Przechowywanie zdjęć – gdzie nasze wspomnienia są najbezpieczniejsze?

Autor: Joanna

Wakacje, spotkania ze znajomymi czy rodzinne przyjęcia sprzyjają gromadzeniu się na smartfonie coraz większej liczby zdjęć. To z kolei powoduje szybkie zapełnianie się jego pamięci i konieczność przeniesienia pamiątkowych ujęć w inne miejsce. Gdzie przechowywać zdjęcia, które nie mieszczą się w pamięci telefonu? Przedstawiamy rozwiązania cieszące się największym zaufaniem użytkowników.

Przechowywanie zdjęć w chmurze

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czy chmura jest dobrym miejscem na przechowywanie zdjęć;
 2. jakie są zalety przechowywania fotografii na dysku zewnętrznym;
 3. na jaki dysk do przechowywania zdjęć warto się zdecydować

Chmura do przechowywania zdjęć – czy warto?

Przechowywanie zdjęć w chmurze

Wraz z intensywnym rozwojem cyfryzacji coraz bardziej zyskują na popularności rozwiązania wykorzystujące nowoczesne technologie. Jednym z nich jest przechowywanie zdjęć w chmurze, które charakteryzuje się niezwykłą wygodą i prostotą korzystania. Chmura to właściwie bardzo obszerny dysk, który w całości znajduje się w sieci, ma formę wirtualną. W związku z brakiem fizycznej formy, jest on całkowicie odporny na mechaniczne uszkodzenia – dane będą więc wolne od wszelkich zdarzeń losowych. Nie zostaną ci skradzione, nie zalejesz ich wodą, nie zgubisz itd. Ważne jest, abyś, decydując się na przechowanie zdjęć w chmurze, podjął kroki mające na celu zwiększenie ich bezpieczeństwa. Należy przede wszystkim wymyślić silne, trudne do odgadnięcia hasło i regularnie je zmieniać. Jakie zalety niesie ze sobą przechowywanie zdjęć w chmurze? Przede wszystkim jest to zupełny brak opłat przy gromadzeniu danych do ograniczonej wielkości. Jeśli natomiast będziesz chciał korzystać z dodatkowych gigabajtów, zapłacisz jedynie za tę pamięć, którą faktycznie zapełnisz. Dodatkową zaletą jest też fakt, iż dostęp do chmury jest błyskawiczny i bezproblemowy – wystarczy połączenie z internetem. Możesz otwierać zdjęcia i wgrywać nowe w dowolnym miejscu, w jakim aktualnie się znajdujesz.

UWAGA

Decydując się na przechowywanie zdjęć w chmurze, musisz podjąć pewne kroki mające na celu ich zabezpieczenie. Przede wszystkim postaw na dobre hasło i regularnie je zmieniaj – by zapobiec ewentualnej kradzieży danych.

Dysk do przechowywania zdjęć – czy to dobry pomysł?

Pozornie, przechowywanie zdjęć w chmurze to rozwiązanie pozbawione wad – masz do nich dostęp z każdego urządzenia mającego połączenie z internetem. Dodatkowo są one odporne na uszkodzenia mechaniczne. I tutaj jednak możesz je utracić – chociażby w sytuacji, kiedy twoja pamięć zawiedzie i zapomnisz hasła bądź padniesz ofiarą przestępstwa internetowego – ktoś zhakuje twoje konto. W ramach ochrony przed takimi sytuacjami dobrze sprawdzi się przechowywanie zapasowej kopii plików na dysku. Dlaczego dysk zewnętrzny do przechowywania to najlepsze rozwiązanie? Przede wszystkim jest to urządzenie o niewielkich gabarytach, oferujące użytkownikom bardzo dużą pojemność (najczęściej sięga ona kilku terabajtów). Bez problemu pomieści wszystkie fotografie. Nie musisz dokupować do urządzenia żadnego dodatkowego sprzętu – do podłączenia dysku do komputera wystarczy kabel USB. Zaletą jest również przystępna cena dysków oraz łatwość obsługi – nie wymagają żadnej dodatkowej konfiguracji.

 • 319 zł
 • 289 zł
 • 419 zł
 • 399 zł
 • 239 zł

Jaki dysk do przechowywania zdjęć wybrać?

Gdzie przechowywać zdjęcia? Na dysku zewnętrznym Seagate Expansion Portable 2TB USB 3.0

Nie wiesz, na jaki dysk zewnętrzny zdecydować się, aby przechowywać na nim kopię zapasową zdjęć? Oto kilka propozycji z asortymentu sklepu, których zakup warto rozważyć:

 • Seagate Expansion Portable 1 TB USB 3.0 – urządzenie łączące aż 1-terabajtową pamięć i przystępną cenę. Jest ono wyposażone również w standard USB 3.0, który pozwala na szybkie przeniesienie danych z aparatu czy komputera;
 • WD Elements SE 4 TB USB 3.0 – model o aż 4-terabajtowej pamięci w niedużym formacie (jedynie 2,5”). Dzięki niewielkim rozmiarom i dołączonemu w zestawie etui będzie idealnym kompanem podróży;
 • WD Elements SE 2 TB USB 3.0 – dwa dostępne wejścia – USB 2.0 i USB 3.0 sprawiają, że urządzenie można podłączyć zarówno do najnowszych, jak i nieco starszych komputerów. Dla jego użytkowników dostępna jest również opcja bezprzewodowego przesyłania danych;
 • Samsung T5 500 GB USB 3.1 – niewielkie, kompaktowe i lekkie urządzenie, które dodatkowo cechuje się niezwykłą wytrzymałością. Przetrwa upadek z wysokości nawet 2 m dzięki solidnej, metalowej obudowie. Nie ma ruchomych części, które mogłyby ulec uszkodzeniu w trakcie upadku. Ponadto opcjonalne zabezpieczenie hasłem z szyfrowaniem sprzętowym chroni twoje prywatne dane;
 • Adata DashDrive Durable HD710 Pro 5 TB 2.5 – 5-terabajtowa pojemność zamknięta w niewielkim formacie. Dodatkowym udogodnieniem jest wyjątkowa odporność na różnorodne uszkodzenia – sprzęt jest wodo- i wstrząsoodporny, nie ulega też żadnym zarysowaniom i wgnieceniom.

Zdjęcia to bezpośrednie upamiętnienie wielu radosnych chwil. Rozważ więc umieszczenie ich w wirtualnej chmurze lub na odpowiednim dysku zewnętrznym. Zadbaj o właściwe ich przechowywanie, tak aby móc cieszyć się wspomnieniami przez długi czas, nie martwiąc się jednocześnie o utratę pamiątek.

Sprawdź też:

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link