Grzałka spiralna kontra grzałka płytowa. Zalety i wady obu rozwiązań

Autor: Joanna

Grzałka spiralna to rozwiązanie, które przez bardzo długi czas dominowało w budowie czajników elektrycznych. Nadal można znaleźć czajniki, które właśnie taki generator ciepła mają zamontowany. Spirala ma bowiem zarówno swoje wady, jak i zalety. Jest na przykład bardziej energooszczędna.

Półka z elektrycznymi czajnikami w sklepie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. za co odpowiada grzałka spiralna w czajniku elektrycznym
  2. jakie są wady i zalety grzałki spiralnej
  3. czy czajnik z grzałką płytową to dobre rozwiązanie

Grzałka spiralna – za co odpowiada w czajniku elektrycznym?

Elektryczny czajnik trzymany w ręce na kuchennym blacie

Zarówno grzałka spiralna, jak i płytowa w największym stopniu odpowiadają za efektywną pracę czajnika, a także za jego dłuższą lub krótszą żywotność. Uszkodzona grzałka oznacza właściwie, że sprzęt należy wymienić na nowy, choć w przypadku grzałek spiralnych można jeszcze liczyć na ich wymianę. Wymiana grzałki płytowej, wbudowanej w dno czajnika, nie ma najmniejszego – zwłaszcza pod względem finansowym – sensu, a często jest też po prostu niemożliwa. Grzałka spiralna odpowiada przede wszystkim za podgrzanie wody do pożądanej temperatury. W większości czajników mowa o doprowadzeniu jej do wrzenia. Natomiast w najnowszych czajnikach istnieje również możliwość ustawiania konkretnej temperatury, do której to woda powinna zostać podgrzana (na przykład w Bosch TWK8611P). Rozwiązanie to sprawdza się na przykład idealnie przy parzeniu herbaty, której często nie powinno się zalewać wrzącą wodą.

Dla sprawnego działania grzałki kluczowa jest szczególnie zasada właściwego napełniania czajnika. Chodzi o wlanie do środka urządzenia odpowiednio dużej ilości wody. Jeśli jest jej za mało, grzałka może ulec trwałemu zniszczeniu.

  • 149 zł
  • 429 zł
  • 359 zł
  • 439 zł
  • 127,99 zł

Grzałka spiralna w czajniku – wady i zalety

Nalewanie wody do kubka stojącego obok śniadania

Czajnik elektryczny z grzałką spiralną jest propozycją bardzo popularną, do pewnego czasu właściwie jedyną. Obecnie jednak na rynku do wyboru są dwa rodzaje grzałek, różniących się między sobą zasadą działania.

Grzałka spiralna, osadzona w centralnej części czajnika, wymaga przede wszystkim większej ilości wody, którą należy wlać do środka. Minimalna ilość to ok. 0,4 litra. W innym przypadku grzałka może ulec zniszczeniu i przepaleniu, co często jest równoznaczne z całkowitym zniszczeniem sprzętu. Aby grzałka mogła sprawnie i bezpiecznie działać, musi zostać w całości zalana wodą. Jeśli tak się nie dzieje, czajnik, a właściwie grzałka, może się „spalić”. Grzałka spiralna ma jeszcze jedną wadę – znacznie szybciej osadza się na niej kamień. W nowoczesnych czajnikach elektrycznych z grzałką spiralną stosowane są oczywiście specjalne filtry przeciwdziałające osadzaniu się kamienia, ale nie są one w stanie wyeliminować problemu osadzającego się kamienia w 100%. Kamień zaś skraca żywotność grzałki.

Grzałka spiralna, taka jak w Sencor SWK 1220GG, ma jednak także wiele zalet. Nade wszystko oddaje ona ciepło na całej powierzchni wody, co sprawia, że jest efektywniejsza od grzałek płytowych. Czajniki z takim rozwiązaniem są bardziej energooszczędne, a przy tym sprzęt pracuje ciszej. Nie da się też pominąć aspektu finansowego – propozycja ta jest tańsza, co przekłada się również na ostateczną cenę czajnika.

Czajnik elektryczny z grzałką płytową zamiast spiralnej – czy warto?

Grzałka płytowa to opcja, która pojawia się w coraz większej liczbie modeli czajników elektrycznych, takich jak: Bosch TWK8613P, Tefal LOFT KO250130 czy DeLonghi KBJ 2001.BK. Można powiedzieć, że wypiera ona wręcz grzałki spiralne. Plusem tego rozwiązania jest oczywiście zdecydowanie mniejsza ilość wody potrzebnej do tego, aby urządzenie działało poprawnie. Fakt, iż wystarczy tylko 0,1 litra wody sprawia, że w takim czajniku bez problemu da się zagotować wodę na jedną filiżankę herbaty. Nie ma żadnej konieczności dolewania większej jej ilości. Cenną zaletą jest także to, że na grzałce płytowej nie osadza się kamień, a nawet jeśli się to dzieje, nie są to duże ilości. Wyczyszczenie wnętrza takiego czajnika również jest prostsze niż w przypadku czajnika z grzałką spiralną. Dzięki temu, że cała grzałka jest zamontowana w podstawie i żaden jej element nie wystaje poza gładką powierzchnię, wyczyszczenie środka z ewentualnych zabrudzeń lub nacieków okazuje się niezwykle proste. Dodatkowo ściany tego typu modeli wykonywane są ze szkła, na którym osadza się bardzo mało zabrudzeń, a wyczyszczenie ich nie jest w żadnym wypadku trudne.

Niewątpliwym minusem tego rozwiązania jest z pewnością jego większa energochłonność. Grzałki płytowe w porównaniu do spiralnych są mniej efektywne, oddają ciepło tylko z jednej strony. Sprawia to, że woda wolniej się nagrzewa, a samo urządzenie dłużej działa, co przekłada się na wyższe koszty jego eksploatacji.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link