Czym są głośniki trójdrożne? Jakie mają zastosowania i możliwości?

Autor: Adam

Dobrej jakości systemy nagłośnień do wnętrz i samochodów pozwalają cieszyć się najlepszym brzmieniem muzyki. Gdy decydujemy się na zakup wysokiej klasy głośników, jednym z najważniejszych parametrów, na które musimy zwrócić uwagę, jest ilość dróg konstrukcji. Najczęściej wiąże się ona z liczbą głośników, chociaż nie jest to reguła. Czym kierować się podczas zakupu zestawu kina domowego czy kolumn do pokoju odsłuchowego? Jakie zalety daje korzystanie z głośników trójdrożnych?

Trójdrożny soundbox. głośnik niskotonowy ze usztywnionym stożkiem

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym są głośniki trójdrożne
  2. jakie zastosowanie mają głośniki trójdrożne
  3. kto powinien zainwestować w głośniki trójdrożne
  4. czym są głośniki cztero- czy pięciodrożne

Czym są głośniki trójdrożne?

Zestaw audio z trójdrożnym głośnikiem

Wybierając zestawy kina domowego lub inne systemy nagłaśniające, pod uwagę powinniśmy brać wiele parametrów. Często powodem dylematów staje się temat ilości dróg. Użytkownicy w większości przypadków decydują się na głośniki pracujące w sposób zsynchronizowany, które są zdolne do odtwarzania tego samego zakresu pasma. Najczęściej wybiera się kolumny od nisko- do średniotonowych, które współgrają ze sobą równolegle na jednym torze. Zdarza się, że wygląd kolumny może nieco mylić, ponieważ trójdrożny głośnik potrafi wyglądać jak dwudrożny lub na odwrót. Czym jest układ trójdrożny? W teorii ma on możliwość osiągnięcia większej mocy, niższego basu oraz zwiększonej efektywności pracy. Wymaga to wykorzystania głośników niskotonowych o większej średnicy, co może powodować utratę jakości podczas przetwarzania średnich częstotliwości. Tego typu konstrukcja zapewnia także wysoką głośność. Uważa się, że taka jakość odsłuchu dźwięku jest niemożliwa do osiągnięcia przy użyciu konwencjonalnych zestawów dwudrożnych. Obudowa głośników trójdrożnych jest przeważnie wykonana z solidnych materiałów, co wiąże się z nieco większymi kosztami. Wyższa jest również cena produkcji zwrotnicy, bowiem, w odróżnieniu od głośników dwudrożnych, potrzeba tu nie dwóch, a aż czterech filtrów. Cewki wyróżniają się ponadto dużą indukcyjnością, a kondensatory większą pojemnością.

Zdecydowana większość kolumn trójdrożnych zawiera w swojej konstrukcji od 3 do 4 głośników, przy czym jeden jest wysokotonowy, jeden średniotonowy, natomiast dwa są niskotonowe. Projektanci coraz częściej decydują się na smukłe i kompaktowe produkty, dzięki czemu zamiast dużego woofera otrzymuje się kilka o mniejszym rozmiarze.

Przykładem wysokiej jakości głośników trójdrożnych jest zestaw Pioneer VSX-534DB, Taga Harmony TAV-506 v.2 z podłogową kolumną trójdrożną bass-reflex 90 W. Dobrym wyborem będą też: Yamaha MusicCast R-N602, Indiana Line Tesi 561, Pylon Audio Pearl 27, Quadral ARGENTUM 530 oraz Pioneer VSX-934B, Taga Harmony TAV-606 v.3.

  • 3 799 zł
  • 3 249 zł
  • 7 999 zł
  • 6 999 zł
  • 3 999 zł

Głośniki trójdrożne vs. dwudrożne

Trójdrożny głośnik w studio nagrań

Jeszcze kilkanaście lata temu pozycja na rynku głośników dwudrożnych nie była zagrożona żadną konkurencją. To, co oferowały, w pełni zaspokajało potrzeby średnio wymagającego miłośnika dobrej jakości dźwięku. Systemy dwudrożne są łatwe w instalacji, nawet dla laika. Na plus tego rozwiązania przemawia również niższa cena.

Jednakże nawet skonstruowane w zaawansowanej technologii głośniki dwudrożne nie są w stanie osiągnąć pewnych fundamentalnych parametrów dotyczących dynamiki i rozciągnięcia pasma. W związku z tym mogą one nie sprostać potrzebom najbardziej wymagających użytkowników.

Zakup głośników trójdrożnych podnosi jakość wydobywanego dźwięku. Warto jednak pamiętać, że zestawy trójdrożne są nieco bardziej skomplikowane w instalacji. Dlatego też najlepiej będzie zaufać w tej kwestii osobie doświadczonej i wykwalifikowanej w tym temacie.

Uważa się, że głośniki dwudrożne idealnie sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach odsłuchowych. Te trójdrożne będą doskonałe w przypadku większych powierzchni, głównie jako element nagłośnienia zestawu domowego. Bez względu na wybór kolumn, należy pamiętać o ich odpowiednim ustawieniu względem słuchacza, tzn. w takiej samej odległości.

Głośniki cztero- i pięciodrożne

Na rynku dostępne są także bardzo rozbudowane zestawy o więcej niż trzech drogach. Są one znacznie droższe niż głośniki o dwóch lub trzech drogach (nawet kilkukrotnie). Ich zwrotnice przypominają w budowie wzmacniacze i muszą być rozdzielone na kilka osobnych płytek. Takie rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim u osób profesjonalnie zajmujących się muzyką lub wielkich melomanów.

PORADA EKSPERTA

Wybierając głośniki do pomieszczenia odsłuchowego, zwróć uwagę na to, czy dany model będzie współpracował z posiadanym przez Ciebie wzmacniaczem oraz amplitunerem. Jest to niezbędne, aby otrzymać najwyższą jakość dźwięku.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów