Jak wybrać grzejnik halogenowy i ile prądu zużywa to urządzenie?

Autor: Marcin

Grzejnik halogenowy to urządzenie elektryczne. Jego zadaniem jest ogrzanie stosunkowo niewielkiej powierzchni poprzez emitowanie fal podczerwieni. Grzejniki halogenowe są bardzo tanie w użytkowaniu, ponieważ nie zużywają dużych ilości prądu. Mogą ogrzać pomieszczenie w promieniu co najwyżej 10 metrów, a fale podczerwieni emitowane są wyłącznie na wprost. Sprawdzają się zatem w niewielkich pomieszczeniach lub na ich wybranych fragmentach. Jakie one są i jak prawidłowo ich używać, dowiesz się z tego poradnika.

Wiszący promiennik

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest grzejnik halogenowy i co go odróżnia od innych urządzeń elektrycznych
 2. ile prądu zużywa grzejnik halogenowy
 3. jakie rodzaje grzejników na prąd można kupić w sklepach
 4. ile kosztują grzejniki halogenowe

Grzejnik halogenowy – jak działa?

Grzejnik działający na podczerwień

Grzejnik halogenowy, nazywany promiennikiem, jest urządzeniem elektrycznym. Od klasycznego ogrzewacza różni się działaniem. Jego użytkowanie opiera się na promieniowaniu, a dokładnie na emitowaniu fal podczerwonych. Nagrzewają one przedmioty będące w niedalekim sąsiedztwie grzejnika. Zanim podejmiemy decyzję o kupnie konkretnego modelu urządzenia, powinniśmy pamiętać, że fale podczerwone są generowane tylko w jednym kierunku, a ich zasięg jest ograniczony. Grzejnik halogenowy może objąć działaniem jedynie te przedmioty, które znajdują się w odległości nie większej niż 10 metrów.

Grzejnik halogenowy – zużycie prądu

Grzejniki halogenowe to urządzenia elektryczne, ale są one bardzo oszczędne, jeśli chodzi o pobór energii. Wynika to z ich mechanizmu działania. Generowanie fal podczerwonych porównuje się do grzania słońca bez konieczności ogrzewania powietrza. Grzejnik ociepla bowiem przedmioty i ludzi, a nie atmosferę w pomieszczeniu. Tradycyjne urządzenia grzewcze działają odwrotnie. Ich zadaniem jest zapewnienie ciepła powietrzu, które potem ogrzewa resztę pokoju lub magazynu. Pobierają one także bardzo dużo prądu.

Grzejnik halogenowy jest według elektryków bardzo energooszczędny. Obliczyli oni, że godzina wytężonej pracy tego urządzenia zabierze zaledwie 75 groszy z domowego budżetu. Istotnym elementem jest jednak moc promiennika. Aby grzejnik halogenowy faktycznie działał, potrzeba nie mniej niż 1500 W. Mniejsza moc może posłużyć do ogrzania jedynie niewielkiej powierzchni.

Polecane grzejniki
 • 279 zł
 • 189,99 zł
 • 169,99 zł
 • 289 zł

Jakie inne grzejniki na prąd można kupić w sklepach?

Grzejnik na podczerwień stojący w salonie

W sklepach ze sprzętem do użytku domowego dostępnych jest szereg rodzajów grzejników elektrycznych. Jeśli konsument nie jest przekonany do zakupu grzejnika elektrycznego halogenowego, może się zdecydować na:

 • grzejniki olejowe – np. grzejnik RAVEN, którego źródłem ciepła jest olej będący we wnętrzu. Jego mechanizm działania opiera się na radiacji. Pobiera jednak sporo energii elektrycznej, zwłaszcza w momencie nagrzewania się. Posiada 3 stopniową regulację grzewczą i długo po wyłączeniu trzyma ciepło;
 • grzejniki konwektorowe – nagrzewają się dużo szybciej niż olejowe. Są też od nich tańsze i wygodniejsze w użytkowaniu. Łatwo się je czyści. W sklepach dostępne są grzejniki stacjonarne lub przenośne. Choć ich atutem jest cena i łatwość użytkowania, to niestety szybko tracą ciepło;
 • termowentylatory – mimo że błyskawicznie ogrzewają, pobierają sporo energii elektrycznej. Większość tego rodzaju urządzeń posiada termostat zabezpieczający przed przegrzaniem, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed ewentualnym spięciem. Niektóre modele wyposażono w czujniki, których zadaniem jest natychmiastowe wyłączenie grzejnika w momencie przewrócenia;
 • grzejniki ceramiczne – ich mechanizm działania opiera się na nagrzewaniu wkładów znajdujących się we wnętrzu. Szybko się nagrzewają, a ich dodatkową zaletą jest powolna utrata temperatury. Dzięki temu mogą ogrzewać pomieszczenie na długo po odłączeniu ich od prądu.

W ofercie sklepów są też grzejniki tarasowe. Ich elementem grzejnym są włókna węglowe. Działają na podczerwień, dlatego śmiało można je nazwać halogenowymi. Można je zamontować na ścianie, ale tylko w miejscach, które nie są narażone na zalewanie.

Ile kosztują grzejniki halogenowe i inne elektryczne?

Grzejniki halogenowe nie są drogie, ale musimy pamiętać o ich ograniczonym zasięgu. Żeby ogrzać cały dom, potrzeba kilka lub kilkanaście sztuk. Jeden grzejnik kosztuje około 250 złotych. Tańszą opcją są termowentylatory. Za jeden zapłacimy około 100 złotych, ale przy regularnym grzaniu możemy się spodziewać wysokich rachunków za energię. Jeśli zdecydujemy się na zakup grzejnika olejowego, musimy się liczyć z wydatkiem rzędu 200 zł. Warto jednak pamiętać, że nic nie zastąpi ogrzewania kominkowego, gazowego ani centralnego. Zakupione grzejniki działają na niewielkich powierzchniach i ich stałe użytkowanie może prowadzić do bardzo wysokich rachunków za prąd.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów