą utlenioną.

Likwidując grzyb na ścianie, powinniśmy pamiętać o zachowaniu należytego bezpieczeństwa, ponieważ większość substancji grzybobójczych działa żrąco. Wyposażyć się trzeba w długie, gumowe rękawice ochronne, maski na usta i nos oraz gogle. Dodatkowo ważny jest stały dostęp do świeżego powietrza podczas i kilka–kilkanaście godzin po zastosowaniu preparatów na grzyb na ścianie.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link