Grzejnik olejowy czy halogenowy – różnice. Czym kierować się przy wyborze?

Autor: Klaudia

Grzejniki elektryczne wybierane są najczęściej jako dodatkowe źródło ogrzewania do chłodnej łazienki lub salonu i sypialni, gdy temperatura za oknem spada dużo poniżej zera. Są one bardzo wygodne w użytkowaniu i nie wymagają skomplikowanych instalacji. Wśród nich wyróżnia się grzejniki olejowe i halogenowe.

Kobieta i mężczyzna siedzą na kanapie i ogrzewają się grzejnikiem olejowym

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym charakteryzuje się grzejnik olejowy
 2. czym się wyróżnia i jak działa grzejnik halogenowy
 3. jaki grzejnik wybrać: halogenowy czy olejowy
 4. czym kierować się przy wyborze grzejnika

Czym jest grzejnik olejowy?

Grzejnik olejowy ogrzewa pomieszczenie, w którym znajduje się kobieta z kotem

Grzejnik olejowy to elektryczne urządzenie grzewcze, które swoim wyglądem przypomina tradycyjne grzejniki do centralnego ogrzewania. Jednak nie jest on wypełniony wodą, a specjalnym olejem, który po podłączeniu do prądu jest ogrzewany przez wbudowaną grzałkę. Płyn ogrzewa metalową obudowę, która następnie oddaje ciepło do pomieszczenia.

W związku z tym, że olej stosowany w grzejnikach olejowych ma zdolność do akumulowania ciepła, oddaje je jeszcze przez dłuższy czas po wyłączeniu z prądu. Dodatkową zaletą jest cicha praca urządzenia, co nie jest często spotykane w grzejnikach elektrycznych. Jednak jego wadą jest to, że nagrzewa się powoli, co może wpływać na zużycie energii elektrycznej.

Niektóre elektryczne grzejniki olejowe mają wbudowany termostat. Jest to wbudowany system, który umożliwia utrzymanie z góry ustalonej temperatury. Oznacza to, że urządzenie pracuje aktywnie – zmniejsza lub zwiększa swoją moc w zależności od potrzeb. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na tym, aby nie przegrzać pomieszczenia oraz nie musieć dodatkowo regulować jego pracy. Grzejnik z termostatem to np. Eldom HO70C lub Sencor SOH 2107BK.

Czym jest i jak działa grzejnik halogenowy?

Grzejnik halogenowy (np. Columbia Vac SH 20) działa dzięki wykorzystaniu zjawiska promieniowania cieplnego, czyli podczerwonego. Jest ono emitowane natychmiast po włączeniu urządzenia. Promienie ogrzewają tylko te przedmioty, które znajdują się w bardzo bliskiej odległości. Jednakże kumulują one energię i stopniowo oddają ją do otoczenia, dzięki czemu temperatura nieco podnosi się w całym pomieszczeniu. Zasięg grzejnika halogenowego wynosi ok. 10 metrów.

Grzejnik halogenowy można nakierować także na siebie, co da efekt podobny do przebywania przy kominku. To zastosowanie znane przede wszystkim z kawiarnianych lub restauracyjnych ogródków. Jednak sprawdzi się również na tarasie, a nawet w domu, szczególnie do zwiększenia komfortu termicznego osoby, która przez dłuższy czas pozostaje w jednej pozycji (np. pracuje przy komputerze). Trzeba jednak uważać, aby grzejnik halogenowy nie znajdował się zbyt blisko, ponieważ po długotrwałej ekspozycji może dojść do poparzenia ciała.

Polecane grzejniki
 • 448 zł
 • 269 zł
 • 279 zł
 • 269 zł

Grzejnik halogenowy czy olejowy – który będzie lepszy?

Grzejnik halogenowy ogrzewa salon

To, który grzejnik – halogenowy czy olejowy – będzie lepszy, zależy od potrzeb użytkownika. Osoby, którym zależy na szybkim ogrzaniu niewielkiego pomieszczenia lub tylko jego części, powinny zdecydować się na urządzenie emitujące promieniowanie podczerwone. Natomiast gdy trzeba ogrzać cały pokój i utrzymać temperaturę przez dłuższy czas, lepiej wybrać grzejnik olejowy.

Czym kierować się przy wyborze grzejnika?

Wybranie rodzaju grzejnika elektrycznego jest bardzo ważne, jednak są jeszcze inne parametry, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę przed zakupem urządzenia. To od nich zależy, czy będzie ono spełniało swoją funkcję oraz czy nada się do ogrzewania pomieszczenia, do którego jest przeznaczone. Są to:

 • moc urządzenia (im jest ona wyższa, tym urządzenie szybciej się nagrzewa i jest w stanie ogrzać większe pomieszczenie);
 • czas nagrzewania (czyli czas od włączenia urządzenia do momentu, aż zacznie ono emitować ciepło – grzejnik olejowy nagrzewa się wolniej od grzejnika halogenowego);
 • liczba żeberek (im większe pomieszczenie, tym powinno ich być więcej);
 • obecność kółek, dzięki czemu będzie można łatwo transportować grzejnik między pomieszczeniami;
 • funkcja termostatu, która zapewni stałą temperaturę pomieszczenia;
 • wyłącznik czasowy (timer), który pozwoli zaprogramować czas pracy urządzenia;
 • nadmuch, dzięki któremu grzejnik będzie szybciej i bardziej efektywnie rozprowadzać ciepło.

Ważne są również dodatkowe funkcje, które zapewnią bezpieczeństwo użytkowania. Grzejnik olejowy czy halogenowy powinien być wyposażony w zabezpieczenie przed przegrzaniem. Oznacza to, że urządzenie automatycznie się wyłączy, jeżeli będzie włączone zbyt długo, a po schłodzeniu włączy się ponownie. Warto też zwrócić uwagę na to, aby grzejnik wyłączał się w razie upadku (np. grzejnik RAVEN EGO002 lub RAVEN EGO001).

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link