Jak będą wyglądać gry na PlayStation 5?

Autor: Joanna

PlayStation 5 zadebiutuje pod koniec 2020 roku. Oznacza to ogromny krok dla całej branży gier. Znacznie ulepszona konsola będzie w stanie obsługiwać bardziej wymagające tytuły. Idzie za tym skok w jakości grafiki i wydajności nowych produkcji. Wiadomo także o kilku ekskluzywnych grach dla tej konsoli. Dodatkowo PlayStation 5 ma posiadać tylko i wyłącznie szybki dysk SSD zamiast tradycyjnego HDD. Jak więc będą wyglądać i działać gry nowej generacji?

Pad od PS 5 leżący przy świecącym napisie PS 5

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co już wiadomo o PlayStation 5
  2. jakie gry będą dostępne na start nowej konsoli
  3. jak będą wyglądać gry nowej generacji

Co już wiadomo o PlayStation 5?

Pad obok świecącego napisu PS 5 na matowym tle

Kolejna generacja konsol zbliża się wielkimi krokami. W okresie świątecznym 2020 roku możemy spodziewać się premiery PlayStation 5. Będzie to duży przełom w całej branży gier pod wieloma względami. Wiadomo już, że Sony wprowadzi wiele nowości do oferowanego sprzętu. Spodziewamy się znacznego przeskoku technologicznego względem obecnych konsol.

Z dostępnych informacji wiemy, że sprzęt zostanie wyposażony w podzespoły od firmy AMD. W PlayStation 5 umieszczono ośmiordzeniowy procesor oparty na architekturze Zen 2 oraz kartę graficzną Radeon Navi w zmodyfikowanej wersji. Te podzespoły pozwalają na obsługę Ray Tracingu oraz wyświetlanie gier w rozdzielczości sięgającej nawet 8K. Obecnie tylko najmocniejsze konfiguracje komputerów mogą szczycić się takimi osiągami. Oznacza to niesamowity przeskok i może spowodować przeniesienie się graczy pecetowych na nowe konsole.

Bardzo ważną zmianą jest również wprowadzenie dysku SSD zamiast HDD. W PlayStation 4 bardzo uciążliwe było długie wczytywanie potrzebnych plików. Gry w ten sposób działały po prostu wolniej, a czekanie aż się załadują bywało mocno frustrujące. Dysk SSD pozwala także na o wiele szybsze generowanie obiektów świata na bieżąco. Możemy więc spodziewać się większych i ładniejszych gier, które będą działać znacznie lepiej. PlayStation 5 wyposażono też w specjalną jednostkę odpowiadającą za lepszą jakość dźwięku, według zapewnień, przestrzennego.

Zmieniono ponadto funkcjonowanie konsoli. Gry będą ważyły mniej i będzie możliwe pobieranie tylko konkretnych ich części, na przykład kampanii dla jednego gracza lub trybu multiplayer. Dzięki temu będzie możliwe lepsze zarządzanie pamięcią urządzenia. Interfejs konsoli również ulegnie zmianom. Otrzymamy nowe powiadomienia o zadaniach specjalnych, czy rozgrywkach multiplayer. Sony wprowadza też ulepszony kontroler – DualShock 5. Będzie on wyposażony w spusty o dynamicznie zmieniającym się oporze.

PlayStation 5: co już o niej wiadomo?
  • 2 118 zł
  • 1 988 zł
  • 1 818 zł
  • 1 998 zł
  • 2 028 zł

Jakie gry będą dostępne na start nowej generacji?

Dualshock 4 z konsolą ps4 w tle

Społeczność graczy liczy na to, że startowe tytuły na PlayStation 5 będą lepsze niż te z poprzednika. Tam mogliśmy zobaczyć pozycje, które okazały się niezbyt wielkim sukcesem. Sony prawdopodobnie wyciągnęło wnioski, przez co możemy spodziewać się prawdopodobnie topowych gier Triple-A już na start generacji.

Obecnie potwierdzono zaledwie jeden tytuł. Jest nim Godfall, slasher z mechaniką znaną z looter shooterów. Możemy się spodziewać dużej ilości grindu coraz lepszego sprzętu. Jednak obecnie wciąż niewiele wiadomo o tej produkcji, twórcy nie zdradzają szczegółów. Fragmenty gry i trailery, które krążą po sieci, wyglądają niesamowicie. Widowiskowa gra z piękną grafiką, działająca w 60. klatkach na sekundę – prawdopodobnie tego oczekują gracze.

W internecie powstało wiele spekulacji na temat innych tytułów, które według przesłanek mają pojawić się blisko premiery PlayStation 5. Pierwsza z nich to Ghost of Thushima – przygodowa gra akcji w klimatach japońskich. Już wiadomo, że jest to ekskluzywny tytuł na konsole obecnej generacji, możliwe, że będzie ona dostępna na premierę także dla nowego sprzętu. Jedną z największych zalet tej gry jest olśniewająca grafika. Piękne modele w wysokiej rozdzielczości, wiele efektów cząsteczkowych, cieniowanie – to wszystko może opierać się właśnie na ulepszonych podzespołach PlayStation 5.

Naughty Dog, studio znane z serii Uncharted, wydaje w tym roku The Last of Us Part II. W internecie pojawiły się domysły, że będzie to jeden ze startowych tytułów na nową konsolę. Grafika oraz niesamowite, filmowe animacje mogą być zbyt dużym obciążeniem dla wysłużonego już PlayStation 4. Wydanie gry na tę konsolę wiąże się z prawdopodobnie dość słabą wydajnością i spadkami klatek. Bardzo możliwe, że jej ulepszona wersja zostanie wydana na start nowej generacji, która będzie w stanie obsłużyć ją w najlepszych detalach.

Według plotek powstają kontynuacje 3 gier, które okazały się hitami sprzedażowymi na PlayStation 4, czyli: God of War, Horizon Zero Dawn i Marvel’s Spider-Man. Jeżeli rzeczywiście są one w produkcji, to możemy się spodziewać wydania na nowe konsole Sony. Niewiele jednak wiadomo o dacie potencjalnej premiery czy też postępie prac. Projekty te mogą nie zdążyć na okres świąteczny 2020 roku, raczej będą wydane w późniejszym czasie.

Jak będą wyglądać gry na PlayStation 5?

Możemy spodziewać się całkowicie nowego poziomu grafiki. Bardzo mocne podzespoły konsoli pozwalają na wysoką rozdzielczość, więcej klatek na sekundę, a nawet korzystanie z najnowszej technologii znanej z komputerów PC, czyli Ray Tracingu. Oznacza to ładniejsze gry, które mogą jeszcze bardziej zbliżyć się do upragnionego fotorealizmu.

Dysk SSD skróci czas wczytywania plików, przez co nowe produkcje nie tylko będą znacznie lepsze pod względem graficznym, ale i wydajnościowym. Można się spodziewać większej liczby tytułów, w które zagramy w płynnych 60 klatkach na sekundę, zamiast filmowych 30.

PlayStation 5 to nowa generacja sprzętu, twórcy gier zapewne dzięki temu mogą przejść na nowy poziom grafiki. Nie są dalej blokowani przez dość wysłużonego poprzednika, który już teraz nie radzi sobie z nowymi produkcjami w satysfakcjonującym stopniu.

Dowiedz się więcej na temat PlayStation 5:


Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów