Głośnik samochodowy trójdrożny, dwudrożny czy szerokopasmowy – charakterystyka i polecane modele

Autor: Grzegorz

Dla prawdziwych melomanów jakość brzmienia ulubionych nagrań ma znaczenie nie tylko wtedy, gdy odpoczywają w domu, ale i wtedy, gdy siedzą „za kółkiem”. Słuchanie muzyki w aucie jest prawdziwą przyjemnością, jednak wiele zależy od jakości sprzętu. Dowiedz się, jak wybrać głośniki szerokopasmowe, trójdrożne i dwudrożne.

Czarne głośniki na czarnym tle

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak działają głośniki szerokopasmowe
  2. czym się charakteryzują głośniki dwudrożne
  3. dlaczego warto kupić głośniki trójdrożne

Głośnik szerokopasmowy – jak go wybrać?

Głośnik na brązowym panelu w samochodzie

Dźwięki wydobywające się z fabrycznych głośników zamontowanych na stałe w aucie zwykle nie oferują dobrej jakości. Nie dziwi więc fakt, że wiele osób poszukuje bardziej zaawansowanego sprzętu.

Głośnik szerokopasmowy to standardowe urządzenie, dla mniej wymagających klientów, którym wystarczy cieszenie się brzmieniem ulubionych nagrań w podstawowym zakresie czystości czy głębi dźwięku. Takie urządzenie emituje tony niskie, wysokie oraz średnie. Cały proces odbywa się przy pomocy jednego głośnika z dwiema membranami. Jedna z nich jest mniejsza, przez co stanowi dopełnienie brzmienia wysokotonowego. Z tego powodu ich cena jest zwykle przystępna i są to modele właściwie na każdą kieszeń. Nie zadowolą jednak z pewnością zagorzałych audiofilów, którzy poszukują w tego rodzaju sprzęcie czegoś więcej niż tylko możliwości regulacji głośności słyszanych dźwięków. Dla tych, którzy potrzebują urządzenia o standardowych parametrach, polecamy np. JVC CS-J410X o mocy 210 W i mocy znamionowej 21 W. W zestawie znajdują się tu dwa głośniki. Nieco lepszy parametr mocy, bo 230 W, posiada model Pioneer TS-G1310F. Ma on też większą średnicę – 13 cm. Moc znamionowa wynosi tutaj 35 W.

  • 359 zł
  • 279 zł
  • 199 zł
  • 188,99 zł
  • 539 zł

Głośniki dwudrożne – czym się cechują?

Czarne głośniki na białym tle

Wiele osób bardzo często wybiera głośniki samochodowe dwudrożne. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku tych użytkowników, którzy poszukują urządzenia o dobrych parametrach dźwięku, ale o mniejszej mocy. Dwudrożne głośniki posiadają osobne układy nisko- i wysokotonowe. Sprawia to, że w porównaniu do klasycznych modeli szerokopasmowych charakteryzują się dużo lepszą jakością brzmienia.

Dla osób dysponujących mniejszym budżetem dobry będzie model Kenwood KFC-S1056. Te głośniki dwudrożne o mocy wyjściowej 220 W świetnie spełnią swoją funkcję, nie nadwyrężając przy tym portfela. Z kolei dla tych, którzy mogą zainwestować w taki sprzęt nieco więcej pieniędzy znakomitą propozycją będzie Hertz DCX 100.3 o ciekawym wyglądzie i średnicy 10 cm. Ten sam producent oferuje także model o kształcie elipsy i wymiarach 12,5 cm x 17,5 cm, czyli Hertz DCX 570.3. Niezależnie od wyboru, należy jednak pamiętać, że kształt tego rodzaju samochodowego gadżetu powinien być dopasowany do wymagań i ograniczeń naszego auta. Niewłaściwy montaż może bowiem negatywnie wpływać na wygląd czy działanie innych części wyposażenia samochodu, np. otwieranie szyb. Dla miłośników sprzętu o większych gabarytach doskonałą propozycją dla samochodowego wyposażenia będzie zestaw głośników dwudrożnych o okrągłym kształcie Alpine SXE-1725S. Głośniki te mają średnicę 16,5 cm. Ciekawy wygląd, nawiązujący formą do koła zębatego, z pewnością urzeknie osoby przywiązujące dużą wagę do detali.

Dlaczego głośniki trójdrożne to modele polecane dla audiofilów?

Głośniki samochodowe trójdrożne to zdecydowanie najlepszy rodzaj takiego urządzenia w porównaniu z wcześniej wymienionymi. To propozycja dla tych, którym zależy na jeszcze lepszej czystości, głębi i dynamice dźwięku. Za przenoszenie tonów niskich, średnich i wysokich odpowiadają tutaj różne głośniki. Do tego mają one optymalne parametry techniczne dla wybranego zakresu częstotliwości. Dzięki temu wznoszą doznania płynące z odtwarzania ulubionych utworów muzycznych na zupełnie inny poziom. Jakość dźwięku w tego typu sprzęcie to głównie zasługa wysokiej mocy. Głośniki samochodowe trójdrożne mogą pochwalić się w tym względzie bardzo dobrymi wynikami.

Dla tych, którym zależy na wysokiej jakości tego rodzaju sprzętu warto polecić model Alpine SXE-2035S. Te głośniki trójdrożne o średnicy 20 cm i mocy wyjściowej 280 W gwarantują wyjątkowo czyste brzmienie. Można też wybrać modele o mniejszych gabarytach, jak np. Pioneer TS-G1330F. Te głośniki samochodowe trójdrożne mają średnicę 13 cm. Ich moc wyjściowa jest zatem proporcjonalnie mniejsza. W tym przypadku będzie to 250 W.

Dla prawdziwych melomanów, którzy oczekują od jakości brzmienia odtwarzanych w samochodzie ścieżek dźwiękowych jeszcze więcej, można polecić zakup głośników odseparowanych z oddzielnymi wysokotonowymi tzw. tweeterami. Da się je zamontować np. na drzwiach w aucie. Dzięki temu słyszalność dźwięków wysokich będzie jeszcze wyższa.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link