Rodzaje słuchawek i ich zastosowanie

Łukasz Figielski

Dziś zdecydowanie dominują modele typu TWS, ale są przecież różne rodzaje słuchawek. W tym artykule dokonujemy podziału na kategorie dotyczące konstrukcji i sposobu transmisji dźwięku. Nauszne i douszne, bezprzewodowe i przewodowe. Będzie też trochę o tłumieniu hałasu, formatach kodowania, rozwiązaniach audiofilskich, bajerach gamingowych. W ten sposób dokonujemy kompleksowego porównania słuchawek!

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. Największe, więc najlepsze? Rodzaje słuchawek nausznych
  2. Mniejsze, więc... jeszcze lepsze! Słuchawki douszne
  3. Transmisja dźwięku – bezprzewodowa i przewodowa
  4. Słuchawki douszne – fenomen TWS
  5. Specjalne rodzaje słuchawek

 

Największe, więc najlepsze? Rodzaje słuchawek nausznych

Gdy zapytasz o rodzaje słuchawek, usłyszysz albo: „nauszne i douszne”, albo: „przewodowe i bezprzewodowe”. Obie odpowiedzi są prawidłowe. Co więcej, każda kombinacja tych elementów będzie prawidłowa. Zajmijmy się najpierw słuchawkami nausznymi, czyli takimi z pałąkiem na głowie.

Słuchawki nauszne nie bez powodu uważane są za te z potencjałem na bardziej profesjonalne. Żadne „pchełki”, nawet z najbardziej zaawansowaną elektroniką, nie zapewnią takiego dźwięku co dobre 40-milimetrowe przetworniki – duże membrany – w słuchawce nausznej. Te prawa fizyki dotyczą modeli lepszych i droższych. Tanie i słabe słuchawki nauszne zagrają gorzej niż drogie i porządne słuchawki douszne.

Polecane słuchawki
  • 179 zł
  • 229 zł
  • 1 069 zł
  • 189,99 zł
  • 455 zł
  • 449 zł
  • 149,99 zł
  • 124,99 zł
  • 869 zł
  • 2 599 zł

Teoretycznie istnieje konstrukcyjny podział na trzy rodzaje słuchawek nausznych:

          słuchawki nauszne zamknięte – 90% modeli;
          słuchawki nauszne otwarte;
          słuchawki nauszne półotwarte – kategoria praktycznie nieobecna w obecnej klasyfikacji.


Słuchawki otwarte czy zamknięte?

Gdy spojrzymy na asortyment naszego sklepu, widać, że słuchawki zamknięte stanowią 90% modeli nausznych. Jest też kilkanaście słuchawek otwartych, a liczba tych sklasyfikowanych jako półotwarte zbliża się do błędu statystycznego.

Słuchawki zamknięte – dlaczego dominuje ten rodzaj słuchawek nausznych? I na czym polega zamknięcie? Wbrew intuicji oznacza nie tyle zamknięcie ucha w nauszniku z miękkiej gąbki obitej ekologiczną skórą, co przede wszystkim zamknięcie nausznika obudową po drugiej stronie. Angielska nazwa tej kategorii produktowej to „closed back”. Taka konstrukcja kieruje muzykę wprost do ucha, nie wypuszcza jej na zewnątrz, zapewnia fizyczne tłumienie hałasu otoczenia. Sprawdza się więc w biurze, w podróży, w gamingu – w mikrofonie słychać twój głos, nie sprzężenie z odgłosami gry. Przy zachowaniu ostrożności sprawdzi się też na ulicy. Duże kolorowe słuchawki wyglądają miejsko-hipstersko, grają stylem. Takie modele najczęściej mają tryb wspomagający nasłuch mikrofonami – o słuchawkach z ANC piszemy w dalszej części artykułu. Przy zachowaniu dobrych rodzinnych manier – taki rodzaj słuchawek sprawdza się także w domu, np. podczas home office. Jeśli się zastanawiasz, czy kupić słuchawki otwarte, czy zamknięte – ta druga opcja jest zdecydowanie bardziej uniwersalna, a zazwyczaj też tańsza.

Polecane słuchawki
  • 699 zł
  • 69,99 zł
  • 649 zł
  • 199,99 zł
  • 1 799 zł
  • 69,99 zł
  • 3 999 zł
  • 49,89 zł
  • 219 zł
  • 139,99 zł

Drugi rodzaj słuchawek nausznych – otwarty – otwiera tył obudowy. Po angielsku: open back. Siatkowa kopuła wpuszcza odgłosy z zewnątrz – i wypuszcza na zewnątrz. Ale przede wszystkim sprawia, że dźwięk z membrany rozchodzi się w uchu bardziej naturalnie. To modele przeznaczone np. do studia nagraniowego, w którym otoczenie i tak nie przeszkadza, a słuchający jest w stanie docenić niuanse nazywane szeroką sceną czy przestrzennością dźwięku. Taki rodzaj słuchawek nie sprawdzi się, gdy przebywasz wśród innych osób, w biurze, pracy, na ulicy – będziesz przeszkadzał i będą przeszkadzali tobie. Słuchawki otwarte czy zamknięte – ten dylemat dotyczy właściwie tylko osób zajmujących się dźwiękiem profesjonalnie.

Przy okazji słuchawek nausznych otwartych warto wspomnieć o jeszcze jednym podziale. Ze względu na formę nauszników wyróżniamy dwa rodzaje słuchawek nausznych:

          słuchawki wokółuszne – z gąbkowymi muszlami zamykającymi ucho, ang.: over ear, around ear, to 90% słuchawek z pałąkiem;
          słuchawki nauszne – w bardziej konkretnym rozumieniu, że są „na uchu” i wielkości ucha, a nie wokół niego – bez muszli, ang. on ear. To format „mniejszy okrągły”, popularne słuchawki „nauszne nauszne” robi m.in. Koss.
Polecane słuchawki
  • 649 zł
  • 149,99 zł
  • 899 zł
  • 649 zł
  • 196,99 zł
  • 229 zł
  • 119,29 zł
  • 719 zł
  • 249 zł
  • 719 zł

Trzeci rodzaj słuchawek nausznych: półotwarte. To słuchawki otwarte „mniej przepuszczające”, z warstwą siatki zewnętrznej albo gęstszą kratownicą. Bardzo niewielu producentów decyduje się na taką kategoryzację, jest raczej teoretyczna. Jeden z nich to niemiecki Beyerdynamic.

Pozostając przy konstrukcji zewnętrznej – mocowania nauszników – możemy wyróżnić jeszcze trzy rodzaje słuchawek nausznych:

          ruchome w dwóch osiach, składane „na płasko”;
          ruchome w jednej osi;
          nieskładane – sztywne. 

 

Mniejsze, więc... jeszcze lepsze! Słuchawki douszne

Czas na drugi, zdecydowanie młodszy, lecz dziś zdecydowanie bardziej popularny rodzaj słuchawek – douszne. Zatrzymajmy się na chwilę na fizyce. Za wytwarzanie dźwięku w słuchawce czy głośniku odpowiadania przetwornik. W słuchawkach najczęściej stosowane są przetworniki dynamiczne z magnesami neodymowymi. Gdy do znajdującej się wewnątrz cewki dopływa prąd, jej ruch indukuje pole magnetyczne powodujące wychylenia cieniutkiej membrany z tworzywa sztucznego. Membrana wytwarza słyszalne przez nas fale dźwiękowe.

W słuchawkach nausznych średnica przetwornika – membrany – wynosi najczęściej 40, nawet do 70 mm. W słuchawkach dousznych przetwornik i jego membrana mają średnicę między 6 a 14 mm. To tylko kilkadziesiąt milimetrów, ale aż kilkaset procent różnicy. Przetworniki słuchawek nausznych są parokrotnie większe – między tymi dwoma rodzajami słuchawek jest przepaść skali. I rzeczywiście prawdą jest, że do audiofilskiego odsłuchu, pełnej reprodukcji dźwięku, potrzebne są dobre słuchawki nauszne, najlepiej otwarte.

W sytuacjach codziennych, zwłaszcza związanych z przemieszczaniem się, porównanie słuchawek wypada jednak na korzyść konstrukcji dousznych. Dziś są zdecydowanie bardziej popularnym wyborem – z roku na rok zyskują fanów. Małe membrany nadają bezpośrednio do przewodu słuchowego zewnętrznego, fale trafiają niezakłócone na błonę bębenkową. Jeśli design, materiały i elektronika są dobrej jakości – ten rodzaj słuchawek może być lepszym wyborem. A małe nie znaczy gorsze, tylko lepiej dopasowane.

Słuchawki douszne przewodowe


Który rodzaj słuchawek jest wygodniejszy przy dłuższym odsłuchu? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, wszystko zależy od wykonania i dopasowania. Od tego, jak dany model dogaduje się z twoimi uszami, z twoją głową. Bezsprzecznie to słuchawki dokanałowe są zdecydowanie bardziej ergonomiczne w transporcie, schowasz je w kieszeni. Przewagę ich zalet nad wadami potwierdzają decyzje zakupowe klientów.

Rodzaje słuchawek dousznych 

Ze względu na ich zakończenie od strony ucha wyróżniamy dwa rodzaje słuchawek dousznych, czyli wkładanych do wejścia przewodu słuchowego, bez muszli:

          dokanałowe – z wymienną silikonową końcówką (najczęściej w trzech rozmiarach), zdecydowana większość, ok. 80% modeli;
          douszne – rozumiane jako słuchawki z plastikowym zakończeniem, niewymiennym. 

 

Transmisja dźwięku – bezprzewodowa i przewodowa

Ze względu na sposób transmisji dźwięku wyróżniamy dwa rodzaje słuchawek, zarówno nausznych, jak i dousznych:

          słuchawki bezprzewodowe – ok. 80% modeli;
          słuchawki przewodowe.

 

Rozwój bezstratnej kompresji dźwięku i stabilnej transmisji Bluetooth, z każdą generacją tej technologii coraz bardziej energooszczędnej, sprawił, że poza audiofilami dziś niemal każdy stawia na słuchawki BT.

Polecane słuchawki
  • 179 zł
  • 189,99 zł
  • 124,99 zł
  • 2 599 zł
  • 289 zł
  • 319 zł
  • 199,99 zł
  • 179 zł
  • 279 zł
  • 1 149 zł

Wśród słuchawek bezprzewodowych – zarówno nausznych, jak i dousznych – wiele wspiera technologię aktywnej redukcji szumów (ANC). To prawdziwy „game changer” i dla wielu osób główny powód zakupu nowego sprzętu. Więcej na ten temat w naszym artykule o tym, co to jest ANC, i w rankingu słuchawek z aktywną redukcją szumów. 

Słuchawki nauszne z kablem i bez

Jeśli wybierasz słuchawki nauszne, możesz postawić na obie technologie w jednym urządzeniu:

          słuchawki nauszne bezprzewodowe z opcjonalnym kablem – ok. 50% modeli;
          słuchawki nauszne bezprzewodowe bez opcji kabla – ok. 25% modeli;
          słuchawki nauszne przewodowe bez opcji BT – ok. 25% modeli, nie wymagają baterii.

Bezprzewodowe słuchawki nauszne skrywają w muszlach znacznie większe baterie od malutkich słuchawek dousznych. 20–30 godzin pracy to norma, a są też modele, które mogą grać przez 80 godzin! Najlepsze modele tego typu wskazuje nasz ranking słuchawek bezprzewodowych nausznych, zachęcamy do lektury!

Słuchawki nauszne stricte przewodowe to zarówno audiofilskie modele za tysiące złotych – za dobre, żeby proponować radiową transmisję dźwięku – jak i najtańsze słuchawki za kilkadziesiąt złotych. W tych po prostu zredukowano koszty przez redukcję baterii, modułu BT, oszczędzono na jakości przetwornika i materiałów. Wyróżniamy nie tylko różne rodzaje słuchawek nausznych przewodowych, ale też różne rodzaje zastosowanych przewodów:

          lepszej i gorszej jakości;
          wypinane i mocowane na stałe;
          z mikrofonem lub bez;
          z regulacją głośności lub bez;
          z zakończeniem 3,5 mm (popularne) lub 6,7 mm (profesjonalne), inne są rzadkością.

 

Słuchawki douszne – fenomen TWS

Jeśli wybierasz słuchawki douszne (także dokanałowe), najprawdopodobniej wybierasz słuchawki typu TWS, czyli prawdziwie bezprzewodowe (ang. true wireless). Tak wygląda rynek:

          słuchawki douszne bezprzewodowe typu TWS – ok. 75% modeli;
          słuchawki douszne bezprzewodowe z pałąkiem – ok. 10% modeli;
          słuchawki douszne przewodowe – ok. 15% modeli.

 
Polecane słuchawki
  • 1 129 zł
  • 539 zł
  • 419 zł
  • 869 zł
  • 99 zł
  • 149,99 zł
  • 99 zł
  • 369 zł
  • 199,99 zł
  • 299 zł


Wśród wszystkich rodzajów słuchawek w naszym sklepie co drugi model to TWS. Podobnie wygląda sprzedaż
. To Apple wymyśliło taką konstrukcję w 2016 r., a dziś TWS-y robi każdy producent elektroniki, firmy stricte audio i wielkie koncerny wielobranżowe:

•          brak przewodu między słuchawkami, które parują się zarówno z urządzeniem nadawczym, jak i same ze sobą w system stereo;
•          ładowane w malutkim kieszonkowym etui;
•          grają mniej więcej 5–8 godzin, w specyfikacji podawany jest też czas pracy „z etui”, które naładuje słuchawki dwa, a nawet trzy razy;
•          zawsze mają mikrofon;
•          słuchawki trzymają się w uchu bez zaczepu, z małym zaczepem wewnątrz ucha, nieliczne – bardziej sportowe – z zaczepem na uchu;
•          często mają technologię ANC;
•          często obsługują asystentów głosowych;
•          często mają aplikacje smartfonowe, możliwe są przeróżne ustawienia dźwięku, tłumienia i wzmacniania (tryb transparentny).
 

Nasz ranking słuchawek bezprzewodowych dousznych w stu procentach zdominował ten rodzaj słuchawek.

Słuchawki TWS


Słuchawki bezprzewodowe douszne z pałąkiem to modele starszego typu, zazwyczaj klasyfikowane jako słuchawki sportowe, do biegania. Gdy się wyczepią, pałąk zatrzyma je na szyi. Słuchawki TWS łatwo zgubić!

Słuchawki przewodowe douszne i dokanałowe są najczęściej dość tanie. Takie modele często dołączane są do zestawu ze smartfonem. Możliwe wejścia:

•          3,5 mm, czyli stare gniazdko słuchawkowe, wciąż najpopularniejsze;
•          USB-C;
•          Lightning (Apple). 


Specjalne rodzaje słuchawek

Zbliżamy się do końca naszego informatora na temat tego, jakie są rodzaje słuchawek. Mamy nadzieję, że uporządkowaliśmy tę wiedzę. Jeszcze tylko kilka kategorii specjalnych, aby porównanie słuchawek było kompletne:

•          świecące słuchawki gamingowe, często z wirtualnym dźwiękiem przestrzennym, nauszne, najczęściej na kablu;
•          wzmocnione słuchawki sportowe, zarówno nauszne, jak i douszne, najczęściej bezprzewodowe – cechują się odpornością na pot i deszcz;
•          niecodzienne słuchawki z przewodzeniem kostnym, nadają przez kości czaszki, oraz słuchawki w okularach!


Dziękujemy za lekturę, mamy nadzieję, że uporządkowałeś wiedzę na temat rodzajów słuchawek. Nauszne i douszne, przewodowe i bezprzewodowe, sportowe i studyjne, a przede wszystkim niezliczone modele TWS. Mamy te wszystkie rodzaje słuchawek w sklepie, około tysiąca modeli. Życzymy udanych zakupów!

 

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!