Głośniki komputerowe czy słuchawki – jaki sprzęt dla gracza?

Autor: Ola

Dźwięk to bardzo ważna część rozgrywki – ścieżka muzyczna pozwala wczuć się w klimat świata gry, a dzięki odgłosom gracz może błyskawicznie usłyszeć skradającego się przeciwnika. Dlatego każdy gamer potrzebuje dobrego sprzętu audio – słuchawek albo głośników komputerowych. Co sprawdzi się lepiej? Odpowiadamy!

Słuchawki gamingowe

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są zalety i wady grania w słuchawkach
  2. kiedy warto wybrać głośniki komputerowe dla gracza
  3. jakie głośniki komputerowe kupić do gier

Słuchawki gamingowe – plusy i minusy

Chłopak gra na komputerze w słuchawkachWiększość graczy korzysta na co dzień z dużych, nausznych słuchawek gamingowych o zamkniętej konstrukcji. Takie rozwiązanie jest nie tylko bardzo praktyczne, ale też pomaga osiągać lepsze wyniki. Jak to możliwe? Słuchawki pozwalają graczowi usłyszeć dźwięk przestrzenny, który ma duże znaczenie w wielu grach. Dzięki temu możliwe jest wychwycenie dźwięku skradającego się przeciwnika – a to dodaje co najmniej kilka setnych sekundy na reakcję.

Dźwięk przestrzenny to nie jedyna zaleta słuchawek nausznych, powszechnie wykorzystywanych przez gamerów. Zamknięta muszla okalająca ucho doskonale izoluje hałas z zewnątrz, co potęguje wrażenie immersji – zanurzenia się w rozgrywce. Warto też pamiętać o bardziej przyziemnym aspekcie – dzięki szczelnym słuchawkom głośne odgłosy z gry nie przeszkadzają domownikom i sąsiadom.

Słuchawki z mikrofonem świetnie sprawdzają się u tych graczy, którzy podczas rozgrywki porozumiewają się z innymi zawodnikami np. za pomocą TeamSpeak. Niektóre modele, np. SteelSeries Arctis 5, pozwalają łatwo dostosować głośność dźwięku z dwóch źródeł – komunikatora i gry. Mikrofon znajduje się na praktycznym wysięgniku, którego ustawienie w pozycji pionowej powoduje wyciszenie.

Choć większość graczy podczas rozgrywki korzysta ze słuchawek, nie jest to rozwiązanie idealne. Producenci wciąż pracują nad wygodniejszymi, lżejszymi konstrukcjami, ale słuchawki nauszne zwykle sporo ważą, co może dać się we znaki po kilku godzinach grania. Poza tym zamknięta muszla okalająca małżowinę często sprawia, że ucho się poci, a to nie należy do przyjemności. Dodatkowo często używane słuchawki łatwo się niszczą, więc jest to wydatek, z którym trzeba się liczyć co najmniej raz na kilka lat.

  • 44,99 zł
  • 279 zł
  • 49,99 zł
  • 109,99 zł
  • 499 zł

Zestaw głośników do komputera – kiedy przyda się graczowi?

Słuchawki gamingowe mają swoje wady – czy w takim razie lepiej zainwestować w dobre głośniki komputerowe? Za takim rozwiązaniem przemawia z pewnością wygoda. Bez ciężkiego headsetu na głowie i kabla ograniczającego ruchy gracz może swobodniej cieszyć się rozgrywką. Głośniki są też zwykle trwalsze od słuchawek i mniej się niszczą, ponieważ są znacznie rzadziej dotykane i przesuwane.

Przeciwnicy tego rozwiązania podkreślają jednak, że zestaw głośników 2.1 nie zapewni graczowi dźwięku przestrzennego. Nie we wszystkich grach jest on jednak kluczowy – na przykład w wyścigówkach czy popularnym Minecrafcie efekt ten będzie zbędny. Ponadto w sprzedaży dostępne są też zestawy głośników do komputera 5.1, stworzone z myślą właśnie o efekcie przestrzenności – np. Trust GXT 658 Tytan 5.1.

WARTO WIEDZIEĆ

Głośniki komputerowe oferują użytkownikowi inną akustykę niż zamknięte słuchawki nauszne. Na to, jakie brzmienie uzyskasz, ma wpływ układ pomieszczenia, a także jego rozmiar i kształt.

Głośniki komputerowe do gier – jakie kupić?

Głośniki komputerowe dla gracza Genesis Helium 600W sprzedaży można znaleźć wiele zestawów głośników, które zostały stworzone z myślą o graczach. Zastanawiasz się, które z nich warto kupić? Na uwagę zasługują między innymi:

Chcesz wiedzieć więcej o tym, jakie głośniki do komputera wybrać? Przeczytaj poradnik Najważniejsze parametry głośników komputerowych!

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link