Grzejnik konwektorowy i halogenowy – co warto o nich wiedzieć?

Autor: Piotr

Odpowiednia temperatura w pomieszczeniu, szczególnie zimą, ma duże znaczenie nie tylko dla komfortu pracy. Bardzo często zdarza się, że jesteśmy zmuszeni dogrzać nasze pomieszczenie lub stanowisko pracy. Wybór zazwyczaj pada na grzejnik konwektorowy lub halogenowy. Co warto wiedzieć o takim systemie ogrzewania? Jakie są zalety i wady obu tych urządzeń?

Mały grzejnik ustawiony na podłodze.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co warto wiedzieć o grzejnikach konwektorowych i halogenowych
  2. jakie są wady i zalety obu tych urządzeń
  3. które modele warto kupić

Grzejnik konwektorowy i halogenowy – co to za urządzenia?

Grzejnik halogenowy ustawiony na drewnianej podłodze

Grzejnik elektryczny konwektorowy to urządzenie grzewcze, które wyróżnia się na tle konkurencyjnych produktów dużo niższą wagą. W efekcie wiele osób decyduje się na jego zakup, gdyż łatwo go przenosić w różne miejsca. Na podkreślenie zasługuje jeszcze jego prosta konstrukcja. Przeważnie składa się on jedynie z grzałki i płyty grzewczej. Jego działanie opiera się w głównej mierze na konwekcji. W procesie tym zimne powietrze, które znajduje się w pomieszczeniu, jest wciąganie przez kaloryfer konwektorowy, w większości przypadków od dołu, a potem ogrzane we wnętrzu urządzenia. Następnie ogrzane do pewnego stopnia powietrze jest wypuszczane z grzejnika konwektorowego elektrycznego i stopniowo unosi się we wnętrzu pomieszczenia.

Proces ten jest ciągły i cały czas zimne powietrze zasysane zostaje do środka. W ten sposób możemy mówić o cyrkulacji i ciągłej wymianie zimnego i ciepłego powietrza. Piecyk konwektorowy wyróżnia bardzo szybkie tempo nagrzewania się, co jest jego głównym atutem. Z tego powodu wiele osób sięga po grzejniki konwektorowe z nawiewem lub termostatem w niewielkich pomieszczeniach. Na ich popularność wpływa także cena, która jest zdecydowanie niższa aniżeli konkurencyjnych grzejników. Warto pamiętać, że ogrzewanie konwektorowe nie jest oparte na kumulowaniu ciepła. Dlatego też, jeśli wyłączymy kaloryfer konwektorowy, od razu zrobi się chłodno. Nie jest to dobry patent na ogrzewanie pomieszczeń o dużej powierzchni, zaś stanowi świetne rozwiązanie do ogrzewania niewielkich pokojów.

Innym typem elektrycznego ogrzewania są grzejniki halogenowe, zwane często promiennikami. Grzejnik halogenowy w swej konstrukcji do ogrzewania wykorzystuje radiację i promieniowanie na podczerwień. To idealna opcja do dogrzania punktowego np. okolic biurka. Niestety nie sprawdza się jednak do ogrzewania całego pomieszczenia.

Polecane grzejniki
  • 448 zł
  • 269 zł
  • 269 zł

Wady i zalety piecyków konwektorowych i halogenowych

Zbliżenie na grzejnik halogenowy.

Piecyk konwektorowy posiada wiele zalet, ale, jak większość urządzeń, nie jest pozbawiony także wad. Na pewno działa inaczej niż np. piecyk olejowy, którego jednym z największych atutów jest możliwość kumulowania dużej ilości ciepła. Praktycznie w ciągu kilku chwil po uruchomieniu ogrzewania temperatura w pomieszczeniu podnosi się o kilka stopni. Poza tym każdy, kto w danej chwili przebywa w takim pomieszczeniu, będzie odczuwał ciepło. Grzejniki konwektorowe elektryczne są za to propozycją mocno budżetową. Niska cena zachęca do ich zakupu. Jeśli szukamy dalej plusów, to grzejniki elektryczne konwektorowe są bardzo proste w montażu, a ponadto mają szybkie działanie i w większości modeli możliwość regulacji wysokości temperatury. Niestety, ten typ ogrzewania wiąże się z dużo wyższymi rachunkami za prąd. Do tego pomieszczenie nie będzie równomiernie się nagrzewać, a dodatkowo piecyki konwektorowe w trakcie pracy mają tendencją do przenoszenia różnego rodzaju pyłków.

Grzejniki halogenowe, dzięki temu, że potrafią kumulować ciepło na jednym punkcie, są świetnym sposobem na dogrzanie. Największą ich zaletą jest niski pobór energii, co sprawia, że koszty eksploatacji są dużo niższe. Co więcej, osoba korzystająca z takiego rozwiązania odczuwa przyjemne ciepło płynące z wnętrza urządzenia. Bardzo dobrze sprawdza są nawet w wysokich pomieszczeniach. Wadą na pewno będzie w wielu przypadkach cena. Nie należą one do budżetowej formy ogrzewania, chociaż, biorąc pod uwagę niski pobór energii, w perspektywie czasu koszty nie wydają się aż tak duże.

Które modele piecyków warto wybrać?

Rynek pełen jest dobrych jakościowo grzejników konwektorowych i halogenowych. Najważniejsze, abyśmy bezpośrednio przez zakupem zwrócili uwagę na miejsce, w którym będziemy korzystać z konkretnego produktu. Godnym polecenia grzejnikiem halogenowym jest Columbia Vac SH 20 ze stojakiem. To urządzenie o mocy 2000 W. Warto zwrócić uwagę, że producent wyposażył je w specjalne zabezpieczenie chroniące przed przegrzaniem. Spośród grzejników konwektorowych godnymi polecenia są RAVEN EGK001, o regulowanym poziomie mocy od 800 do 2000 W i z mechanicznym termostatem, oraz Sencor SCF 2001, z funkcją dodatkowego nawiewu. Jeśli ktoś szuka innych rozwiązań, to może wybrać grzejnik olejowy Eldom HO70C lub RAVEN EGO001.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link