Gdzie najlepiej przechowywać zdjęcia?

Autor: Anna

Nie chcesz stracić cennych pamiątek w postaci cyfrowych fotografii rodzinnych czy zdjęć z podroży? Zadbaj o ich właściwe zabezpieczenie. Zobacz, gdzie wrzucić zdjęcia, by mieć do nich stały dostęp – na kartę pamięci, dysk zewnętrzny czy chmurę!

gdzie wrzucać zdjęcia

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. kiedy warto postawić na przechowywanie zdjęć na dysku zewnętrznym
 2. czy wrzucanie zdjęć na kartę pamięci to dobry pomysł
 3. dlaczego warto postawić na chmurę

Wrzucanie zdjęć na dysk zewnętrzny – dlaczego warto się na to zdecydować?

Nie sposób nie zgodzić się z tym, że dysk zewnętrzny to jeden z najwygodniejszych sposobów na przechowywanie zdjęć. Dlaczego?

 • Dzisiejsze dyski zewnętrzne mają naprawdę dużą pojemność, i to za rozsądną cenę. Zobacz chociażby ten model, w którego przypadku otrzymasz aż 2 TB miejsca do wrzucania zdjęć.
 • Takie urządzenia są wyposażone w zewnętrzną obudowę – w przeciwieństwie do kart pamięci. Uszkodzenie ich w trakcie pracy nie jest więc takie proste.
 • Przy całej swojej pojemności dyski zewnętrzne wciąż pozostają naprawdę kompaktowymi akcesoriami. Nie zajmą więc dużo miejsca – czy w to w domu na biurku, czy w plecaku w trakcie podróży.
 • Jeśli przy wyborze dysku zwrócisz uwagę na szybkość transmisji danych, wrzucanie zdjęć nie będzie zajmować dużo czasu.
 • Dyski zewnętrzne najczęściej nie wymagają żadnej konfiguracji – po prostu podpinasz je do gniazda USB i korzystasz tak, jak chcesz.
 • 289 zł
 • 229 zł
 • 559 zł
 • 219 zł
 • 299 zł

karta pamięci do wrzucania zdjęć – SanDisk Ultra 64GB microSDXCZalety i wady przechowywania zdjęć na kartach pamięci

Alternatywę dla klasycznych dysków sieciowych stanowią karty pamięci. Niech nie zwiedzie Cię ich wygląd – te zminiaturyzowane akcesoria są w stanie pomieścić nawet 64 GB danych, tak jak chociażby w przypadku tego modelu. Są przy tym na tyle małe, że ich przechowywanie nie sprawia żadnej trudności – wystarczy włożyć kartę do portfela czy zamkniętej kieszonki w plecaku, jeśli zgrywasz zdjęcia w czasie podróży.

Przy korzystaniu z kart pamięci należy jednak zachować szczególną ostrożność, gdyż pomimo tych wszystkich zalet mają także pewne ograniczenia. Akcesorium to wymaga bowiem naprawdę ostrożnej obsługi, gdyż nietrudno o uszkodzenie jego delikatnej obudowy. Korzystając z karty pamięci w terenie, pamiętaj o tym, żeby:

 • nie dotykać jej styków palcami, a już szczególnie wtedy, gdy są brudne lub utłuszczone,
 • nie wyjmować jej w trakcie pracy,
 • wysuwać ją z gniazda w komputerze dopiero po zastosowaniu opcji bezpiecznego usuwania sprzętu,
 • nie pozostawiać jej w pobliżu silnego pola magnetycznego – np. na głośnikach komputerowych – jak również w zapylonym lub zawilgoconym otoczeniu.

A może chmura? Najlepsze strony do wrzucania zdjęć

wrzucanie zdjęć na kartę pamięci

W ostatnich latach coraz popularniejszym rozwiązaniem stają się tzw. chmury, czyli wirtualne dyski, do których masz dostęp po zalogowaniu z dowolnego miejsca i sprzętu – wszystko odbywa się bowiem przez internet. Na korzyść tego sposobu przechowywania danych przemawia przede wszystkim wygoda – nie musisz mieć przy sobie żadnego dodatkowego urządzenia, wystarczy telefon lub komputer podłączony do sieci. Wystarczy tylko chwila, by się zalogować i przeprowadzić upload zdjęć, i gotowe – masz do nich dostęp, kiedy tylko zechcesz. Możesz też łatwo przeglądać zgromadzone fotografie na każdym urządzeniu, na którym się zalogujesz.

Musisz jednak uważać, gdyż chmura nie jest stuprocentowo bezpieczna. Istnieje bowiem ryzyko jej zhakowania. A w tym momencie możesz stracić wszystkie dane, które udało Ci się na niej zgromadzić. Musisz więc pamiętać o prawidłowym zabezpieczeniu swojego dysku oraz regularnych zmianach hasła.

WARTO WIEDZIEĆ

Jeśli zdjęcia są dla Ciebie szczególnie ważne, a ich strata mogłaby okazać się naprawdę ogromnym problemem, zadbaj o odpowiedni backup danych. Najlepiej, jeśli ważne pliki będą przechowywane jednocześnie w dwóch różnych miejscach – np. w chmurze i na zewnętrznym dysku. Jeśli chmura zostanie zhakowana i stracisz zdjęcia, wciąż będziesz mieć ich kopie na dysku zewnętrznym. Pamiętaj jednak o regularnym robieniu kopii roboczych, np. co kilka dni.

Więcej informacji na temat przechowywania danych w chmurze znajdziesz w naszym artykule: Wszystko, co powinieneś wiedzieć o przechowywaniu danych w chmurze. Zobacz również, jakie dyski sieciowe znajdziesz w asortymencie RTV EURO AGD.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link