Jakie głośniki samochodowe o średnicy 10 cm warto wybrać?

Autor: Łukasz

Większość kierowców korzysta z radia samochodowego. Możemy w ten sposób słuchać stacji radiowych lub dowolnych utworów, odtwarzanych z płyty CD lub innego nośnika. Domyślne systemy nagłośnieniowe w pojazdach często nie stoją na zbyt wysokim poziomie, przy czym warto kupić sprzęt lepszej jakości. Możemy w ten sposób także dostosować jego brzmienie i możliwości do osobistych preferencji. Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Jakie głośniki samochodowe o średnicy 10 cm są najlepsze?

Mały głośnik samochodowy w drzwiach

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. dlaczego warto wymienić głośniki fabryczne
 2. na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy zakupie głośników samochodowych
 3. jakie głośniki samochodowe o średnicy 10 cm są godne uwagi

Dlaczego warto wymienić głośniki fabryczne?

Głośnik samochodowy 10 cm na drzwiach pojazdu

Standardowe zestawy audio w większości samochodów nie są najwyższej jakości. Bardzo często spotkamy się z głośnikami o dość niskiej mocy, ze zbyt słabym wzmocnieniem niskich tonów, czy też po prostu z niewielką żywotnością. Warto zainwestować w system Car Audio, który będzie dostosowany do osobistych preferencji pod względem brzmienia i funkcjonalności. W ten sposób możemy cieszyć się świetną jakością muzyki, która umili nam nawet dłuższe, nużące podróże samochodem.

Wymiana fabrycznych elementów audio nie jest konieczna, gdy oferują satysfakcjonujące brzmienie oraz nie uległy uszkodzeniu. Warto wiedzieć, że zainstalowanie innych głośników wymaga pewnej wiedzy w kwestii montażu. Dodatkowo jest to oczywiście pewien koszt. Bardziej zaawansowane, markowe urządzenia mogą kosztować stosunkowo dużo, a nie każdy chce dopłacać do systemu nagłośnieniowego. Nie warto również inwestować w nowe głośniki, jeżeli mamy stary samochód, który zamierzamy niedługo wymienić. Wtedy dodatkowa inwestycja nie jest konieczna.

W innych sytuacjach wymiana fabrycznych części jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Na rynku dostępnych jest niesamowicie wiele urządzeń, które w znacznym stopniu ulepszą brzmienie, a często nawet rozszerzą funkcjonalność radia samochodowego. Warto także pamiętać, że nawet przy niskim budżecie jesteśmy w stanie zbudować wysokiej jakości system Car Audio.

 • 319 zł
 • 359 zł
 • 529 zł
 • 99,99 zł
 • 94 zł

Na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy zakupie?

Głośniki samochodowe 10 cm na zbliżonym zdjęciu

Głośniki samochodowe różnią się między sobą niektórymi parametrami technicznymi. Bardzo istotny jest także ich montaż; musi być możliwy w danym modelu samochodu. Dodatkowo należy pamiętać, by korzystać z oferty uznanych producentów z dobrymi opiniami. Tylko w ten sposób zagwarantujemy sobie odpowiednią jakość sprzętu oraz jego długą żywotność. Co jeszcze jest istotne przy zakupie głośników samochodowych?

 • Rozmiar – największe znaczenie ma średnica i głębokość głośników. Muszą one zmieścić się w przeznaczonym dla nich miejscu.
 • Moc wyjściowa – ten parametr decyduje o ogólnej głośności sprzętu. Nie warto jednak inwestować w urządzenia, które oferują niesamowicie dużą moc, ponieważ kosztują znacznie więcej, a bardzo często nie wykorzystamy pełni ich funkcjonalności podczas standardowej podróży samochodem.
 • Kompatybilność – zakupione głośniki muszą pasować do instalacji audio w samochodzie. W innym wypadku będą konieczne przeróbki, których koszt jest niestety stosunkowo duży. Warto kupić taki sam rodzaj sprzętu pod względem rozmiaru, jak fabryczny. Jeżeli chcemy dodatkowo ulepszyć jakość dźwięku, możemy bez problemu rozbudować dany system o subwoofery, wzmacniacze czy przedwzmacniacze.

Prócz tych kilku kwestii dość istotny jest budżet. Musimy zastanowić się, jak dużo chcemy wydać na cały zestaw i czy potrafimy go samodzielnie zainstalować. Bardziej rozbudowane konfiguracje mogą często wymagać wizyty u mechanika, który ma potrzebne umiejętności i narzędzia. Wszystko to trzeba wliczyć w cenę danego systemu Car Audio.

Jakie głośniki samochodowe 10 cm są godne uwagi?

Na rynku znajdziemy wiele ciekawych propozycji. Nie musimy jednak przepłacać za sprzęt dobrej jakości. Znajdziemy wysokiej jakości urządzenia od dobrego producenta w cenie nawet kilkudziesięciu złotych. Należy jednak zwracać uwagę na modele z dobrymi opiniami, tak by nie trafić na głośniki samochodowe o niskiej żywotności lub niesatysfakcjonującym brzmieniu.

Przy niskim budżecie warto zwrócić uwagę m.in. na Kenwood KFC-S1056 oraz JVC CS-J420X. Oba rozwiązania to głośniki dwudrożne, które kupimy za około 60 złotych. Oferują satysfakcjonującą jakość dźwięku oraz wzmocnienie niskich tonów. Warto zwrócić uwagę na moc wyjściową, która w obu modelach wynosi ponad 200 W. Gwarantuje to możliwość odtwarzania naprawdę głośnego dźwięku. Za 80 złotych kupimy natomiast Pioneer TS-G1010F, czyli głośnik szerokopasmowy dwustożkowy. Jego moc to 190 W. Również oferuje naprawdę dobre brzmienie pod każdym względem. Nie zapłacimy za niego zbyt dużo, więc warto sprawdzić, co najlepiej będzie pasować do naszego samochodu.

Ciekawym rozwiązaniem jest Pioneer TS-G1030F. Jego cena to około 140 złotych. Należy jednak pamiętać, że to konfiguracja trójdrożna, więc wymaga odpowiedniej instalacji. Bez koniecznych umiejętności i wiedzy nie zrobimy tego samodzielnie. Moc wyjściowa wynosi tutaj 210 W. To rozwiązanie dla wymagających kierowców. Sprzęt oferuje niesamowitą jakość dźwięku, świetne brzmienie niskich oraz wysokich tonów. Hertz DCX 100.3 również pod tym względem sprawdza się idealnie. Tutaj jednak przyjdzie nam zapłacić 150 złotych. Moc wyjściowa jest natomiast znacznie mniejsza – maksymalnie 60 W. Często jednak będzie to w zupełności wystarczające. Jest to model dwudrożny, jednak mimo to radzi sobie bardzo dobrze w całym spektrum dźwięku.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link