Jakie gąbki do słuchawek wybrać? Dostępne rodzaje

Autor: Grzegorz

Gąbki do słuchawek są jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych. Nie tylko dbają o to, by słuchawka dobrze siedziała w uchu i nie wypadała, nawet podczas intensywnego uprawiania sportu, ale także wpływają na jakość dochodzącego do nas dźwięku. Które z nich są najlepsze i czym się od siebie różnią?

Słuchawki z założonymi gumkami typu single

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym różnią się gąbki do słuchawek
  2. jak gąbki wpływają na dźwięk

Czym różnią się gąbki do słuchawek?

Słuchawki podłączone do telefonu na białym tle

Gąbki do słuchawek bądź też gumki to ważna część zestawu. Producenci słuchawek dołączają zazwyczaj kilka do wyboru, by każdy użytkownik mógł wybrać najlepsze dla siebie. Ich właściwy dobór jest istotnym elementem, jeśli chcemy cieszyć się najwyższą jakością dźwięku i komfortem noszenia. Wbrew pozorom odpowiedni wybór gąbek nie jest rzeczą prostą, ponieważ różne rodzaje będą w różny sposób wpływać na brzmienie i usadowienie słuchawek w uszach. Warto poświęcić temu zagadnieniu więcej czasu, by dobrać optymalne, dostosowane do nas, rozwiązanie.

Najczęściej w zestawach ze słuchawkami znajdują się gumki dokanałowe. Są one wykonane z silikonu i załączone w kilku rozmiarach, tj. S, M, L i XL. Ich kształt można nazwać klasycznym typu single flange. To najpopularniejszy rodzaj gumek do słuchawek w kształcie grzybka, w którym najważniejszym czynnikiem jest grubość materiału. Można je znaleźć m.in. w JBL T110 czy Samsung Galaxy Buds SM-R170NZK. Cienkie gumki będą lekkie i pozwolą na lepszą słyszalność otoczenia, lecz mogą się zwijać. Grubszy silikon z kolei lepiej izoluje dźwięki płynące ze środowiska, lecz trudniej dopasować go do kanału słuchowego.

PAMIĘTAJ

Zbyt mocne dociskanie słuchawek dousznych bądź dokanałowych może spowodować uszkodzenie słuchu! Słuchawki powinny siedzieć w uszach pewnie i bez ucisku.

Gąbki do słuchawek dousznych można spotkać w kształcie podwójnego grzybka, fachowo nazywanego bi-flange. Ich największą różnicą w porównaniu z poprzednikiem jest zdecydowanie lepsza izolacja oraz głębszy bas. Jednocześnie mają one najtrudniejszy do dopasowania rodzaj gumek. Muszą jak najpełniej przylegać do ścianek kanału słuchowego, w innym wypadku będą wypadać i nie spełniać swojej jakościowej funkcji.

Ostatnim wariantem silikonowych gumek do słuchawek jest triple-flange, zwany także choinką ze względu na charakterystyczny kształt. Gwarantuje świetne trzymanie się w uszach, wysoki poziom izolacji dźwięków otoczenia, a także głębokie brzmienie. Dobre dopasowanie słuchawek tego typu zapewnia najwyższy komfort noszenia i pewność utrzymania się ich nawet podczas ekstremalnych sportów.

Innym surowcem, który świetnie sprawdza się do produkcji gąbek do słuchawek obok silikonu, jest pianka. Modele z niej wykonane kształtem przypominają tradycyjne, najpopularniejsze gumki typu pojedynczego, lecz różnią się od nich sposobem aplikacji. O ile słuchawki wyposażone w gumki po prostu wkładamy do ucha, a następnie sami dostosowujemy ich położenie, o tyle pianki należy przed włożeniem delikatnie zgnieść w palcach. Kiedy znajdą się już w kanale słuchowym, po kilkunastu sekundach zaczną powracać do pierwotnego kształtu, samoczynnie dopasowując się do ucha użytkownika. Jakie płyną z tego korzyści? Przede wszystkim perfekcyjna izolacja, gdyż pianka całkowicie wypełnia dostępną przestrzeń. Tego rodzaju gąbki do słuchawek to także idealny wybór dla osób lubiących niskie tony i ciepłe brzmienie. Ze względu na materiał, z jakiego są one wykonane, trudno utrzymać je w perfekcyjnej czystości. Pianki lubią łapać różnego rodzaju pyłki i paprochy. Warto zatem przechowywać je w jakimś zgrabnym etui.

PORADA EKSPERTA

Niezależnie od wybranych gąbek do słuchawek należy zwrócić szczególną uwagę na średnicę tulejki. Naciąganie zbyt ciasnej może skończyć się jej uszkodzeniem, natomiast zbyt duża spowoduje zsuwanie się gumki.

Polecane słuchawki
  • 44,99 zł
  • 199,99 zł
  • 419 zł
  • 79,99 zł
  • 139,99 zł

Jak gąbki wpływają na dźwięk?

Mężczyzna słucha muzyki w słuchawkach

Zły dobór gąbek do słuchawek może powodować wiele negatywnych odczuć, m.in. brak basu, stłumiony dźwięk, wypadanie słuchawek, brak izolacji otoczenia czy płaskie, pozbawione niskich i wysokich tonów, brzmienie. Każdy rodzaj gumek, tudzież gąbek, na swój sposób wpływa na jakość dźwięku, dlatego wybieraj pod kątem słuchanej muzyki.

Jeśli lubisz muzykę, w której wybrzmiewają średnie tony, warto zainteresować się piankami. W najlepszy sposób potrafią one przekazać szerokie spektrum dźwięków. W piosenkach, gdzie pierwsze skrzypce odgrywają tony wysokie, dobrze spiszą się gąbki do słuchawek wykonane z silikonu, jak w Bose SoundSport Free lub Creative Outlier Air Sports. Można pokusić się także o model słuchawek specjalnie profilowany z myślą o sportowej aktywności, czego świetnym przykładem są JBL Endurance DIVE.

Jakość dźwięku różnić się będzie w zależności od słuchawek i gąbek. Warto eksperymentować, by dobrane akcesorium w jak najlepszym stopniu spełniało nasze muzyczne oczekiwania.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link