Gramofon automatyczny i manualny – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Autor: Łukasz

Gramofon manualny zachwyci osoby ceniące klasykę, zaś automatyczny z pewnością spełni oczekiwania tych, którzy doceniają nowoczesne i komfortowe rozwiązania pozwalające zaoszczędzić czas. Dowiedz się, jak wybrać wymarzony model, aby móc cieszyć się muzyką płynącą z winylowego krążka.

Młoda kobieta słuchająca muzyki na gramofonie automatycznym

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są różnice w obsłudze gramofonów automatycznych i ręcznych
  2. o czym należy pamiętać kupując gramofon manualny
  3. jakie modele gramofonów automatycznych są polecane

Gramofon manualny i automatyczny – różnice w obsłudze

Na drewnianym blacie stoi czarny automatyczny gramofon i stos winyli

Bez względu na to, czy ma się do czynienia z gramofonem automatycznym czy ręcznym, posiadanie takiego sprzętu bardzo cieszy i napawa wielką dumą. Nie jest prawdą, że tego rodzaju urządzenia są dobre jedynie dla osób przywiązanych do tradycji. Coraz częściej sięgają po nie bowiem młode osoby, świadome tego, że krystalicznie czysty dźwięk i głębia brzmienia płynące z gramofonu to istna poezja dla uszu. Dużym zainteresowaniem cieszą się modele, które wymagają manualnej obsługi, czyli tak, jak miało to miejsce w tych urządzeniach wiele lat wstecz. Gramofon ręczny to zatem coś dla miłośników sprzętów z dawnych lat. Obsługa polega na podniesieniu i opuszczeniu ramienia za pomocą dźwigienki oraz umieszczeniu igły na płycie winylowej. Na koniec procesu odtwarzania ramię należy podnieść, a następnie wyłączyć napęd. W modelach automatycznych urządzenie samo wykonuje za użytkownika wymienione czynności. Niezależnie od wyboru, przed udaniem się na zakupy w celu upolowania wymarzonego modelu kluczowym parametrem będzie rodzaj napędu – bezpośredni lub paskowy.

Gramofon manualny – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Gramofon ręczny to urządzenie, które mimo klasycznej formy obsługi znajduje wielu fanów. Wybierając dany model, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Zaletą będzie na pewno korektor Phono. Dzięki niemu sprzęt da się podłączyć do dowolnego wejścia audio. Takie rozwiązanie oferuje np. Audio-Technica AT-LPW30TK. Model ten został wyposażony we wkładkę Moving Magnet. Z kolei aluminiowy talerz o dużej bezwładności jest gwarancją stabilnych obrotów. Kolejnym ważnym elementem gramofonu manualnego może być obecność portu USB. Przy jego użyciu można bowiem podłączyć urządzenie do komputera i tworzyć cyfrowe kopie analogowych nagrań. Zgrywanie z płyty bezpośrednio na nośnik oferuje np. model Denon DP-450USB ze stabilnym systemem napędu paskowego.

Dla wielu użytkowników gramofonów dużym atutem jest pokrywa chroniąca urządzenie przed kurzem czy przypadkowym uszkodzeniem. Jej obecność może bowiem znacząco wpłynąć na przedłużenie żywotności sprzętu. Świetnym modelem, który jest odpowiedzią na tego rodzaju potrzeby, będzie gramofon manualny Dual DT 250. Oprogramowanie do tworzenia plików cyfrowych, które umożliwia współpracę urządzenia z MAC czy PC, jest dostarczane w zestawie. Dużym walorem tego modelu jest obecność przedwzmacniacza.

Polecane gramofony
  • 899 zł
  • 1 169 zł
  • 279 zł
  • 969 zł
  • 1 399 zł

Gramofony sterowane automatycznie – jakie warto wybrać?

Autmatyczny gramofon z obudową z lakierowanego ciemnego drewna

Gramofony automatyczne to świetna opcja dla osób ceniących wysoką jakość dźwięku i nowoczesne rozwiązania. Ustawianie ramienia i igły, a potem późniejsze przywracanie ich do pozycji wyjściowej odbywa się w ich przypadku bez pomocy użytkownika. Sprzęt wykonuje bowiem te czynności samodzielnie. Gramofon z automatycznym sterowaniem to np. Thorens TD 158. Urządzenie oferuje dwie prędkości obrotowe i przełącznik rodzaju płyt (LP i single). Zostało ono również wyposażone w wyłącznik krańcowy, który wyłącza silnik po zakończonej pracy. Tym, co zasługuje w tym urządzeniu na uwagę, jest na pewno mechanizm miękkiego opuszczania ramienia.

Dla osób, które pragną jeszcze bardziej zbliżyć się do nowoczesnych rozwiązań idących w parze z klasyką odtwarzania płyt idealnym wyborem będzie gramofon automatyczny wyposażony w technologię Bluetooth. Taką opcję zastosowano w modelu Sony PS-LX310BT. Dzięki temu użytkownik może w prosty sposób uwolnić się od kabli. Łączność jest stabilna, a obsługa sprzętu nieskomplikowana. Co więcej, urządzenie to posiada także korektor dźwięku.

Gramofony automatyczne bardzo często wyposażone są w napęd bezpośredni. Dzięki temu nie ma potrzeby wymiany pasków. Plusem takiego napędu jest też to, że przy wysokich częstotliwościach wszelkie zakłócenia są redukowane do minimum. Wyposażony w niego został chociażby Onkyo CP-1050 z bezszczotkowym silnikiem i z antywibracyjną obudową. Ten gramofon automatyczny z pewnością docenią miłośnicy subtelnych nawiązań do przeszłości w stylu retro. Drewniana obudowa budzi bowiem skojarzenia z estetyką wykończenia sprzętów muzycznych z dawnych lat.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link