Filtr prywatyzujący – co to jest? Jakie są rodzaje? Jaki warto wybrać?

Autor: Grzegorz

Filtr prywatyzujący na telefon sprawdzi się m.in. przy korzystaniu z aplikacji, w których musimy podać swoje dane, w tym bankowości elektronicznej. Filtr na ekran komputera to przydatny gadżet dla osób, które pracują w przestrzeni otwartej, np. w kawiarni czy open space. Jak wybrać ten najlepszy?

Widoczna, do połowy przyklejona folia prywatyzująca na smartfonie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak działa filtr prywatyzujący,
  2. jakie są rodzaje filtrów prywatyzujących,
  3. jak wybrać filtr prywatyzujący.

Jak działa filtr prywatyzujący?

Kobieta pisze na laptopie z zaczernionym ekranem, ujęcie z lotu ptaka

Filtr prywatyzujący, nazywany niekiedy folią prywatyzującą, to specjalna nakładka na ekran w formie cienkiej folii, która pomaga chronić wyświetlające się na nim dane przed wzrokiem niepożądanych osób. Wszystko za sprawą technologii mikro żaluzji, czyli drobnych kanalików, które skierowane są na wprost. Dzięki temu osoba patrząca nawet pod niewielkim kątem zobaczy jedynie ciemny ekran.

Montaż filtra prywatyzującego jest niezwykle prosty i każdy poradzi sobie z nim bez problemu również w warunkach domowych. Wystarczy tylko starannie przykleić folię, dopasowując ją do ekranu. Sam filtr prywatyzujący jest bardzo dyskretny i właściwie niewidoczny. Jego demontaż jest równie łatwy, co montaż, wystarczy bowiem jedynie ostrożnie odkleić folię.

Dzięki właściwościom tego akcesorium z filtra prywatyzującego korzystać mogą wszystkie osoby, którym zależy na zachowaniu jak największej dyskrecji podczas pracy z urządzeniami elektronicznymi. Szczególnie przydaje się pracownikom niektórych branż, np. IT lub bankowości. Warto też zwrócić uwagę, że po wejściu w życie przepisów RODO, folia tego typu znacznie ułatwia zachowanie w tajemnicy poufnych danych.

  • 29,99 zł
  • 29,99 zł
  • 44,99 zł
  • 14,99 zł
  • 189 zł

Jakie są rodzaje filtrów prywatyzujących?

Mężczyzna korzysta z telefonu komórkowego, siedząc przed otwarty laptopem

Podstawowa zasada działania filtrów prywatyzujących jest taka sama, jednak same filtry różnią się między sobą mniej lub bardziej znaczącymi szczegółami. Jedną z ważniejszych cech różnicujących poszczególne filtry prywatyzujące będzie z pewnością ich wielkość, a co za tym idzie przeznaczenie. Można wyróżnić zatem większe filtry do PC lub laptopa, najczęściej mierzące od 14 do 24 cali. Filtr prywatyzujący do monitora komputera stacjonarnego doskonale sprawdzi się w otwartych przestrzeniach biurowych czy biurach coworkingowych, które, choć mają swoje zalety, z pewnością nie sprzyjają prywatności. Dobrym wyborem będzie np. Fellowes PrivaScreen 22.0 cale, który pozwala na dwa różne typy montażu – trwały, z zastosowaniem pasków podwójnie klejących bądź ułatwiający demontaż dzięki bocznym, przezroczystym listkom. Folie przeznaczone do laptopów, np. Natec OWL 15,6 cala, idealne dla standardowego wymiaru ekranu, przydadzą się szczególnie osobom często pracującym w miejscach publicznych, jak kawiarnie, pociągi czy samoloty.

Mniejsze filtry prywatyzujące zazwyczaj przeznaczone są do ochrony ekranów smartfonów. To doskonały sposób na to, by zapobiec podejrzeniu przez osoby niepożądane np. ważnych haseł czy danych osobowych, w tym związanych z kontem bankowym, a także prywatnych wiadomości, które wolelibyśmy zachować dla siebie. Filtry o średnich wymiarach, np. 10 bądź 15 cali, doskonale sprawdzą się w przypadku tabletów.

Większość filtrów prywatyzujących dostępna jest w kolorze czarnym, co sprawia, że patrząca z boku osoba widzi po prostu czarny ekran. Niekiedy jednak można znaleźć również filtry kolorowe, np. złote. Nie ma to wpływu na jakość folii, ale daje możliwość dopasowania filtra do designu urządzenia.

Jak wybrać filtr prywatyzujący?

Wybór najlepszego filtra prywatyzującego powinien uwzględniać przede wszystkim jego wielkość. Musi bowiem dokładnie pokryć cały ekran, dlatego filtr prywatyzujący przeznaczony do przekątnej 22, 19 czy 17 cali powinien być używany jedynie na urządzeniach o takim typie. W specyfikacji często uwzględnia się również dokładne rozmiary folii, co pozwala optymalnie dopasować ją do sprzętu. Jeżeli będzie zbyt duża, nie uda się jej zamocować, zbyt mała natomiast nie ochroni dobrze ekranu. Aby nie popełnić błędu, można przymierzyć ją w sklepie stacjonarnym lub, w przypadku zakupów internetowych, po prostu starannie zmierzyć urządzenie.

Przy wyborze filtra prywatyzującego warto wziąć pod uwagę także jego cenę i markę. Nierzadko te dwa parametry są ze sobą powiązane, jednak nie musi to być regułą. Bardzo często renomowany producent to gwarancja jakości folii, ale zawsze warto sprawdzić też opinie innych użytkowników, aby wybrać możliwie jak najlepsze akcesorium. Ceny filtrów prywatyzujących wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych, przy czym należy pamiętać, że ich koszt zależy również od rozmiaru folii.

Nie bez znaczenia są także dodatkowe funkcje filtra prywatyzującego. Wiele z nich, zwłaszcza tych większych, przeznaczonych do zamontowania na monitorach PC, dodatkowo wyposażona jest w funkcję regulowania przepływu światła niebieskiego, które jest wyjątkowo niekorzystne dla wzroku. Mogą one ograniczać je nawet do 35%. Niektóre filtry mogą pełnić też funkcję ochronną, zapobiegając zarysowaniom. Wiele z nich, np. Fellowes PrivaScreen 12.1 cala, jest idealnych do niewielkiego notebooka. Ponadto redukują odbicia ekranu, a przy tym skutecznie chronią go przed zabrudzeniem.

Dla niektórych osób znaczenie będzie miał również kolor filtra prywatyzującego. Chociaż czarny uchodzi za najbardziej klasyczny, a przy tym niezwykle dyskretny, coraz więcej użytkowników decyduje się na wersje kolorowe, przede wszystkim w odcieniu eleganckiego złota.

Odpowiednio dobrany filtr prywatyzujący pozwoli zachować prywatność nawet w miejscach publicznych, chroniąc m.in. przed kradzieżą ważnych danych. To proste akcesorium może zatem wiele zmienić, dlatego warto rozważyć jego zakup.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link